Atskleista „IKEA“ kompanijos mokesčių slėpimo schema

Tomas S.

FT.com praneša, jog švedų žurnalistai sugebėjo atskleisti \“IKEA\“ kompanijos mokesčių slėpimo schemą. Kiek man žinoma IKEA grupės įkūrėjas ir vadovas – Kamprad vienu metu buvo turtingiausias žmogus Europoje. Pagal jo suformuotą schemą kiekviena IKEA kompanijos parduotuvė pasaulyje privalėjo mokėti 3% mokestį nuo apyvartos į fondą, kuris yra registruotas Lichtenšteine. Lichtenšteinas – „nykštukinė“ valstybė, kuri yra skaitoma „tax haven“, tai yra kitaip sakant mokesčių rojumi, todėl, jog joje labai maži korporacijų (kompanijų) mokesčiai. Dažnai bankai ir kitos finansinės institucijos tokios kaip hedge fondai registruojas tokiose valstybėse tam, jog susimažinti mokesčių naštą. Tokių valstybių ekonomika yra paremta tuo, jog jos prisitraukia kompanijas, kurios įrengia savo padalinius, samdo nedidelį kiekį darbuotojų, dažnai vietinių ir taip stimuliuoja vietos ekonomikas, kadangi jos nėra turtingos kažkokiais ypatingais ištekliais. Daug laivyba užsiiminėjančių kompanijų taip pat reigstruojasi „tax haven“ šalyse dėl minėtųjų priežasčių.

Manoma, jog „IKEA“ per 20 metų galėjo nuslėpti apie 1.7-2.2 mlrd. eurų. Keista, jog tokia žinoma kompanija, turbūt Švedijos veidas kaip ir „VOLVO“, užsiiminėja tokiais darbeliais. Ateityje turėtume sužinoti dar daugiau įdomybių apie kompanijų ir turtingųjų mokesčių slėpimą, kadangi vieno privataus Šveicarijos banko darbuotojas, buvęs bankininkas, perdavė informaciją apie to banko klientus ir vykdomas operacijas interneto portalui – Wikileaks, kuris turėtų artimiausiu metu turėtų paviešinti įvairių machinacijų detales.

P.S. kaip gerai, kad atsirado internetas ir įvairūs socialiniai tinklai, kurie padeda žmonėm Tunise ir Egipte vaduotis nuo diktatorinės priespaudos, o mums vakarų pasaulio atstovam sužinoti apie nemeluojančių politikos ir verslo atstovų niekingus darbelius. Juokingiausia, kad kritikuojame tiek Egipto, Tuniso, Kinijos, Rusijos politines sistemas, bet kai sėdynės pradeda degti vakarų pasaulio elitui, tai norime „užčiaupti“ tokius portalus kaip WikiLeaks.

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai

 • admin

  Slėpimas tame, jog mokestis mokamas nuo apyvartos, taip apyvarta sumažinama, vėliau atimami atitinkami kaštai ir pelnas nenatūraliai sumažinamas ir taip sutaupoma mokestinių pinigų. Lichtenšteine mokesčių jis kaip ir nebemoka, o jeigu ir moka, tai galima būtų skaityti arbitražu, bet vėlgi kokio lygio tada jo buhalteriniai duomenys? Tarkim tu esi investuotojas ir nežinai, kad taip nenatūraliai nuo apyvartos kaupiami pinigai, tarkim eilutė ataskaitoje – reklamos sąnaudos. Įvertini kompaniją, nežinodamas šitos informacijos, ir likviduoji savo akcijas, kai ištikrųjų kompanijos finansinė padėtis daug geresnė. Klausimas, kas kaltas? Jeigu kiekviena įmonė norės fabrikuoti savo sąskaitas kaip nori? Prie kūrybingų buhalterių, oi kokių įdomių dalykų ataskaituose galima pridaryti. Vakar žiurėjau per SEC Coca Colos pateiktus dokumentus rinkai ir jų finansinius duomenis, jeigu ten parašyta netiesa, kokias išvadas apie kompanijos finansinę padėtį gali susidaryti? Be to, tokio lygio kompanijoms paprasčiausia sarmata nemokėti mokesčius į savo valstybės kasą, paprasčiausiai labai jau blogas tonas. Kaip amerikiečiai žiūrėtų į tokį Microsoft, jeigu jis mokesčius mokėtų Kaimanų salose arba jų nemokėtų, bet slėptų savo pajamas.
  Mantai, na gerai, kai žmonės moka suktis, bet kas tau iš to gero? Va Lietuvoje žmonės sukasi, nemoka mokesčių, tačiau tų pačių žmonių vaikai eina į mokyklas už kurių išlaikymą moki tu ir tavo šeima, tai kas iš to gero? Jam gerai, bet jis pavagia ne tik iš valstybės, bet ir iš kiekvieno toje valstybėje gyvenančio ir dirbančio, taip, kad nematau nieko gero.

 • Edgaras

  O tai kur čia skaitosi mokesčių slėpimas? Ar nėra čia tiesiog kainų/mokesčių skirtumo įvairiuose šalyse išnaudojimas savo naudai ir jų privedimas prie arbitražo?

 • Mantas

  Ir kas čia tokio, kad apsukrus verslininkas legaliai susimažina mokėtinus mokesčius? nesuprantu ką Kamprad apvogė?
  Šaunuolis, kad moka suktis.