Kaip Lietuva atominę elektrinę statė…

Tomas S.

Jau gerus du metus kiekvieną savaitę skaitau The Economist leidinį. Puikus, intelektualus skaitinys, jeigu perskaityti visą nuo pradžių iki galo – praktiškai trumpa knyga. Kartais pavyksta perskaityti visą, dažnai tik dalį. The Economist leidinyje skelbiamos savaitės pasaulio aktualijos, yra ir skyrelis skirtas Europai. Europos skyrelyje kartais netgi būna paminimas Lietuvos vardas, gaila, kad dažniausiai iš neutralios arba neigiamos pusės. Šios savaitės skyrelyje buvo apžvelgta, kaip Lietuva atominę elektrinę statė.

Galėtume teigti, kad The Economist tiesiog nemėgsta Lietuvos, tačiau apie mūsų kaimynus lenkus, jau keletą kartų labai neblogus straipsnius pateikė. Tarkim šią savaitę Lenkijos ekonomikai skirtas atskiras straipsnis, kuris pažymi, kad Lenkijos ekonomika puikiai įveikė krizę ir kaip vienas faktorių, lėmęs šį pasiekimą, zlotas arba nepriklausoma valiuta, kurios kursas gali svyruoti. Bet dabar ne apie tai. Jau keletą kartu skaitau kaip Lietuva pykstasi su Lenkija, tiksliai nežinau kodėl, nes politiniais menkniekiais nesidomiu, bet pats faktas, kad pešasi – nepatinka. Kitame straipsnyje rašoma kaip Lietuva pykstasi su Rusija, vėlgi – nemalonu. Kodėl? Todėl, kad skelbiami neva esame šalis atvira naujoms investicijoms, tuo tarpu su kaimynais nesutariame, kas vėlgi dar kartą parodo kokių Lietuvai investicijų reikia – investicijų, kurios ateitų ne į strateginius sektorius, tokius kaip maisto pramonė, energetika ir t.t. Matote, ten negalima „Ivano“ prie vamzdžio prileisti – jis negeras. Pigesnė maisto produkcija iš svetur – nekokybiška, bet čia tik viena iš Lietuviškojo investicinio klimato ypatumų.

Apie energetika žinau tiek, kiek pakanka ekonomistui. Prisimenu, kai dar mažas buvau, kaip dievagojosi žmonės, kad neva patys pasigaminame branduolinę energija, o mokame brangiau nei mūsų elektros eksporto kaina. Keista. Kodėl tokie dalykai nutinka Lietuvoje? Kodėl šalyje esant naftos perdirbimo gamyklai už degalus mokame daugiau nei kaimynai? Aišku, Rusija užblokavo naftos kelią vamzdžiais, o kam buvo naudinga to „Ivano“ neprisileisti. Poto sapaliojame apie kažkokia energetinę nepriklausomybę, kai turime kaimynus, kurie puikiausiai ir gerom sąlygom tiektų tiek naftą, tiek elektrą, tiek dujas, bet kažkam tai yra labai nenaudinga, todėl už mokesčių mokėtojų pinigus norim pasistatyti dujų saugyklas ir naują atominę elektrinę. Gal būtų ir neblogai, kad į kažką investuotume, o nepravalgytume, bet vėlgi, kas garantuos, kad elektrą eksportuosime pigiau nei patys už ją mokėsime ir tai mūsų, mokesčių mokėtojų pinigai, kažką subsidijuojam. Kodėl įrašo pradžią pradėjau nuo The Economist savaitraščio? Na keista, dažnai Lietuvos žiniakslaida, portalai, pasigauna pirmas užsienio naujienas, kurios neva aukština Lietuvą. Tarkim vienas ar kitas ekonominis rodiklis gražesnis, bankinis sektorius geresnis, verslas puikesnis ir t.t. The Economist UK mano duris pasiekia penktadieniais, jis platinamas penktadieniais ir visoje Didžiojoje Britanijoje. Taigi šios savaitės leidinyje pakankamai kritiškas arba tiksliau sarkastiškas straipsnis apie tai, kaip Lietuva ‘kariauja“ su Rusija ir statys nauja atominę elektrinę. Gaila mūsų žiniakslaida šito dalyko nenušviečia (o gal aš paprasčiausiai neradau, kad kas rašytų), turbūt kažkam vėlgi nelabai naudinga. Patiko straipsni išvada, aš ją šiektiek perfrazuosiu – lai jie kariauja, o mes Europoje turėsim pigesnę elektrą, dėl elektros pasiūlos perviršio. Ne paslaptis, kad Kaliningrado srityje jau statoma viena atominė elektrinė, Baltarusijos-Lietuvos pasienyje planuojama statyti kitą. Logiška būtų patiems nestatyti, o importuoti elektrą iš kaimynų, tačiau vėlgi kažkokie interesai, baisiausia, kad už mokesčių mokėtojų pinigus, priverčia Lietuvą aklai tą naują elektrinę statyti, kiek suprantu iš paskutiniosios A. Kubiliaus pozicijos. Tai pirmiausiai labai didelės investicijos, o ir pasistačius ją turbūt neverta tikėtis, jog elektros kaina bus žemesnė nei rinkos. Turime privačius elektros tinklus, jiems pastatysim pigią elektros gamybos stotį, o jie mus apdovanos europietiškom kainom – tikras Lietuviškas stebūklas. Gal kažkas mane pataisys, nes nesu šios srities specialistas ar žinovas, bet Lietuva eilę metų iš Gazpromo importuodavo dujas per Dujotekaną. Dar jaunam būnant kilo klausimas, o kodėl Lietuva importuoja dujas per kažkokį tarpininką? Gal rusų kalbos nemokam ir nebesusikalbam, tada nusisamdom vertėją. Ar tai lemia visai kitos priežastys? Jeigu, kas gali man padėti įminti šitą mįslę, visada prašom – dar vienas Lietuviškas stebūklas.

Grįžkime prie tos atominės elektrinės. Ar verta Lietuvai investuoti milijardus vien todėl, kad būti nepriklausomiems nuo „Ivano“, to blogojo „Ivano“, kurio taip bijome arba valdžia taip stengiasi viską nupiešti. Kvailiausia, kad turbūt vieninteliai lietuviai stengiasi peštis su n kartų stipresnė ir turtingesne valstybė, kai galėtų prisilaikyti paprasčiausio takto ir būti šiektiek protingesniais ir nereikėtų tų milijardinių investicijų – už mumis tai jau daro Rusija. Šitas klausimas liekas neįminta mįslė. Vėlgi įdomu būtų sužinoti kaip sudaroma statybų kaštų ir ateities pajamų analizė. Jeigu šalia jau statoma viena elektrinė, kita planuojama, tai ta kaštų/pajamų analizė nesikeičia??? Ar verta tiek investuoti už tariamą energetinį saugumą? Jeigu jau taip bijome „Ivano“, tai pripažinkime, kad užtekto vieno „Ivaniško“ tanko ir baigtųsi visas Lietuviškasis energetikos saugumas :). Man rodos, kad „Ivanas“ jau seniai užsiima bizniu, gal kartais ir nori pasirodyti koks jis gražus, bet ar Amerika nedaro to pačio? Daro, tačiau mums tai priimtina.

Mistika apipintas kraštas ta Lietuva. Kažką darome, krutame, kažkas mūsų mokesčių mokėtojų pinigais pasistato reikalingus strateginius objektus, o mes vėlgi naudos jokios nematome, tik tariamą energitinį ir dar kažkokį saugumą. Be to, teigiame, kad esame atviri užsienio kapitalui, tačiau su kaimynais draugauti nenorime. Nežinia kodėl, gal todėl, kad Lietuviškajam „verslininkų“ luomui tai nepalanku? Įdomu…

#atominė elektrinė #Lietuvos atominė elektrinė #Lietuvos ekonomika #The Economist

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai