Kaip efektyviau priimti sprendimus?

Tomas S.

Šiandien norėčiau pašnekėti man labai įdomia ir artima tema – produktyvumą. Apie tai jau ne kartą esu rašęs (čia, čia ir čia). Nesenai viename iš savo įrašų apie nestandartinius investavimo būdus, tuos, kurie nėra susiję su finansų rinkomis, kalbėjau apie kiekvieno iš mūsų laiko panaudojimą bei prioritetus. Laikas yra ribotas išteklis, todėl labai svarbu kaip ir kur mes jį išnaudojame. Vienas iš būdų kaip geriau panaudoti laiką – efektyvesni sprendimai.

Aš efektyvų sprendimą suprantu, kaip sprendimą, kuris yra priimtas, pasiremiant minimaliomis laiko bei kitų išteklių sąnaudomis ir kurio rezultatas yra priimtinas. Jis gali būti ne pats geriausias rezultatas, bet tas rezultatas yra geras, pasiremiant sąnaudomis.

Turbūt sutiksite, jog skirtingi sprendimai tūrėtų reikalauti skirtingų sąnaudų tam, jog juos būtų galima sėkmingai priimti. Tarkime, būsto įsigyjimas turėtų pareikalauti daugiau apmąstymo nei tarkime televizoriaus. Problema ta, jog žmonės dažnai ir vienam ir kitam skiria tiek pat laiko, o kartais televizoriaus įsigyjimui resursų yra skiriama daugiau. Kuris sprendimas svarbesnis?

Pastebėjau, jog žmonės tampa puikiais vieno periodo gerbūvio maksimizatoriais. (Padarykime prielaida, jog šiuo atveju vieneri metai prilygsta 12 periodų (mėnesių)). Tuo tarpu maksimizuodami dabartinį periodą, jie dažnai padaro sau žalos ilguoju laikotarpiu. Vienas iš tokių pavyzdžių – laiko investavimas ir sprendimų trukmė.

Turbūt kiekvienas yra turėjęs draugą, pažįstamą, kuris sugebėjo surasti neblogą sandorį ir įsigyti prekę ar paslaugą už pakankamai neaukštą kainą. Tarkime, mano draugas X sako, jog jis sugebėjo nusipirkti naujus batus už 10 eurų žemesnę kainą. Nuostabu! Paklausus, kaip tai įvyko, žmogus pradės pasakoti, kaip jis visą mėnesį galvojo apie tai kokius batus nusipirkti. Vėliau, naršė internete ir bandė surasti geriausią sandorį. (Žmonės asocijuoja interneto atsiradimą su galimybę greičiau ir efektyviau veikti, juk norint kažką įsigyti, nebereikia eiti į parduotuvę – sutaupai laiko. Problema ta, jog internete taip pat yra didelė prekių pasiūlą su įvairiausiais pasiūlymais, todėl laikas praleistas besirenkant dažnai būna didesnis nei apsiperkant parduotuvėje.) Taigi, grįžkime prie mūsų draugo X. Po ilgos paieškos buvo sutaupyta 10 eurų. Tokiu atveju aš pasveikinu žmogų su šiuo pasiekimu ir paklausiu ar tai tikrai buvo geriausias jo laiko panaudojimas.?

Mano skaičiavimais, ši 10 eurų nuolaida yra geras sandoris tik žmogui, kuris per dieną uždirbą vieną eurą. Jeigu jūs per valandą uždirbate 10 eurų, o batų ieškojote 3 valandas, tai ištikrųjų šitas sprendimas jums atsiėjo 20 eurų, ir tuos papildomus eurus sumokėjote jūs. Tai paprastas pavyzdys, bet manau logika tikrai suprantama. Be to, panašius pamąstymus, jūs galite pritaikyti viskam: kokia perskaitytos knygos vertė? Jūsų atostogų diena? Taip mąsto daugelis pasiturinčių žmonių arba tiksliau protingų pasiturinčių žmonių. Taip tūrėtumėte mąstyti ir jūs.

Tai tik paprastas pamąstymas. Jeigu, tarkime į šį pamąstymą įtrauksime ir ilgojo laikotarpio vertę, tai batų įsigyjimas ir vadinama nuolaida tampa juokinga.

Kaip sprendimus stengiuosi priimti aš?

Kiekvienas iš mūsų švaistome savo ribotus resurus niekams, tačiau minimizuoti šitą bėdą galima. Dažnai prieš priimdamas sprendimus, ypatingai susijusius su pirkiniais, galvoje turiu tam tikrą sumą pinigų su kuria galėčiau atsisveikinti be jokių problemų. Pirmas pasitaikęs man patinkantis daiktas ir kaina priimtina – perku ir pamirštų apie šią transakciją. Tikrai nesiruošiu daryti didelės analizės, kur nusipirkti geriausią ir pigiausią prekę/paslaugą. Aišku, viskas prilauso nuo tos prekės ar paslaugos vertės, bet tai automatiškai tampa kitokio pobūdžio problema. Mano sprendimų taisyklė labai paprasta:

Sutaupysiu laiko, bet permokėsiu už prekę ar paslaugą, kai mano laiko, energijos ir dėmesio vertė > už galimą nuolaidą

Su šia sprendimo taisykle dažnai trumpuoju laikotarpiu permoku už prekes ir paslaugas, kadangi neeikvoju didelių resursų tam, jog gaučiau geriausią sandorį šiandien, nesistengiu maksimizuoti gerbūvio trumpuoju laikotarpiu, tačiau galvoju kaip jį maksimizuoti ilguoju.

Tokia paprasta taisyklė, jums leis sukoncentruoti savo dėmesį ir energiją sprendžiant svarbias ilgalaikes problemas, kurios turi didesnę įtaką jūsų gyvenimui. Aišku, jeigu jūs turimą, nusipirktą laiką švaistysite niekam, tai jokios taisyklės jums nepadės.

#Laikas #laiko investavimas #resursai #sprendimai #sprendimų efektyvumas

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai