Įrankiai norintiems priimti geresnius sprendimus

Tomas S.

Šiame įraše/video tęsiu mano praeitame įraše pasiūlytą idėją (aš tikrai ne pirmas ir ne paskutinis, kuris tai siūlo), jog į ekspertų išvadas ar pasiūlymus reikia žvelgti kritiškai.

Pristatau, jums Santa Fe instituto video pokalbį su Nobelio premijos laureatu Daniel Kahneman, kuris yra parašęs nuostabią knygą apie tai, kaip žmonės mąsto ir priima sprendimus – “Thinking Fast and Slow”.

Apie Daniel Kahneman nešnekesiu. Apie tai kaip jis mąsto galite sužinoti paskaitę knygą ar pažiūrėję video.

Noriu tik pasidalinti savo patirtimi kaip statisnis mąstymas, paremtas Daniel Kahneman knyga man padėjo nepadaryti klaidos, kuri kompanijai galėjo kainuoti daugiau nei keletą milijonų svarų.

Daniel Kahneman šiame video bei knygoje pateikia pavyzdį kaip skirtingose vietovėse yra užfiksuojami skirtingi inkstų vėžio atsitikimų skaičiai – miestuose – mažiau atsitikimų, kaimuose – daugiau. Jeigu žmonės iškart bando daryti tam tikras prielaidas ir bando ieškoti priežasčių kodėl tie skaičiai skirtingi, tai labai lengva sieti inkstų vėžio atvejus su gyvenimu kaime. Kaip teigia, Daniel Kahneman, taip mąstyti yra labai klaidinga. Tiek mieste, tiek kaime gali gyventi labai panašūs žmonės, tai yra tarp dviejų vietovių žmonių skirtumai maži, tačiau mieste tarkime gyvena 200 tūkstančių gyventojų, o kaime – tūkstantis. Taigi skaičius gautus iš tokių skirtingų populiacijos dydžių lyginti yra labai sudėtinga ir neteisinga.

Mano atveju, mes testavome tam tikrą strategiją ir skyrėme jai 10% alokaciją. 90% alokacijos buvo skirta strategijai, kuri reikalauja labai daug pastangų bei investicijų ir kuri teoriškai tūrėtų atnešti didesnę grąžą. Problema ta, jog testuojant, būtent strategija su 10% pasirodė daug geriau, todėl daugelis manė, jog mes tūrėtume taikyti šią strategiją.

Aš negalėjau suprasti, kodėl pakankamai paprasta strategija atrodo geriau nei kita strategija, kol supratau, jog nors strategija yra naudojama tiems patiems tikslams toje pat rinkoje, nelygi alokacija yra priežastis kodėl viena atrodo geriau nei kita. Taigi, tik sulyginus alokacijas ir padarius jas 50%/50%, mes galime spręsti ar viena yra tikrai geriau už kitą. Aišku, yra statistinių metodų, kurie leidžia koreguoti parametrus lyginant skirtingų dydžių grupes, tačiau atsakymas vėlgi tampa priklausomas nuo naudojamo statistinio metodo.

Šį video verta pažiūrėti kiekvienam!

 

#Daniel Kahneman #sprendimai #statistinis mąstymas

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai