Apie vertinamus žmones

Tomas S.

Praeitame savo įraše skundžiausi dėl Lietuvoje veikiančių bankų kainodaros. Šio įrašo idėja vėlgi atėjo po nekokios patirties susidūrus su Lietuvos valdininkais bei privačių kompanijų darbuotojais. Tikrai nenoriu suabsoliutinit, jog visi Lietuvos valdininkai bei darbuotojai yra vieno ar kito tipo. Tikrai ne. Tokių žmonių yra visur, tačiau pagalvojau, jog tai gera tema, kuria pasidalinęs, remdamasis savo patirtimi, galėčiau patarti visiems, koks požiūris veikia realiame gyvenime.

Be to, nesenai teko perskaityti knygą “Iron Curtain: The Crushing of Eastern Europe 1944-1956” apie tai, kaip po Antrojo Pasaulinio karo, Sovietų Sąjunga įvedė savo režimą Rytų Vokietijoje, Vengrijoje, Čekijoje bei Lenkijoje. Sovietų Sąjungoje, valstybė buvo aukščiau visko ir todėl buvo visada teisi. Kadangi, Sovietų valdininkai atstovavo valstybės interesams, tai tuo pačiu ir valdininkai tapo visada teisūs. Žinome, jog Lietuvoje dar yra daug žmonių, kurie užima pakankamai aukštūs postus ir kurie būtent užaugo šioje sistemoje.

Sovietų žmogus nebuvo lankstus. Jis mėgo tvarka. Jis žinojo taisykles ir jų laikės. Taip, jis žinojo kaip tas taisykles apeiti taip, kad jo nepastebėtų, tačiau daugeliu atveju taisyklių laužyti nevalia, o jos laužomos buvo nedažnai.

Nesakau, jog žmonėms reikia laužyti taisyklės. Taip sako daugelis garsių verslininkų, ir sutinku, kad kartais taisykles laužyti verta, bet taisyklių laužymas, tam, kad jas laužyti tikrai nepadarys jūsų geresnių.

Taigi, taisyklės ir jų laikymąsis buvo didelė sovietų žmogaus gyvenimo dalimi. Jeigu pietūs yra 12 valanda, tai kad ir kas benutiktų, pietūs bus 12 valanda. Jeigu jums buvo pasakyta, jog pažyma jums reikia pasiimti tam tikrą dieną ir registruotis nereikia, bet atėjote laiku, o pažymos nėra, tai jūsų niekas neatsiprašo, niekas nepasiūlo jums palaukti, kad pažyma bus padaryti skubos tvarka, ne, tai yra jūsų kaltė, jog jūs neįspėjote, todėl ateikite po savaitės. Juk valdininkas visada teisus?

Įdomiausia, jog tokiam žmogui, kuris taip mėgsta taisykles ir jų uoliai laikosi loginis mąstymas neegzistuoja. Pastebėjau, jog tai galioja ne tik sovietų laikotarpiu gyvenusiem žmonėm, bet ir jaunesniem. Kas gi juos augino? O taip, tie patys valdininkai, kurie labai mėgsta taisykles.

Taigi, jeigu jūsų dokumente nėra parašytą visų įmanomų atvejų, kodėl jums reikia vieno ar kito dalyko (jų dokumente jau apie 10), jį jums paruošė notaras, o taip, atsakymą jau turbūt žinote ir kiekvienas jį patyrėte. Taip nėra parašyta mano instrukcijoje, jūsų bėda, pasidarykite naują dokumentą. Aš suprantu, kai derimasi dėl šimtų milijonų ar milijardų, kai kiekvienas sprendimas ar kontrakto eilutė reiškia daug, bet kai reikalai net nesiekia 100 eurų, tai tada darosi tiesiog juokinga, o vėliau liūdna ir brangu tiek piniginiu, tiek svarbiausia – laiko atžvilgiu.

Visgi, Kalėdų metas, o aš toliau skundžiuosi, nors meta džiaugtis. Paprasčiausiai, aš tokiu laikotarpiu kiekvienais metais stengiuosi įvertinti metus, ir nusibrėžti tikslus/gaires kitiems metams, todėl patarimas, koks požiūris jums gyvenime padės, manau yra būtinas ir laiku.

Jeigu kas nesuprato, tai siūlau elgtis atvirkščiai, jūsų lankstumas ir gebėjimas prisitaikyti, vertinit kitų žmonių/klientų laiką bei noras būti profesinaliu, atvers jums ne vienas duris. Tik pabandykite!

Tomas

#Biurokratai #sovietinis žmogus #vertinami žmonės

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai