Ar kiekvienas turi turėti teisę balsuoti?

Tomas S.

Praėjusieji metai mus “palepino” politiniais netikėtumais. Didžioji Britanija nusprendė išstoti iš Europos Sąjungos, Donald Trump buvo išrinktas JAV prezidentu, o Lietuvos Seimo rinkimuose nugalėjo Valstiečių partija. Jeigu nors vieno iš jūsų būtų paklausę, ar tokia įvykių seka yra galima, turbūt būtumėte atsakę, jog ne, ir aš su jumis sutinku. Turbūt sutiksisite, jog 2016 metai parodė, jog pasaulis yra daug mažiau nuspėjamas nei gali pasirodyti. Mane tai privertė susimąstyti, ar kiekvienas turi turėti teisę balsuoti.

Mano nuomone, jeigu jūs tikitės, jog valstybė už jus kažką padarys, ar duos jums kažkokios naudos – jūs jau pralaimėjote. Aš pats taip naiviai nemąstau ir siūlyčiau jums to nedaryti.

Politiniai pokyčiai neatsiranda iš niekur, tam dažnai yra priežastys. Mano minėtaisiais atvejais, tiek Didžiosios Britanijos, tiek JAV dirbančioji klasė nusprendė, jog dėl sunkesnio gyvenimo yra kalti imigrantai bei globalizacija, kurią reikėtų pažaboti. Lietuviškas rezultatas parodo, jog vėl buvo tikima populistiniais pareiškimais, o rezultatas, kaip matome, toks pat. Mano nuomone, jeigu jūs tikitės, jog valstybė už jus kažką padarys, ar duos jums kažkokios naudos – jūs jau pralaimėjote. Aš pats taip naiviai nemąstau ir siūlyčiau jums to nedaryti.

Sutiksite, jog politiniai rezultatai buvo netikėti, nors dabar labai lengva suversti visą kaltę imigrantams ir globalizacijai. Žinant rinkimų rezultatą yra daug paprasčiau surasti jam paaiškinimą nei atvirksčiai.

Ar šie rezultatai yra teigiami, o gal neigiami?

Manau, viskas priklauso nuo jūsų asmeninės padėties. Kažkam trumpuoju laikotarpiu gali būti geriau, bet ilguoju laikotarpiu globalizacijai nepasipriešinsi. Jeigu balsavote už populistus, tai atsakymą į šį klausimą rasite patys.

Didžiausia problema su šiais rinkimų rezultatais yra ta, jog rinkėjai neturi pakankamai žinių tam, jog racionaliai įvertintų kandidatus ir jų programas. Norint dirbti “kvalifikuotą” darbą reikia baigti mokyklą, universitetą. Dažnai tenka laikyti tam tikrus papildomus kvalifikacinius egzaminus ir t.t. Norint gauti vairavimo teises, taip pat reikia išlaikyti egzaminus. Visuomenė nusprendė, jog norint dirbti ar vairuoti neužtenka tik sulaukti pilnametystės, reikia ir kažkaip “užsidirbti” šitas teises. Kodėl tai negalioja balsavimui?

Nežinau, ar jums teko žiūrėti, bet po Didžiosios Britanijos Brexit sprendimo, internete bei televizijoje tapo populiarūs video su balsavusių komentarais apie Europos Sąjungą. Žmonės paprasčiausiai nelabai suprato už ką balsuoja, kas ta Europos Sąjunga ir t.t. Aišku, žiniasklaidai reikia sukurti sensacinius straipsnius, bet ir pas mane darbe daug žmonių nesuprato už ką balsuoja. Ir tai yra paaiškinama. Darbas, šeima, televizorius atsipalaidavimai, tai yra užsiėmimai, kuriais gyvena 95% pasaulio žmonių. Kaip rasti laiko perskaityti knygą? Kaip rasti laiko susidaryti nuomonę apie vieną ar kitą procesą? Tam reikia pastangų, bet kiek iš mūsų ištikrųjų stengiasi? Aš sakyčiau, tai daro vienetai.

Taigi, turime situaciją, kai pasaulio likimas (Donald Trump atveju) priklauso nuo žmonių, kurie ištikrųjų nelabai supranta už ką ir kodėl balsuoja. Tai skamba absurdiškai, bet taip yra. Aš už demokratiją, bet ne už tokią demokratiją, kuri yra valdoma žiniasklaidos ir interesų grupių. Sakysite, jog viskas yra valdoma interesų grupių ir aš su tuo sutiksiu, tačiau nesutiksiu su tuo, jog mes neturėtume to pakeisti. Kaip tai padaryti?

Mano manymu, norint gauti teisę balsuoti, reikia parodyti iniciatyvą, jog tu ištikrųjų nori balsuoti. Mes neturime duoti privilegijos nuspręsti mūsų likimą žmonėms, kurie nežino ir nesupranta už ką balsuoja. Jūs turbūt neinate klausti sveikatos patarimų santechniko, jūs einate pas daktarą. Taip turėtų atsitikti ir su balsavimu.

Pavyzdžiui, jeigu rinkimai šalyje, kas penkerius metus, tai visi norintys, galėtų internetu padaryti šimto klausimų testą, kuris užtruktų apie valandą. Atsakai į 70% klausimų teisingai gali balsuoti, neatsakei – šiose rinkimuose nebalsuosi.

Visų pirma, tokia sistema atsijotų žmones, kurie balsuoja taip, kaip balsuoja jų kaimynas. Kas nori gaišti valandą laiko? O dar jeigu ir testo neišlaikai, tai nei laiko, nei rezultato. Žmonės, kurie nesuinteresuoti atkristų, todėl mūsų likimą pradėtų spręsti tie, kurie turi žinių ir yra suinteresuoti. Tai neturi būti klausimai apie Lietuvos konstituciją ar tam tikrus įstatymus, tai turėtų būti geras miksas ekonominių, politinių, istorinių, ir t.t. klausimų. Tarkim, kas yra fiskalinė šalies politika? Ar NATO priklauso Europos Sąjungai ir t.t..

Toks pat metodas galėtų būti taikomas ir referendumams, bet klausimai būtų susieti su referendumu.

Tai tikrai nesudėtinga įvykdyti, turint esamas technologijas, tik reikia turėti politinės valios ir noro. Man baugu, jog mes suteikiame balsavimo teisę kiekvienam, kas poto priveda prie “begalvės” demokratijos.

#balsavimo teisė #Brexit #Donald Trump #Europos Sąjunga #politiniai rezultatai #Seimo rinkimai

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai