Berkshire Hathaway Inc. 2012 metinė ataskaita investuotojams

Tomas S.
money.cnn.com

money.cnn.com

Jeigu nežinote, kas yra Berkshire Hathaway Inc., tai kompanija vadovaujama turbūt garsiausio ir vieno iš sėkmingiausių pasaulio investuotojų – Warren Buffett.

Kaip jau ne kartą esu sakęs savo draugams – daug įdomių dalykų galima sužinoti ir perskaityti ne knygose, o įvairiuose moksliniuose darbuose bei investicinių fondų vadovų metiniuose pranešimuose investuotojams. Dažniausiai visą šią informaciją galima gauti nemokamai.

Taip pat atsitiko ir su šia metine ataskaita, kurią aš beje rekomenduoju perskaityti kiekvienam investuotojui, ir kurią galite rasti internete nemokamai.

Teko skaityti ne vieno investuotojo knygą, kuriose teigiama, jog iš Berkshire Hatthaway Inc. metinių pranešimų/ataskaitų investuotojams galima daug pasimokyti. 2012 metų ataskaita  – 112 puslapių, praktiškai maža knyga, kurią perskaityti reikia investuoti laiko resursus.

Ar aš perskaičiau visą ataskaitą? Ne, stengiuosi neskaityti tų dalių, kurioms galima pritaikyti sistematinį mąstymą/žinių bagažą (taip tokias žinias vadinu aš). Tarkime, jeigu man įdomu kaip mąsto pats Warren Buffett (nesistematinis mąstymas), tai aš skaitysiu tik tas metinės ataskaitos vietas, kuriose būtent išreiškiamos originalios Warren Buffett mintys. Tokios ataskaitos detalės, kaip kiekvienos kompanijos, esančios Berkshire Hathaway Inc. sudėtyje, finansinės detalės manęs nedomina (jeigu aš nesiekiu investuoti į šią kompaniją, o kompanijų finansinėms detalėms analizuoti būtent yra naudojamas sistematinis mąstymas, kuris gali būti naudojamas bet kurios kompanijos finansinėms detalėms analizuoti, tos pačios finansų/buhalterijos žinios).

Ar aš sužinojau kažką naujo?

Taip, tikrai sužinojau, nors skaitau daug įvairių knygų bei mokslinių darbų, tačiau pasitaiko keletas sakinių/paragrafų, kuriuos perskaitai per keletą minučių, bet kurioms surasti tenka paaukoti keletą valandų (toks turbūt ir yra tikrasis mokymąsis).

Taigi ko išmokau aš?

Man labai patiko kaip Warren Buffett paaiškino, ar Berkshire Hathaway Inc. turėtų mokėti dividendus. Berkshire Hathaway beje negamina prekių ir neteikia paslaugų, tai kompanija valdanti daugelį kitų kompanijų, kurios ir sudaro pačią Berkshire Hathaway kompaniją.

Taigi apie dividentus. Pats Warren Buffett yra fundamentaliosios analizės šalininkas bei „value investing“ žymiausias atstovas. Jis domisi tomis kompanijomis, kurios generuoja daug grynujų pinigų ir jas galima pigiai nusipirkti finansų rinkose. Warren Buffett patinka kompanijos, kuriuos moka savo investuotojams dividendus, nors pati Berkshire Hathaway kompanija dividendų nemoka, bet Warren Buffett skaito save vadovu, kuris ypatingai rūpinasi Berkshire Hathaway akcininkais. Iškyla natūralus klausimas, kodėl Warren Buffett taip mėgsta dividendus, bet pats jų nenori mokėti?

Paaiškinimo čia nepateiksiu (bus motyvaciją perskaityti originalų darbą), tačiau pasiremdamas tam tikromis prielaidomis Warren Buffett parodo, jog akcininkui labiau apsimoka, kad kompanija uždirbtus pinigus reinvestuoja ir taip didina kompanijos akcijų kainą, ir vėliau išleidžia daugiau brangesnių (dėl papildomo investavimo) akcijų bei jas parduoda kitiems investuojams. Čia kaip tame pasakyme, jog geriau turėti mažai kažko labai didelio, nei viską kažko mažo. Warren Buffett parodo, kad tokių būdu akcininkai gauna iš kompanijos daugiau naudos ilguoju laikotarpiu.

Kaip minėjau Warren Buffett yra žymiausias investuotojas pasaulyje ir juo tapo ne dėl to, jog jį rodo per televizorių ir jis ten garsiausiai rėkia (kaip ne kai kurie Lietuvos politikai), bet todėl, jog jis vienas iš tų žmonių, kuris sugebėjo uždirbti daugiausiai finansų rinkose.

Nesenai teko skaityti vieną mokslinį darbą, kuris siekia atrasti priežastis, kodėl Warren Buffett yra toks sėkmingas. Darbo rezultatas – Warren Buffett gali pasigirti tuo, jog jis sugeba pigiai pasiskolinti ir investuoti į kompanijas, kurios uždirba daugiau nei jam kainuoja skolintis. Taip pat Warren Buffett naudoja procesą vadinamą „leverage“ (naudoja daugiau skolinto kapitalo nei turi pats investavimui). Pašnekėkime apie pigų skolinimąsi.

Kaip jam tai pavyksta padaryti?

Kaip jau minėjau Berkshire Hathaway Inc. yra kompanija, kuri negamina produktų ir neteikia paslaugų, o valdo daug kompanijų įvairiuose srityse. Vienos iš svarbiausių kompanijų (pelningiausios) Warren Buffett portfelyje – draudimo kompanijos.

Jeigu kas nežinote kaip veikia draudimo kompanijos, tai paaiškinsiu labai paprastai: parduodamos draudimą kompanijos gauna daug pinigų iškart (draudimo pardavimo transakcijos metu), o įsipareigojimus apmoka kažkada ateityje. Taigi, atsiranda laiko tarpas per kurį draudimo kompanijos turi daug kapitalo, kuriuo pasinaudoti galima dabar, jeigu šiuo metu įpatingų įsipareigojimų padengti nereikia. Teoriškai draudėjai apskaičiuoja tikimybes kada ir kokios nelaimės gali atsitikti (stichinės, žmogaus mirtis ir t.t.) ir taip nusprendžia kokia turi būti draudimo poliuso kaina. Taigi, dažnai draudimo kompanijos neturi mokėti didelių sumų kiekvieną mėnesį, tačiau atsitikus kažkokiai dideliai nelaimei išmokų dydis gali būti labai didelis. Todėl atsiranda periodai, kai draudimo kompanijos turi daug laisvų pinigų, nesant kažkokioms ypatingoms nelaimėms, ir periodai, kai draudimo kompanijos praranda tuos laisvus pinigus, esant stichinei nelaimei.

Warren Buffett būtent meistriškai naudojasi savo draudimo kompanijų gerosiomis savybėmis. Jis pigiai gali gauti daug pinigų dabar (parduodant draudimo poliusus), juos investuoti ir grąžinti draudimo kompanijoms tada, kai atsitinka kažkokios stichinės nelaimės. Toks investicinių operacijų būdas yra pigesnis, nei tarkim gauti kapitalą iš finansinių rinkų. Nesakau, kad tai pagrindinis Warren Buffett sėkmės ingridientas. Tikrai ne, kaip ir minėjo mokslininkai jie apie šias strategijas sužinojo tik dabar, o Warren Buffett jas naudoja jau daugiau nei pusę šimtmečio. Čia labai panašus atvejis, kai žymioji opcionų kainodaros formulė Black-Scholes-Merton buvo publikuota 1973 metais, tačiau buvo atrasta anksčiau ir naudota visai kito investuotojo E. O. Thorpe, kuris jos neskelbė, nes tuo metu galėjo ją naudodamasis uždirbti pinigus kapitalo rinkose.

Šis metodas, naudoti draudimo kompanijas kaip įrankį prisitraukti pigų kapitalą, yra naudojamas ir dabar. Vienas iš žymiausių hedge fund vadovų David Einhorn, kuris valdo Greenlight Capital, taip pat įkūrė ir Grennlight Capital Re draudimo kompaniją. Manau, jog šios kompanijos įkūrimas yra vienas iš pavyzdžių kaip panaudoti Warren Buffet investavimo subtilybes.

Gero skaitymo!
Tomas

#Berkshire Hathaway #David Einhorn #dividendai #draudimo kompanijos #fundamentali analize #leverage #Warren Buffett

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai