Auksas – nebepatraukli investicija?

Tomas S.

FT.com praneša, jog daugelio investicinių bankų analitikai pataria po truputį likviduoti aukso pozicijas. Na skaityti tokių „eskpertų“ nuomonių svyravymus darosi juokinga. Prieš šių metų pradžią – auksas labai perspektyvu, po kelių savaičių – reikia likviduoti pozicijas :). Na viskas aišku su tais analitikais, kadangi jie suinteresuoti trumpalaikėm investicijom arba pelnu. Aukso kaina pastaruoju metu stabilizavosi ir turi tendencija kristi. Daugelis investuotojų jau dabar tiki arba bando tikėti pasaulio ekonomikos perspektyva ir pasirenka didesnę grąžą siūlančius investicinius instrumentus. Kaip visada sakau, taip pasakysiu ir dabar, jeigu nežinote kaip ir į ką investuoti – neinvestuokite, o tuo labiau nepasitikėkite tokiais „ekspertais“, kurių nuomonės keičiasi kaip oras už lango. Jau eilę kartų minėjau, jog auksas – nelabai kokia investicija, nors, jeigu banda užkelia aukso kainą, kodėl tuo nepasinaudoti ir pasiduoti pasroviui? Aišku, visada reikia žinoti kodėl ir kam jūs tai darote. Ypatingai juokinga skaityti pasaulio pabaigos pranašautojų, kurie prisižiūri, o turbūt ir prisideda prie tokių filmų kaip „Zeitgeist“ kūrybos. Vėliau klaidinami žmonės, kurie neturi ekonominio ir finansinio išsilavinimo tam,  jog atsirinkti grūdus nuo pelų. Vėliau tie žmonės būna labai nepatinkinti ir kaltina visus sąmokslo teorijom. Aš pasakysiu taip, lai tokie žmonės, kaip sako vakaruose: „Put your money there your mouth is“ Tai yra, jeigu manote, jog ateis pasaulio pabaiga, o popieriniai pinigai – labai didelis blogis, tai pradėkite tapetuoti savo sienas doleriais ir litais, nors naudos bus :).

P.S. jeigu turite gerą analizė dėl investicijų į auksą – neklausykite ką sako ekspertai, o ir manęs tame tarpe, bet visada prisiminkite, jog nebūtinai gera jūsų analizė lemia pozityvų ar jums naudingą tam tikro investicinio vieneto kainos pokytį. Prisiminkite, kad investavimas arba tikrosios vertės nustatymas – tai kaip grožio konkursas, kur nebūtinai jums pati gražiausia mergina ar vaikinas yra nugalėtojas, nugalėtojas tas – kas surenka daugiausiai komisijos balsų. Tai investavime labai svarbu!

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai

 • Laurynas M

  Nu nezinau is kur tu istraukei, bet visu laiku max aukso kaina buvo 1400~, toli grazu iki 5000…

  antras dalykas tai kad straipsnis buvo apie tuos kas jau turi auksa dabar… tai jei nebijai kad kaina kris iki 2001 metu lygio, nuo kada pradejo kilt (tai yra 500~), gali laikyt. Bet, jei laikai ne pati auksa o kazka panasaus i ETF, tai turiprisimint kad moki metini mokesti tu (uz aukso laikyma apdraudima ir tt) tam is ko pirkai ta savo gold ‘share’, tai neipatinga apsauga nuo tos infliacijos, nebent aisku tikiesi ten dvizenkliu skaiciu…

  • admin

   Tas skaicius buvo tik spejimas, kadangi zinau, kad yra buve ir aukstesniu in real terms aukso kainu: „In 1971 President Richard Nixon ended US dollar convertibility to gold and the central role of gold in world currency systems ended. The dollar and gold floated and in January 1980 the gold price hit a record of $850 per ounce against a background of an international crisis arising from the Soviet invasion of Afghanistan and the Islamic Revolution in Iran.

   In January 2008, 28 years after the all-time record high of price of $850 in January 1980, the nominal broke the record. In inflation adjusted US dollars, the price would have to reach about $2,200 to break the record in real terms.“
   As dazniausiai domiuosi realia investiciju graza, inflation-adjusted, todel dabartine nominalioji kaina dar nepasieke buvusio rekordo. (Mano blogas paskutinis komentaras)
   Kas liecias ETF, tai ziurint kokiu kiekiu tu ta auksa pirksi ir koks tavo esamas portfelis, jeigu esi investaves keleta litu, tai aisku transaction costs arba taxes siuo atveju itakos tavo aukso laikymo perioda. Siais metais Jav obligacijos adjusted for inflation „siule“ neigiama graza del didelio demando ir limituotos pasiulos. Be to, „junk“ obligaciju rinka irgi pradeda naudotis galimybėm išleisti aukstos-grazo-aukstos-rizikos kompanijų obligacijas, kurios taip pat yra inflation adjusted, kas sumazina kompanijų skolinimosi kastus. Paklausa taip pat didele, taip, kad infliciaja ypatingai itakoja investiciniu portfeliu sandara.
   O maziem investuotojam, ta prasme, kurie neinvestuoja dideliu sumu, reikia investuoti i kazka likvidesnio – tikrai ne i auksa.

 • admin

  Tu norejai pasakyti, kad auksas neturi jokio coupon rate kaip, kad obligacijos ir dividentu kaip, kad akcijos. Aukso kaina yra volatile, tai yra, kaina nera stabili, todel zmones, kurie yra linke rizikuoti – pasirinks auksa, kaip instrumenta, kuris patenkins ju rizikos pozymius.
  Nereikia manyti, jog is aukso galima uzdirbti tik, kai jis krenta, galima puikiausiai ji „uzshortinti“ tam, jog uzdirbti is kainu kritimo.
  Auskas tikrai nebuvo ir nera pasiekes savo auksciausio tasko pike, net neieskojes info galiu pasakyti, kad buvo laikas, kai uncija aukso – kazkas apie 5000 dolerių kainavo, bet reiktų šitą sumą lyginti pagal valiutų parityt ratio.
  Įdomu, jog daugelis matė auksą kaip apsaugą nuo infliacijos, kadangi aukso kaina yra išreikšta doleriais, tai dolerio kritimas – aukso kainos kilimas ir atvirkščiai. Jav core inflation – kolkas nekyla, nors pasaulinės tendencijos tiek UK, tiek eurozonoj infliacija jau įsibėgėja, bet tai taip pat ne core inflation, bet produktų tokių kaip maisto prekės ir degalai kainų augimas arba kitaip galima pavadinti – iššorės kainų šokas vidaus ekonomikom. Į core inflation kainą šie produktai neįeina, nors ilguoju ar net vidutiniuoju laikotarpiu kainų augimas persimes ir į core inflation augimą. Kolkas pasaulinei infliacijai augant, aukso kaina krenta, įdomu? Kai auksas yra hedg’as nuo pasaulinės infliacijos augimo. (Nebesiplėsiu)

 • Laurynas M

  Matai, auksas neturi jokio interest rate’o, taigi auksas pagrinde yra ‘investicija’ kuri labiau veikia kaip saugos garantas. Is aukso uzdirbt gali jei pakyla jo kaina, aisku gali ir pralost… Bet kaina kyla tik tada kai aukso paklausa didele, o tai yra pagrinde kriziniai laikotarpiai, nes investuot kazkur kitur labai rizkinga, baime del banku griuties atbaido net nuo depositu i bankus, taigi zmones perka auksa, nes jis niekur nedings, ne veltui sios krizes metu aukso kaina buvo visu laiku auksciausiam lygyje… Taigi realiai i auksa turi invesutoti tie kurie tikisi kad krize dar nesibaige, is kitos puses tie, kurie i ekonomine situacija ziuri palankiai, verciau jau ir pradetu galvot apie aukso pardavima… Plius prisideda spekuliacinis efektas… Tokie FT pranesimai privers ne viena eiti ir atsikratyt aukso, o nuo to kaina tik kris, tos kainos kritimo baime dar labiau kurstys aukso pardavima….