Elektroninės valiutos ir blockchain technologija

Weeby

Turbūt ne vienas jau esate girdėjęs apie Bitcoin (pristatyta 2008 m.) ir kitas kriptografines elektronines valiutas (paremtas blockchain technologija), kurių dabar yra ganėtinai daug (kas netingi, turi noro ir laiko, įsigilinęs gali susikurti ir savo). Tačiau vien tik tai padarius, šansai, kad jūsų elektroninė valiuta kažką sudomins, yra labai maži, nebent ji bus kažkuo paremta. Pavydžiui, Zcash kūrėjai teigia, kad ji yra visiškai šifruota ir daug saugesnė nei Bitcoin. Anot jų, jei Bitcoin laikytume http, tai Zcach https.

Kol visų dėmesys buvo nukreiptas į galimybę užsidirbti investuojant į Bitcoin’sus, Vitalic Buterin sužavėjo pati blockchain techologija, kuria ir paremta visa Bitcoins sistema.

Antra pagal žinomumą bei rinkos kapitalizaciją (rinkos vertę) yra Ethereum. Ją sukurė jaunas gabus rusas Vitalik Buterin, kurį jau dabar tituluoja šių laikų genijumi. Kol visų dėmesys buvo nukreiptas į galimybę užsidirbti investuojant į Bitcoin’sus, jį sužavėjo pati blockchain techologija, kuria ir paremta visa Bitcoins sistema (žemiau esantis video padės geriau suprasti blockchain). Jam kilo mintis, panaudojus šią technologiją, sukurti platformą įvairioms programoms kurti, kurios būtų decentralizuotos ir paremtos p2p (peer-to-peer) „protingais kontraktais“, o jų vykdymui naudojama valiuta Ether. Pavyzdžiui, šioje platformoje galima būtų sukurti mini lažybų programą. Įsivaizduokite, jog vyksta futbolo rungtynės ir galite statyti ant vienos iš komandų laimėjimo arba lygiųjų. Statymams naudojama Ether valiuta. Pasibaigus rungtynėms, programa automatiškai išdalina visą surinktą lažybų puodą tiems, kurių pasirinkimas/statymas laimėjo. Atrodytu, kas čia ypatingo, tačiau viso šito esmė ta, kad proceso jau būna nebeįmanoma sustabdyti bei išvengiama trečiosios šalies įsikišimo:

  • Proceso nevaldo jokia lažybų bendrovė, kadangi programa veikia platformoje paremtoje blockchain technologija, kur visi prie tinklo prisijungę mainintojai (miners) savo kompiuteriuose atlieka reikiamus veiksmus bei saugo visą informaciją.
  • Net ir pats programos kūrėjas nebegali daryti jokios įtakos (sukčiavimo tikimybė sumažėja iki minimumo). Kitaip tariant, programa įvykdo visas sukurtas salygas/protingus kontraktus (smart contracts).

Daugelis sutinka su tuo, kad revoliucija buvo ne Bitcoin’s kaip el. valiuta, bet jos pagrindas – blockchain technologija, kurios panaudojimui ribų nėra. Jau dabar ne viena finansų institucija (bankai, akcijų biržos ir t.t.) bando pritaikyti ją savo vidiniuose procesuose. Ateityje šios technologijos panaudojimo sferos tik plėsis, todėl tikėtina, kad ir susidomėjimas elektroninėmis valiutomis nemažės. Tačiau neabejotinai jos taps vis labiau reguliuojamos valdžios institucijų.

Naudingos nuorodos:

#Bitcoin #blockchain #elektronine valiuta #ether #ethereum #kripto valiuta #zcash

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai