Ar Lietuvai reikia euro?

Tomas S.

Na šiandien po ilgo laiko vėl atsiverčiau delfi paskaityti. Išsirinkau keletą straipsnių, perskaičiau ir eilinį kartą rašome tą patį, bet nieko nedarome. Kalbu apie Lietuvos mokslo reformą. Straipsnis parašytas apie tai, jog kai kurie verslai bandys samdytis darbo jėgą iš užsienio ir vienas analitikas, kaip supratau dirbantis valstybiniame sektoriuje, pasakė, kad verslai mano, jog mūsų šalyje „gaminami“ bakalaurai neturi pakankamai žinių, jog verslas juos samdytų. Nežinau, analitikimas lyg ir aiškios mūsų problemos, bet mes ir toliau nieko nedarome, oi kaip mes stipriai kentėsime už kokių penkerių metų, kai ši reforma bus dar skaudesnė: dabar mušame skardinę pakeliui :). Kitas straipsnis buvo apie tai, kaip euro įvedimas pritrauks „Ikea“ ir „H&M“ kompanijas į Lietuvą – tokio absurdo dar neteko skaityti, o kiek supratau tokią nuomonę išreiškė patys verslininkai.

Eilę metų Lietuvoje sklando kažkokie mitai, kad įvedus eurą būtent kažkas labai pasikeis. Na turėsiu visus nuliūdinti – nepasikeis praktiškai nieko, tiek, kad litus pakeis eurai. Litas su euru surištas berods jau nuo 2004 metų, tada ir įvyko šioks toks pasikeitimas. Biznių tikrai naujų daugiau neatsiras, jeigu Lietuvoje įvesime eurą, paprasčiausiai supaprastės apokėjimai su kitomis valstybėmis, bet tai „nepagimdys“ kažkokio įsivaizduojamo ekonominio prieaugio. Be to, kažkas minėjo, kad euras užtikrins stabilesnę valstybės makroekonominę politiką. Kaip jau minėjau litas su euru pririštas jau seniau, todėl tas makroekonominės politikos užtikrinimas jau įvyko. Be to, turime Graikijos, Airijos pavyzdžius, valstybių, kurios jau euro klube ir kaip matome stabilesnės makroekonominės politikos buvimas eurozonoje neužtikrino:). Juokingi argumentai. Teko skaityti mokslinį darbą apie tai, kaip vieningos valiutos politika įtakoja ekonomiką, tai įtaka pozityvi, tačiau labai menka :).

Man atrodo, kad Lietuvoje bandoma taip sureikšminti euro įvedimo klausimą, jog kitos ekonominės problemos yra užgožiamos. Teiginys, kad euras atves kažkokius biznius ž absurdas. Paprasčiausiai, kainos, kurios buvo išreiškiamos litais, bus atitinkamai išreikštos eurais, euras ir litas neturi santykio 1:1, santykis 1:3.5. Tai automatiškai plius minus padalinkite dabartines kainas iš 3.5 ir gausite kainas eurais. Kad bizniai ateitų į Lietuvą pirmiausia reikia atgaivinti vidinį valstybės vartojimą, euras tam nepadės. Be to valstybė turėtų sumažinti skolas, kad verslai turėtų didesnį norą investuoti Lietuvoje, skolos visdar auga, plius demografiniai rodikliai, nedarbas ir nemanau, kad įvedus eurą, kas nors bėgs į Lietuvą investuoti :))). Teko girdėti dar ir absurdiškesnių samprotavimų, jog įvedus eurą pabrangs nekilnojamas turtas. Šitą reiškinį aš vadinu – kaip lietuviai tapo milijonieriais per vieną naktį :). Na euras nieko nekeičia, jeigu jūsų butas kainavo vakar 120 000 litų, jis tikrai nekainuos 120 000 eurų už metų, vien dėl to, jog įvesime eurą. Kad nekilnojamojo turto kainos kiltų reikia arba labai didelės paklausos arba labai mažos pasiūlos, tai yra fundamentalūs dalykai turi pasikeisti. Be to, algos taip pat turi kilti, demografija gerėti, tada kažkoks nekilnojamojo turto kainų prieaugis yra pateisinimas, o ne todėl, kad euras bus įvestas. Didžiulį minusą galima duoti, net nežinau netgi kaip išsireikšti, mūsų garsiem bankų analitikam, kurie nepraleidžia progos pašnekėti, atstovauja bankų interesus, o ne padeda žmonėm realiai suvokti jų galimybės. Buvęs bumas – kaip minėjau, tai netik besiskolinančiųjų problema, kaip, kad mūsų „statytiniai“ analitikai bando parodyti, tai ir jų pačių kaltė. Keista, kai kaikurie analitikai, būdami mokslo daktarais, nepastebi elementarių dalykų, apie kurios TVF jau buvo įspėjus :).

Euras Lietuvai yra reikalingas, tik tam, jog sukontroliuoti infliaciją, prieš tai litas buvo pririštas prie dolerio, stabilesnės valiutos, automatiškai mes importavome Jav žemą infliaciją, dabar importuojame žemą infliaciją iš ECB. Šiuo metu Lietuvos žmonės būtų laimingesni, jeigu litas nebūtų pririštas prie euro, kadangi valstybė galėtų vykdyti nepriklausomą monetarinę politiką, devalvuoti litą ir niekas praktiškai nepasikeistų. Importuojamųjų prekių kainos išaugtų, jų vartotume mažiau, lietuviškų prekių kainos nepakistų, pakistų tik tos, kurios priklausomos nuo importuojamųjų žaliavų. Be to, vartotume daugiau savų prekių, kas padėtų vietiniams gamintojams, būtų mažesnis nedarbas. Be to mūsų eksportas atpigtų, todėl eksportuotume daugiau ir visa krizę būtume išgyvenę su pakankamai mažesniu nedarbo lygiu ir sveikesne ekonomika. Be to būtume nubaudę skandinavų bankus už jų aplaidžius kreditus litais, jie mums taptų labiau įkandami, pigesni. Kai latviai pagrasino, jog devalvuos latą, skandinavai iškart ištiesė naujas kredito linijas, tam, kad latviai galėtų refinansuoti skolas ir devalvavimo būtų išvengta :). Tai parodo, kaip bijoma devalvacijos investavus ir patys skandinavai parodo, jog jų kaltės visame šiame burbule taip pat būta, bet mūsų žymieji „analitikai“ to nepastebi, pastebėtų, tai turbūt papildytų bedarbių gretas.

Ar reikia euro? Na jeigu jau prisijungėme prie Europos sąjungos, tai turime įsivesti ir eurą, tačiau kažkokio esminio pasikeitimo ekonominiame gyvenime tai tikrai neatneš. Turime suprasti euro pliusus ir euro įsivedimo minusus, Daugiau šnekame apie „tariamus pliusus“. Pliusas vienas – mažesnė infliacija. Šis pliusas labai svarbus, tačiau nepamirškime, jog, jeigu litas nebūtų pririštas prie euro, Lietuva krizę būtū pergyvenus geriau :).

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai