Ar verta investuoti į nekilnojamą turtą?

Tomas S.

Kiekvieno iš mūsų gyvenime ateina laikas, kai pradedame galvoti apie savo nuosavą būstą. Daugelio žmonių svarbiausias ir vertingiausias finansinis turtas yra būtent jų būstas ar nekilnojamas turtas. Kadangi nekilnojamas turtas užima tokią svarbią vietą kiekvieno iš mūsų investiciniuose portfeliuose, svarbu suprasti, kas ir kaip įtakoja nekilnojamo turto kainą/vertę. Ypatingai svarbu suprasti ar verta investuoti į nekilnojamą turtą ir kada tai geriausia daryti.

Mums į šiuos klausimus padės atsakyti Neil Monnery knyga – „Safe as houses? a Historical Analysis of Property Prices„. Ši knyga yra ypatingai svarbi šiuo metu, kadangi nekilnojamo turto kainos augo ir auga visame vakarų pasaulyje. Kadangi tos kainos auga sparčiai, ypatingai per paskutinius dvidešimt metų, įdomu sužinoti daugiau apie nekilnojamo turto kainų augimo istoriją.

Neil Monnery istorinė nekilnojamo turto kainų kitimo analizė parodo, jog nekilnojamo turto kaina auga šiektiek greičiau nei infliacijos lygis ekonomikoje, o tiksliau apie 1 procentiniu punktu daugiau nei infliacija.

Daugelis analitikų, kalbėdami apie nekilnojamo turto kainų augimo prielaidas, remiasi paskutinių keletos metų kainų augimu. Taip pat remiamasi palūkanų tendencijomis: esant žemesnėms palūkanoms nekilnojamo turto kainos turėtų kilti ir atvirksčiai. Tai nėra blogas būdas prognozuoti, tačiau remdamiesi esama nesena informacija, galime pamiršti kaip nekilnojamo turto kainos kito ilguoju laikotarpiu. Neil Monnery knyga būtent apžvelgia, kaip nekilnojamo turto kainos kito įvairiose šalyse pas paskutinius kelis šimtus metų.

Neil Monnery istorinė nekilnojamo turto kainų kitimo analizė parodo, jog nekilnojamo turto kaina auga šiektiek greičiau nei infliacijos lygis ekonomikoje, o tiksliau apie 1 procentiniu punktu daugiau nei infliacija. Jeigu į nekilnojamo turto kainų kitimo istoriją žiūrėtumėte iš ilgalaikės perspektyvos, tai toks investicijos augimas neatrodo ypatingai viliojantis. Neil Monnery pastebi, kad per paskutinius 20 metų nekilnojamo turto kainos auga daug sparčiau nei praeityje. Svarbu suprasti, jog praeityje pasaulyje įvyko du pasauliniai karai, kurie turėjo neigiamos įtakos praktiškai visoms turto formoms. Tuo tarpu per paskutinius 20 metų ne tik, kad nebuvo didelių karų, bet ir skolinimosi kaina buvo labai žema. „Pigūs pinigai“ dažnai turi pozityvios įtakos įvairaus turto kainoms, tai turi įtakos ir nekilnojamam turtui.

Taigi, ar verta investuoti į nekilnojamą turtą?

Viskas priklauso nuo kainos, kurią jūs mokate ir nuo jūsų asmeninės situacijos. Ilguoju laikotarpiu nekilnojamo turto kainos auga šiektiek greičiau nei infliacija ir taip galite gauti tuo metu rinkoje esančią nuomos grąžą. Tai leidžia tikėtis didesnės grąžos nei indėlis banke ar obligacijų, bet mažesnės nei bendrovių akcijų. Be to, investavimas į nekilnojamą turtą yra pakankamai suprantamas kiekvienam, todėl tai yra visiems prieinama investavimo forma. Mano manymu, tai yra pakankamai saugi investavimo forma, jeigu jūs nekilnojamą turtą perkate už apgalvotą kainą.

Problema su tuo, kaip žmonės perka/investuoja į nekilnojamą turtą yra ta, jog labai dažnai yra paimama didžiausia įmanoma paskola, kuri vėliau apriboja žmonių gyvenimą ir lankstumą. Mano manymu, jeigu išlaidos gyvenamajam plotui yra daugiau nei 30 proentų jūsų pajamų, tai kaina, kurią mokate ar sumokėjote yra neteisinga. Jeigu matote, jog išlaidos gyvenamajam plotui yra daugiau nei 30 procentų, tai iškart turite atsakymą į tai, ar verta investuoti į nekilnojamą turtą.

Be to, pirkdami nekilnojamą turtą ir pirkdami kažką, kas yra kolkas ne jūsų galimybėm, 100% savo turto turite nekilnojamo turto pavidalu. Jeigu kaina, kurią mokate yra pakankamai aukšta, tai yra nemenka tikimybė, kad tas turtas gali būti vertas mažiau nei jūs sumokėjote ir bet koks didesnis nekilnojamo turto kainų pokytis turės įtakos jūsų turtui.

Mano pastebėjimai nėra aprašyti Neil Monnery knygoje, tačiau, manau, jog skaitytojams yra naudinga sužinoti mano nuomone šiuo klausimu. Nekilnojamas turtas yra puiki investicija, jeigu tai yra viena iš sudedamųjų jūsų turto dalių. Jeigu viskas, ką turite, yra nekilnojamo turto pavidalu, tai tampa galvos skausmu. Tai nereiškia, kad būtinai turite turėti ir kitų turto formų. Geriau investuoti į tai, ką suprantate, nei į tai, ko nesuprantate. Didžiajai daliai žmonių investavimas į nekilnojamą turtą yra geriausia investavimo forma. Problema ta, jog žmonės dažnai neturi aiškios strategijos ir kriterijų, ką ir už kiek pirkti. Dažnai atsitinka taip, jog norimas išleisti biudžetas padidėja keliasdešimčia procentų. Taip atsitinka ir man. Svarbu numatyti, jog taip jums gali atsitikti, o ne tai suprasti po sandorio.

„Safe as Houses? a Historical Analysis of Property Prices“ yra puiki knyga norintiems sužinoti apie nekilnojamo turto kainų kitimo istoriją. Tai geriausia knyga, kurią man teko skaityti apie nekilnojamą turtą. Kartais labai lengva pamiršti, jog istorija skiriasi nuo esamos situacijos. Turėdami gerą praeities supratimą galėsite priiminėti geresnius sprendimus ateityje.

 

#investuoti #investuoti į nekilnojamą turtą #Nekilnojamas turtas #nekilnojamo turto kaina

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai