Kaip Pasaulio futbolo čempionatas paveikia prekybą akcijų biržose?

Tomas S.

Paskutiniame savo įraše minėjau, jog pradėsiu daugiau dėmesio skirti temoms, susijusioms su investavimu ir kapitalo rinkomis.

Viena iš labiausiai išplitusių ir turbūt vieną iš didžiausią perversmą finansų moksle padariusi teorija – „Efficient market hypothesis“ arba efektyvios rinkos hipotezė. Tai žymios Čikagos ekonomikos mokyklos Eugene Fama teorija. Paprasčiausia teorijos forma, teorija teigia, jog finansų rinkose esamos finansinių instrumentų kainos atspindi visą esamą ir investuotojams prieinamą informaciją apie tą finansinį instrumentą/kompaniją/šalį. Taigi, bet kokia nauja informacija apie finansinį instrumentą iškart įtakoja to instrumento kainą. Vėlgi, efektyvios rinkos hipotezės paaiškinimų yra keletas, o ir hipotezę galima interpretuoti keliais būdais, tačiau paprastąja forma ši hipotezė būtent teigia anksčiau mano minėtas išvadas.

Be to, jeigu tikėsime efektyvios rinkos hipotezę, tai investuotojams neverta samdyti investavimo specialistų tam, jog tie bandytų „nugalėti“ rinką, tai yra, uždirbti didesnę investicinę grąžą nei dabar siūloma paprasto akcijų indėkso. Investuotojai paprasčiausiai turėtų investuoti į tokį indeksą kaip S&P500 ir nemokėti investicijų patarėjams už jų teikiamą investicinę pagalbą, kadangi, kaip jau minėjau – visa investuotojams prieinama informacija jau atsispindi finansinių instrumenų kainose.

Nobelio laureatas profesorius Joseph Stiglitz vėliau šią teoriją sukritikavo būtent dėl prieinamos informacijos prielaidos. Aišku, kad skirtingi investuotojai turi skirtingą priėjimą prie informacijos. Be to, nemaža dalis investuotojų informaciją perka. Taigi, jeigu rinka veiktų pagal efektyvios rinkos hipotezę, tai investuotojai informacijos nepirktų, kadangi visa informacija turėtų būti atspindėta vertybinių popierių kainose.

Turbūt viena iš svarbiausių teorijų arba tiksliau pastebėjimų prieštaraujančių efektyvios rinkos hipotezei – vadinamosios rinkos anomalijos. Kas tai?

Tarkim yra pastebima, kad saulėtomis dienomis rinkos auga, lietingomis – ne. Be to, šalies sportinės komandos laimėjimas taip pat pozityviai paveikia akcijų rinką, nors atrodytų, jog kažkokio bendro ryšio tarp akcijų rinos ir sportinių įvykių neturėtų būti. Taip pat, skirtingomis dienomis matomas skirtingas akcijų rinkų aktyvumas ir reakcija į skirtingas naujienas. Visų anomalijų čia neapžvelgsime, tačiau tokios anomalijos parodo, jog ne visa informacija, o tiksliau, yra ir pašalinių efektų, kurie paveikia finansų rinkas ir finansinių instrumentų kainas.

Naujas Europos Centrinio Banko ekonomistų M. Ehrmann ir D. J. Jansen darbas – „The Pitch Rather Than The Pit: Investor Inattention During FIFA World Cup Matches“ parodo, jog investuotojai reaguoja į pasaulio futbolo čempionate vykstančias futbolo rungtynes ir tai turi efektą šalių, kurių komandos tuo metu žaidžia Pasaulio futbolo čempionate, akcijų kainų formavimuisi.

Ekonomistai parodo, jog vykstant futbolo rungtynėms Pietų Afrikoje vykusiame Pasaulio futbolo čempionate, šalies, kurios komanda tuo metu žaidė, akcijų biržos sandorių kiekis ir vertė atitinkamai sumažėjo 45% ir 55%. Be to, rinkos veikla taip pat buvo įtakota futbolo rungtynių metu vykstančiais įvykiais – geltonomis/raudonomis kortelėmis, įvarčiais. Tarkim įvartis dar 5% sumažino prekybos aktyvumą vertybinių popierių rinkoje. Galiausiai, šalies akcijų rinkos veikla mačo metu 20% sumažino šalies ir pasaulio akcijų rinkų tarpusavio sąveiką, nors futbolo runtynių pertraukos metu, sąveika tarp šalies akcijų rinkos ir pasaulinės akcijų rinkos nepakito. Tai reiškia, jog investuotojai pasaulines rinkos naujienas pradėjo interpretuoti kitaip futbolo rungtynių metu ir tai turi įtakos šalies akcijų biržos akcijų kainų formavimuisi.

Ar šią informaciją verta žinoti? Būtina, nes rinkos anomalijos mums padeda geriau suprasti kartais nepaaiškinamus kapitalo rinkų judėjimus. Be to, žinant, jog investuotojai svarbių sportinių ir kitų įvykių metų praranda budrumą, galima pasipelnyti patiems neprarandant budrumo.

Įdomu būtų padaryti tyrimą, kokį efektą turėjo Lietuvoje vykęs Europos krepšinio čempionatas Lietuvos akcijų rinkos veiklai. Sakyčiau, labai įdomi bakalaurinio ar magistrinio darbo tema :).

Gero skaitymo!

#akcijos #akciju birzos #anomalijos #investavimas #kapitalas #rinkos

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai