Apie prognozių vertę ir investavimą

Tomas S.

Savo įraše apie valiutos riziką minėjau, jog nesenai įvykusių ekonominių, politinių ir finansinių įvykių nenumatė niekas. Rusijos rublio kurso kritimas, naftos kainos korekcija ir kritimas bei Šveicarijos franko kurso augimas – įvykiai, kuriuos buvo galima įsivaizduoti nutinkant (daugelis įsivaizduojame, kad tokie įvykiai gali nutikti, tačiau jiems suteikiame labai mažą tikimybę), bet kada jie nutiks turbūt nuspėti negali niekas.

Tai yra mano įsitikinimas, ir kolkas tokių spėjikų nesutikau. Taigi, jeigu sutiksite, jog tiksliai nuspėti kada tokie įvykiai nutiks, turėtumėte į visą žiniasklaidą, aprašančią šiuos įvykius, žiūrėti pakankamai skeptiškai.

Žiniasklaidos toks darbas – kurti akį pritraukiančias istorijas. Tose istorijose dažnai figuruoja koks žymus investuotojas ar ekonomistas, kuris turi loginį paaiškinimą kodėl vienas ar kitas įvykis nutiko, kai jau žinomas to įvykio rezultatas. Perskaičius tokį straipsnį man visada kyla klausimas, ar šis žmogus galėtų tokį įvykį nuspėti pasiremdamas savo analize prieš tai, kai kažkas atsitinka. Daugeliu atveju atsakymas būna neigiamas. Mes negalime nuspėti su precizišku tikslumu kada vienas ar kitas ekonominis įvykis nutiks. Todėl skaitykite finansinę spaudą kaip grožinę literatūrą ir nesuteikite jai reikšmės jūsų finansiniuose sprendimuose ar investiciniame portfelyje.

Neseniai atradau naują podcast’ą (jį rasite čia) apie investicinius fondus, kurių investiciniai sprendimai yra paremti technine analize. Šie fondai dažnai pasisamdo dešimtis mokslininkų, kurie kuria įvairius investicinius modelius, pasiremdami investicinių produktų praeities kainų variacija. Šio podcast’o vedėjas minėjo, jog investicinis bankas Morgan Stanley 2013 metais paprašė investuotojų nuspėti kokia investicinė strategija atneš didžiausią grąžą 2014 metais. Įdomu, jog būtent 2014 metais vieną iš didžiausių investicinių grąžų atnešė CTA (Commodity Trading Advisors) industrija. Morgan Stanley duomenimis tik 2% apklaustųjų investuotojų spėjo, jog ši industrija atneš didžiausią grąžą. Kaip ir vėl matome – nesame patys geriausi spėjikai.

Įrašą pradėjau tuo, jog pasaulyje nėra guru, kurie galėtų tiksliai nuspėti ateitį. Jeigu tokių guru neturime, ką tokiu atveju turėtų daryti paprastas investuotojas?

Visų pirma – nekreipti dėmesio į investicinius guru ir jų prognozes. Antra, apie CTA industriją prašnekau ne be reikalo. CTA fondai būtent naudoja techninę analizę (įvariaisią techninę analizę ir modelius) tam, jog priimtų investicinius sprendimus, ir dažnai yra vadinami “trend following” investicinio būdo atstovais. Jų modeliai dažniausiai nenaudoja fundamentaliosios analizės (niekas neinvestuoja laiko tam jog galėtų geriau nuspėti ateities pasiremiant ekonomine informacija). Ši strategija, “trend following”, naudoja esamus kainų signalus tam, jog priimtų investicinius sprendimus dabar. Tokia investicinė strategija padeda greitai reaguoti į tarkim naftos kainos pakitimą, rublio kurso kritimą ar Šveicarijos franko augimą. Šie įvykiai buvo vieni iš tų, kurie leido CTA industrijai pasiekti labai gerą investicinį rezultatą. Manau, jog kiekvienas investuotojas privalo susipažinti su šia investavimo mokykla ir galbūt rasti vietos jai savo investiciniame portfelyje.

Aišku, jog kiekvienais metais, skirtingos investicinės strategijos atneša gerą rezultatą. Tarkim tas pats “trend following” nerodė gerų rezultatų per paskutinius 2-3 metus, todėl imti ir investuoti 100% savo kapitalo į tokį fondą ar strategiją būtų nelabai protinga, nes tokia investavimo strategija, kaip ir bet kuri kita strategija, veikia ne visada.

Jeigu nesate skaitę, tai rekomenduoju perskaityti kiekvienam Jack Schwager knygų ciklą (jo pokalbiai su geriausiais investuotojais) eiliškumo tvarka:

  • “Market Wizards: Interview With Top Traders”
  • “The New Market Wizards: Conversations with America’s Top Traders”
  • “Stock Market Wizards”
  • “Hedge Fund Market Wizards: How Winning Traders Win”

Būtent šiuose knyguose parodoma, kaip labai skirtingi investuotojai su labai skirtingom investicinėm strategijom sugeba pasiekti gerą investicinį rezultatą. Vieni naudoja fundamentalią analizę, kiti techninę, rezultatas tas pats – didelė investicinė grąžą. Aišku, ta grąžą yra skirtinga ir ja mėgaujasi skirtingu laiku skirtingų investicinių mokyklų atstovai, bet ją galima pasiekti įvairiausiais būdais. Knyguose pateikiama rekomandacija labai paprasta – pozityvų investicinį rezultatą jums padės pasiekti ne tam tikras investicinis būdas, o būdas kuris tinka jums, kuriuo jus galite pasitikėti ir naudoti net ir tada, kai galbūt rezultatai ir nėra patys geriausi. Pridėsiu, jog rinktis investavimo būdus, kurie praeitais metais parodė geriausią rezultatą nėra pats išmintingiausias sprendimas.

Investuoti reikia taip, jog pats jaustumėtes patogiai. Net ir jeigu 100% jūsų investicinio portfelio yra grynieji pinigai – jūs esate investuotojas, pasirinkęs būtent tokią investavimo strategiją šiuo metu.

Pabaigai, kaip turbūt galima suprasti iš mano įrašu, investuotojui svarbu naudoti diversifikacija (skirtingi investavimo būdai veikia skirtingais periodais, todėl turėti tam tikrą kiekį skirtingų investicinių fondų – nėra blogas sprendimas). Be to, labai svarbu žinoti kada viena ar kita investavimo strategija veiks geriau/blogiau. Galiausiai, būtina atsižvelgti į tai kokiam laikui jūs galite investuoti. Tarkime, jeigu jūsų investavimo horizontas yra penki metai, o jūsų draugo – pusę metų, tiek jums, tiek jūsų draugui ta pati investavimo strategija turbūt netiks.

#CTA #fundamentalioji analize #investavimas #Jack Schwager #technine analize #trend following

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai