Ar investicinio vieneto AAA reitingas atlieka savo darbą?

Tomas S.

Turbūt daugelis žinote, jog kreditų reitingo agentūros AAA reitingus suteikia mažiausią riziką turintiems investiciniams vienetams. Šiandien stebiu Markit iTraxx Europe, Markit iTraxx SovX WE ir Markit CDX.NA.IG, kurie vienu ar kitu būdu parodo pačių Europos valstybių ir kompanijų obligacijų riziką. Visi trys indeksai šiandien auga, tai yra apsidrausti nuo Europos šalių ir kompanijų bankroto kaina auga. Labiausiai šiandien mane stebina Markit Itraxx SovX WE indeksas, kuris parodo arba yra geras eurozonos šalių bankroto rizikos etalonas. Šis indeksas šiandien „auga ant akių“. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad eurozonoje padėtis tik kaista. Dabartiniai eurozonos fondai, kurie turėtų palaikyti likvidumą obligacijų rinkose turi apie 780 mlrd eurų. To tikrai nepakaks, kad apsidrausti nuo Ispanijos bankroto ar rimtesnio streso Ispanijos obligacijų rinkoje, man teko matyti Royal Bank of Scotland parengtą analizę. Šiandien City investicinio banko ekonomistas priėjo išvados, kad 2 trilijonų eurų gelbėjimo fondas stabilizuotų eurozonos skolinimosi kaštus ir obligacijų rinkas.

Tie, kas domitės investavimu, būtinai skaitykite FT Alphaville blogą, kur žmonės tikrai supranta apie ką rašo, o ir daro labai gerą analizę. Credit default swap rinkoje (instrumentai, kurie naudojami apsidrausti nuo tarkim šalių bankroto) apsidrausti nuo Prancūzijos bankroto yra brangiau nei tarkim nuo Brazilijos, Meksikos, Tailando šalių bankroto, nors Prancūzija turi AAA kredito reitingą, o minėtosios šalys AAA reitingo neturi. Rinka prieštarauja kredito reitingo logikai. Moody’s kreditų reitingų agentūra šį neatitikimą aiškina tuo, jog credit default swap rinka neparodo „tikro“ šalies bankroto rizikos, nes kompanijos arba investuotojai, kurie investuoja į šiuos instrumentas dažniausiai draudžiasi nuo labai neįtikėtinų įvykių (tokių kaip pvz buvusi finansų krizė, ji taip pat buvo netikėta). Tai, Moody’s nuomone, nėra tikras rizikos etalonas. Gali būti. Be to, daugelis investuotojų (investiciniai bankai, hedge fondai ir t.t.) naudoja credit default swaps rinka arba tiksliau tarkim Markit iTraxx SovX WE ne tam, kad apsidrausti nuo šalies bankroto, bet drausti visai su ta šalim nesusijusius įvykius, tai vadinamas sintetinis hedginimas (apie jį galite daugiau pasiskaityti FT Alphaville nuorodoje). Sutikčiau su Moody’s, jeigu dabar būtų „normali“ situacija eurozonos obligacijų rinkoje, tačiau, dabar, kai daugelis eurozonos bankų taip pat yra investavę didelias sumas į savo šalių obligacijas, tai visą eurozoną galima skaityti kaip vieną junginį, tarp pačių šalių ir jų finansinių institucijų (operacijų, susijusių su investavimu) yra labai mažas skirtumas, todėl Markit iTraxx SovX WE yra labai geras etalonas eurozonos rizikai vertinti. Eilinį kartą kredito reitingo agentūros neatlieka to darbo, kurį jos turi atlikti. Ypatingai šiuo metu, kai eurozonos obligacijų rinkoje situacija labai rimta. Aišku, kaip minėjau seniau kreditų reitingų agentūrų spaudimas, tarkim tos pačios Ispanijos ir Portugalijos reitingų sumažinimas, kai rinka ir taip spaudė Ispaniją ir Portugaliją, tik padidino jų skolinimosi kaštus. Natūralus klausimas, kodėl šios valstybės labiau rizikingesnės nei Prancūzija ar ta pati Italija?

Be to šiandien, Šveicarijos centrinis bankas nebepriima Portugalijos obligacijų kaip užstato tam, kad vykdyti repo sandorius. Praeitą mėnesį tas pats Šveicarijos centrinis bankas atsisakė priimti Airijos obligacijas kaip užstatą repo sandoriams. Įdomu, kad dvi šalys, su labai „stipriais“ centriniais bankais labai puikiai išgyveno krizę – Vokietija ir Šveicariją. Dar įdomiau, jog abi šalis savo monetarinę politiką remia ne inflation targeting principu (tai principas, kai centrinio banko pagrindinis tikslas ir etalonas yra kontroliuoti infliaciją. Inflation targeting reikalauja atskiro įrašo), o monetary targeting (šalis remiasi įvairiais pinigų pasiūlos rodikliais, tokiais kaip M0, M1, M2 ir t.t.).

P.S. tiems, kam labai įdomus credit default rinka ir indeksai, galiu padėti rasti reikiamos informacijos šia tema, bet ji aišku anglų kalba.

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai