Beyond Mechanical Markets

Tomas S.

Ekonomistų R. Frydman ir M. Goldberg knyga apie finansų rinkas. Ilgai laukta ir jeigu pasižiūrėsite kokie žmonės ją rekomenduoja, tai suprasite, jog knyga tikrai rimta. Ekonomistai turbūt 80% visos knygos kritikuoja nusistovėjusią racionalių lūkesčių ekonominę teoriją (REH – Rational Expectations Hypothesis). Jau ne kartą minėjau, jog būtent Čikagos mokykla „matematizavo“ ekonomikos mokslą ir šios mokyklos atstovai sukūrė didžiąją dalį naujojo ekonomikos mokslo. Kaip pavadinimas sako – rinkų mechanika teorinėje ekonomikoje būtent apibrėžiama įvairiom prielaidom bei matemika. Aišku, kaip ne vienas „mechaninės finansų“ teorijos šalininkas pripažįsta – visos jų teorijos tik galimas finansų rinkos veikimo modelis. Kitas kritikuojamas požiūris – „behavioral economics“. Tai visiškai priešinga ekonomikos kryptis, kuri daugelį faktorių modeliuoja per žmonių psichologiją. Vėlgi autoriai kritikuoja ir šį požiūrį ir pasiūlo – „Imperfect Knowledge Economics“ (IKE) kryptį. Tai tokia ekonomikos kryptis, kuri pasiremia tiek „mechaninėm“ teorijom bei „behavioral“ ekonomikos atšaka.

IKE ekonomikos kryptį autoriai taiko finansų rinkom. Jie teigia, jog vertybinių popierių kainos yra įtakotos tiek fundamentalių faktorių, tiek investuotojų psichologijos – kaip ir nieko naujo :). Mano manymu, daugelis investuotojų šiuos dalykus supranta, tačiau nesugebėtų visos šitos teorijos „įvilkti“ į mokslinį pavidalą.

Ši nestandartinė knyga apie finansų rinkas ir ekonomiką mane šiektiek nuvylė. Yra įdomių pasiūlymų, įdomūs minčių vingiai, tačiau nemanau, kad pasakoma kažkas labai naujo. Viskas lyg ir žinoma. Be to, knyga tikrai sudėtinga, nes nagrinėjamos kiekvienos teorijos detalės, kas paprastam skaitytojui nebus įdomu, o ir artima. Tačiau, jeigu norite savo galvoje sukelti šiektiek sumaišties, o ir sužinoti nemažai apie mokslinę finansinių rinkų ir ekonomikos pusę – perskaityti būtina.

#ekonomika #finansų rinkos #fundamentalūs faktoriai #IKE ekonomikos kryptis #investuotojų psichologija #mokslinė rinkų pusė

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai