Ką daryti su savo grynaisiais pinigais po Brexit’o?

Tomas S.

Šis įrašas bus artimesnis žmonėms, kurie kaip ir aš, gyvena ir dirba Didžiojoje Britanijoje. Apie Brexit’ą ir investavimą jau minėjau čia ir čia, todėl nebesikartosiu. Be to, daugelis turbūt neturi investicinio portfelio ar neturi laiko tam, kad jį suformuotų, todėl didžiąją dalį savo santaupų laiko grynųjų pinigų pavidalu. Šis įrašas yra būtent skirtas tokiems žmonėms.

Noriu ne tik patarti, bet ir pasidalinti kaip aš pats elgiuosi su savo grynaisiais pinigais po Brexit’o, kadangi susilaukiu daug klausimų iš čia gyvenančių tautiečių, todėl į juos lengviau bus atsakyti įrašu.

Visų pirma turite suprasti, jog valiutų kursų svyravimai nuo jūsų nepriklauso, todėl dėl to nevertėtų savęs kaltinti. Taip, kiekvienas iš mūsų turėjome pagalvoti kaip saugoti savo grynuosius prieš referendumą, bet kiek žmonių bei ekspertų ištikrųjų manė, jog Brexit’as gali įvykti? Tokių buvo mažuma. Tokios kompanijos kaip EasyJet ar Sports Direct, turinčios tikrai daugiau kapitalo bei resursų nei jūs, taip pat negalvojo, jog Brexit’as įvyks, o jeigu ir įvyks, tai jis neturės tokios didelės įtakos Anglijos svaro kursui.

Taigi, ką daryti dabar, kai svaro kursas nukrito tiek dolerio, tiek euro atžvilgiu? Ar visus pinigus išsikeisti į eurus? Gal keistis dalimis? O gal išvis nereaguoti į valiutos svyravimus ir nieko nedaryti?

Atsakymas labai paprastas, bet nekonkretus – viskas priklauso nuo jūsų asmeninės situacijos. Jau seniau buvau parašęs įrašą apie valiutos riziką jūsų gyvenime, todėl pasistengsiu labai nebesikartoti. Šiuo atveju turite atsakyti į keletą klausimų: ar turite įsipareigojimų kita valiuta nei svaras? Ar planuojate su grynaisiais pinigais daryti kažką ateityje, bet ne Didžiojoje Britanijoje? Kiek ilgai planuojate gyventi Didžiojoje Britanijoje? Susiduriame su klasikine situacija su kuria susiduria kiekvienas investuotojas – koks mano investicinis horizontas (kiek laiko aš galiu laikyti savo pinigus investavęs į vienus ar kitus vertybinius popierius) ir į ką aš turėčiau investuoti. Į kiekvieną klausimą atsakysiu atskirai.

Pirmiausia, jeigu neturite jokių įsipareigojimų kitomis valiutomis nei Anglijos svaras, tai dėl valiutos rizikos galvos jums sukti nevertėtų. Jeigu vis dėl to norite diversifikuoti, nes svaro kurso svyravimai jums atrodo baugūs, tai patarčiau nekonvertuoti visų savo grynųjų į vieną ar kitą valiutą, o tai daryti palaipsniui. Tarkim kiekvieną mėnesį nusipirkite tam tikrą fiksuotą sumą dolerių ir eurų. Taip neatspėsite tikslaus svaro kurso tų valiutų atžvilgiu (niekas to padaryti negali), tačiau protingai diversifikuosite į kitas valiutas, o ir vidutinis kursas tikrai bus geresnis nei jeigu lauksite ar konvertuosite visą sumą iškart.
Jeigu vis dėl to turite įsipareigojimų kitomis valiutomis, tai siūlyčiau nelaukti, o pradėti konvertuoti savo grynuosius į tą valiutą, kuria turite įsipareigojimų. Vėlgi, nepatariu konvertuoti visų savo grynųjų, bet tai darykite protingai, neskubėdami, dalimis. Vėlgi, neatspėsite tikslaus kurso, bet jūsų nuostolis ar prieaugis bus labiau subalansuotas.

Galiausiai jeigu neturite jokių įsipareigojimų ir neplanuojate keisti savo gyvenamosios vietos tiek trumpuoju, tiek ilguoju laikotarpiu, tai dėl valiutos kursų svyravimų siūlau galvos sau nesukti – užims daug laiko, o ir pozityvus rezultatas jums tikrai nėra garantuotas.

Turbūt pagrindinis šio įrašo patarimas yra nestresuoti dėl dalykų, kurių jūs negalite kontroliuoti. Pasistenkite mąstyti logiškai, šaltu protu. Kas jau atsitiko, atsitiko, tačiau tai nereiškia, kad dabar yra pats laikas tapti dideliais valiutų spekuliuotojais. Jeigu valiutos riziką norite minimizuoti, nepulkite keisti visų savo santaupų, tai darykite palaipsniui. Bus mėnesių, kai gausite geresnį kursą, bus mėnesių kai gausite blogesnį, bet darydami tai sistemingai su tam tikru nustatytų grynųjų kiekiu, galėsite kontroliuoti valiutos riziką per daug sau nesukdami galvos. Galbūt negrįšite į pradinę situaciją, bet tikrai sumažinsite stresą bei patirtus nuostolius, ir galėsite orientuotis į tuos dalykus bei problemas, kurias galite įtakoti!

#Brexit #euras #grynieji pinigai #investicinis portfelis #svaras #valiuta #Valiutos kursas #valiutos rizika

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai