„Irrational exuberance“

Tomas S.

Yale profesoriaus Shillerio knyga apie akcijų biržas. Tie, kas domitės investavimu arba investuojate būtina perskaityti šią knygą. Turbūt daug kam teko girdėti apie Shillerio Jav būsto kainų indeksą, tai būtent šis žmogus yra jo kūrėjas, be to, jis vienas iš žinomiausių „behavioral economics“ atstovų.

Knygoje analizuojamos akcijų rinkų bumų priežastys, kokia žmogaus psichologijos įtaka tam, kokia žiniasklaidos įtaka tam bei dar daugelis „behavioral economics“ charakteristikų. Na dar kartą autorius parodo, jog žmonės dažnai negalvoja apie infliaciją ir „money illusion“ procesas egzistuoja. Jeigu mes paskaičiuotume nekilnojamojo turto ir akcijų rinkų grąžą ir eliminuotume infliaciją, tai ta grąža neatrodytų jau tokia didelė, kaip kad ją piešia visa media. Be to, įdomu, jog prieš berods prieš 1970 neegzistavo jokio indekso, kuris „sekdavo“ nekilnojamojo turto kainas, todėl tada buvo sunku nuspręsti ar kainos auga ar ne. Ar tai tik vieno miesto fenomenas, ar tai reiškinys, kuri vyksta visoje šalyje, o tai yra labai svarbu.

Moralas knygos labai teisingas – mes negalime tiksliai nuspėti akcijų, o ir kitų rinkų pokyčio. Mes negalime „rimtai“ remtis istoriniais duomenis tam, kad prognozuotume ateities įvykius, tokius kaip akcijų rinkos pokytis. Autorius parodo, jog daugelis investuotojų mano, jog po akcijų rinkos bumo, einantis nuosmukis bus trumpas ir akcijos vėl grįš į tą patį lygį, bet taip tikrai nėra. Žmonės turi suprasti, kad investavime yra labai daug rizikos ir, kad kažko „tikrai“ žinoti neįmanoma. Kaip vienas pažįstamas investuotojas man pasakė: „Kuo daugiau informacijos ir patirties įgauna, tuo mažiau suprantu kaip investuoti“.

Paskaitykite ir tie, kurie neinvestuojat, tikrai praplėsit savo žinias, nes knygos išvadas ar pavyzdžius galite pritaikyti tiesiog gyvenime, nes paralelių galima labai daug išvesti.

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai