Kaip pasikelti savo darbo užmokestį?

Tomas S.

Daugelis iš mūsų penkias dienas per savaitę turi eiti į darbą. Vieniems jų darbas įdomesnis, kitiems svarbu tik atbūti skirtas valandas ir gauti už tai uždarbį. Tiek vienai, tiek ir kitai grupei žmonių rūpi kiek ir už ką jie gauna atlygio. Kaip jau minėjau savo įraše apie diversifikaciją  svarbu ne tik kiek jūs uždirbate, bet svarbiau kiek uždirbate per valandą. Kaip jau minėjau ne viename iš savo įrašų, man geriau dirbti mažiau, bet gauti didesnes valandines pajamas nei uždirbti daugiau, bet dirbti ilgesnes darbo valandas. Kiekvienas iš mūsų turi skirtingus prioritetus, bet sutikite, jog tikrai smagiau dirbti mažiau (darbo valandų pavidalu) ir uždirbti daugiau.

 Šiame įraše noriu pasidalinti savo patirtimi kaip jūs galėtumėte maksimizuoti savo valandines pajamas. Lengviausias būdas tai padaryti – paprašyti algos paaukštinimo (būsiu vienas iš nemėgstamiausių darbdavių bloger’ių). Algos paaukštinimą gauti nėra lengva (kas nori mokėti daugiau už taip pat atliekamą darbą, kai gali mokėti mažiau?), tačiau tikrai įmanoma, jeigu šį klausimą sprendžiate apdairiai ir strategiškai. Dažnai žmonėms yra labai nepatogu apie tokius dalykus šnekėti, o tuo labiau prašyti. Žmonių tokia prigimtis, jog prašymas daugeliui asocijuojasi su silpnumu ir gėda, todėl ir pats pokalbis dažnai būna neapgalvotas ir skubotas, kas vėlgi neleidžia darbuotojai išsiderėti geresnio darbo užmokesčio.

Be to, daugelyje didžiųjų kompanijų, ypatingai tarp juose dirbančių žmonių, vyrauja nusistatymas, jog algos pakėlimas turi ateiti su patirtimi. Kuo ilgiau būsite išdirbęs, tuo daugiau jums bus keliamas darbo užmokestis, todėl dėl to galvos nereikėtų sukti. Galbūt tai ir veikė prieš 20 metų, tačiau laikais, kai viskas keičiasi labai greitai, už 10 metų šios kompanijos gali ir nelikti.

Aš sutinku, jog jeigu jūs esate tik ką baigęs universitetą ir prašote tokio pat atlygio kaip ir 5 patirtį turintis žmogus, tai jūs mąstote nerealistiškai. Be to, tik pradėjus svarbiau yra tapti savo srities profesionalu nei tik galvoti apie darbo užmokestį. Taigi, ką daryti?

Ekonominis mąstymas padeda ne tik finansų rinkose, bet ir “paprastame” gyvenime. Pirmiausia, kaip ir kiekviena derybų knyga jums pasakys, viskas priklauso nuo jūsų derybinės padėties stiprumo. Tai yra, jeigu jūs esate lengvai pakeičiamas (kompanijoje yra dar 5 žmonės galintys daryti jūsų darbą), o dar blogiau, jeigu už jus geresnį darbą gali padaryti robotas ar kompiuteris, tai tikėtis sėkmės šiose derybose būtų ypatingai naivu, nors blefuoti visada galima. Taigi, pirmoji taisyklė – tapkite geriausiu savo srities ekspertų. Tai nereiškia, jog turite tapti geriausiu pasaulyje ar šalyje, užteks tapti geriausiu kompanijoje. Žmonės nuo kurių daug kas priklauso yra daug labiau ir vertinami. Tokie žmonės yra sunkiau pakeičiami, todėl ir derybų metu jūs visada turėsite pranašumą. Mano asmeninis patarimas pradedantiesiems yra kiek galima daugiau laiko skirti savo įgūdžių tobulinimui. Jūs neturite būti ofiso žvaigždė ar boso numylėtinis (yra žmonių, kurie žaidžia politinius žaidimus ir taip keliasi savo darbo užmokestį, bet tai laikina), bosai keičiasi, o ekspertų reikia kiekvienam viršininkui.

Pirmoji taisyklė yra pati svarbiausia taisyklė. Jeigu jos dar nesate pasiekęs ar įvykdęs, tai siūlau nešvaistyti laiko, o gerinti savo įgūdžius.

Dažnai darbdavys gali pasakyti, jog dėl tam tikrų priežasčių jis jums ženkliai negali darbo užmokesčio pakelti, net jeigu jūs ir esate savo srities ekspertas. Supraskite, toks darbdavio/viršininko darbas, jis taip pat derasi ir užmokestį jis gauna ne už tai, jog gerai daro jūsų darbą, bet už tai, jog kokybiškas darbas yra padaromas už kompanijai labai patrauklią kainą. Taigi, jūsų viršininkas būtų labai prastas derybininkas, jeigu iškart sutiktų su jūsų keliamomis sąlygomis, nebent jūs esate toks žmogus be kurio veikla nustotų vykti iškart. Taigi ką daryti šiuo atveju?

Paprasta. Geriausias būdas  “įtikinti” jūsų viršininką yra turite pasiūlymą iš kitos kompanijos. Vėlgi, tam, kad turėti pasiūlymą iš kitos kompanijos turite patenkinti pirmąją taisyklę. Turėdami dar vieną pasiūlymą, savo algą galite pasikelti mažiausiai nuo 20 iki 100 procentų (kartais turbūt ir daugiau). Turimas kitas pasiūlymas žmones veikia magiškai ir jie yra pasirengę padaryti tai, ko prieš tai jie jums nežadėjo.

Taigi, į problemą pasižiūrėjus strategiškai, atsiranda galimybės pasigerinti savo darbo užmokestį.

Ar yra tam tikras patogus laikas tam, jog derėtis dėl darbo užmokesčio?

Ir taip ir ne. Jeigu esate vienas iš geriausių nelaukite, o klauskite čia ir dabar. Veikite. Jeigu nesate nepakeičiamas, tai visada galima tokį pokalbį turėti, kai kompanijai sekasi labai gerai, nes žmonės būna labiau atsipalaidavę, nuolaidesni ir linkę derėtis. Jeigu esate nepakeičiamas, tai netenkinant antrosios taisyklės ir neturint kito pasiūlymo, tai jūs galite šį pokalbį turėti tada, kai kompanijoje vyksta permainos, kurios jums suteikia daugiau svarbos ir nuo jūsų vis daugiau priklauso.

Ar taisyklės skiriasi nuo kompanijos dydžio?

 Mano patirtis rodo, jog mažesnėse kompanijos jūs galite išsiderėti daugiau. Paprasčiausiai, mažesnėse kompanijos nėra tokios didelės konkurencijos, todėl dažnai tą patį darbą gali padaryti vienas ar du žmonės. Jūs tampate nepakeičiamu labai greitai. Didesnėse kompanijose, pokalbiai dėl didesnio darbo užmokesčio yra daug sudėtingesni, kadangi didelėse kompanijose yra daugiau žmonių galinčių atlikti jūsų darbą. Tai nereiškia, kad jie tai darys geriau ar greičiau, bet tai reiškia, kad yra žmonių, kuriems tas darbas gali būti patikėtas.

Pabaigai, prisiminkite, jog bet kuriai kompanijai kainuoja jus pakeisti, kad ir kokį darbą dirbtumėte. Jeigu dirbate “protinį” darbą (nemėgstu tokių išsireiškimų, galbūt jį reiktų vadinti – sudėtingesnį darbą?), tai jus kompanijai pakeisti kainos 10 – 20 procentų nuo jūsų metinės algos, kurią reikės sumokėti įdarbinimo agentūrai. Be to, naują žmogų dar reikės ir “išmokinti dirbti”, o tai irgi kainuoja. Be to, jeigu jūs dirbote prie tam tikrų svarbių projektų, tai tie projektai gali užsivėlinti, kas vėlgi kompanijai kainuoja. Kaip matote, patenkinus pirmąją taisyklę, darbo užmokesčio derybose visos kortos yra jūsų rankose.

 

#bosas #darbas #darbo užmokestis #Karjera #pajamos #viršininkas

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai