Ką verta skaityti?

Tomas S.

Laikas – limituotas resursas. Visi gerai žinome pasakymą: „Laikas – pinigai“

Su pinigais elgiamės atsargiai: galvojame kiek ir už kiek pirkti, kaip investuoti, ką daryti, kad jų būtų daugiau.

Taip pat turėtume elgtis ir su laiku. Pastebiu, jog daugelis žmonių daug laiko praleidžia vegetuodami prie kompiuterių ir televizijos ekranų, kur juos bomborduoja žinių portalai, suteikdami daug lengvai virškinamos ir „svarbios“ informacijos.

Visi ten esame buvę, buvau ten ir aš.

Gerus ketverius metus buvau uolus „The Economist“ prenumeruotojas ir skaitytojas (Tikrai ne blogiausias leidinys). Po kiek laiko „The Economist“ skaitymas tapo tikru darbu, kuriam paskirti reikia gero pusdienio. Jeigu jūs dirbate penkias dienas, tai teks pusdienį skirti iš savaitgalio. Be to, net ir perskaičius didžiąją dalį, kitą savaitę daugiau nei pusę nebeprisimeni. Tas pats procesas vyksta ir su žmonėm, kurie laiką leidžia prie televizoriaus ar naršydami žinių portalus. Pabandykite prisiminti ką skaitėte trečiadienį? Turbūt nelabai ir prisimenate, o tai daug pasako apie skaitalo kokybę.

Kompanijos, kurioje dirbu, vidaus internetiniame puslapyje, turiu nuorodą į penkis įdomiausius/populiariausius BBC straipsnius. Dažnai padarau testą ir pasižiūriu ar tie straipsniai apie pozityvius/negatyvius dalykus. Dar nei karto iš penkių straipsnių nebuvo dviejų apie pozityvius dalykus. Visada 80% ir daugiau informacijos straipsnių apie žudynes, prievartavimus ir kaip kažkas apsunkins kažkam gyvenimą. Padarykite tokį testą ir jūs: atsidarykite vieną iš Lietuviškųjų portalų ir pažiūrėkite kiek straipsnių apie negatyvius dalykus ir kiek pozytivius, bent jau top5 straipsnius. Nemanau, kad statistika skirsis nuo mano jau minėtosios. Žiniasklaidos tokia duona susikoncentruoti ties „extreme events“ tam, jog patenkinti mūsų norą būti nustebintiems. Man kyla kitas klausimas – ar tai pakeičia/įtakoja jūsų gyvenimą? Ar tai perskaitę/sužinoję prisiminsite po savaitės? Jei atsakymas į abu klausimus „ne“, tai siūlyčiau tokiems užsiėmimams skirti 15 minučių per dieną arba penki įdomiausi straipsniai per dieną kaip darau aš, ir tada atsiras laiko tam, ką ištikrųjų norite nuveikti/perskaityti.

Dažnai galvojame, kaip būtų galima per dieną nuveikti daugiau: daugiau perskaityti, daugiau padaryti, daugiau pamatyti. Nelabai galvojame apie tai ko nereikėtų išvis daryti, ir ko reikėtų atsisakyti.

Supratęs, jog „The Economist“ man didelės pridėtinės naudos neduoda, kaip ir skaitymas įvairių finansinių blogų, kurių prenumeratų atsisakiau, atsisakiau skaityti ir „The Economist“. Be to, jau gerus 9 mėnesius nežiūriu televizijos.

Rezultatas – atsirado daug daugiau laisvo laiko investuoti į didesnę pridėtinę vertę atnešančius pomėgius/dalykus. Visada turėjau ilgą sąrašą knygų, kurias norėjau perskaityti ir kurios turi pridėtinę vertę. Taigi atsisakius „žinių pakaitalų“ atsiranda skirti laiko tikrom žiniom, kurių kaip sakoma ant kupros nenešiosi.

Taigi ką vertą skaityti?

Mano atveju – knygas arba tai, kas turi ilgalaikę vertę. Praleisti valandas skaitant straipsnius, kurių neprisimenate jau po keletos dienų – tikrai nėra geriausia jūsų laiko investicija.

 

#informacija #knygos #pridėtinė vertė #skaitymas #Žinios

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai