Kaip veikia ekonomika investuotojo akimis?

Tomas S.


Paskutiniame savo įraše rašiau apie dabartinę pasaulio ekonomikos būklę. Tam, kad tą būklę įvertinti, reikia pirmiausia suprasti kaip ekonomika veikia.

Turbūt ne vieną kartą esate girdėję, o ir patys vartoję posakį, jog teorija ir praktika skiriasi. Šį posakį dažniausiai vartoja žmonės praktikai, kurie ne tik teoriškai žino kaip vienas ar kitas dalykas veikia, bet ir daro. Ekonomikos ir investavimo mokslai nėra išimtis: daugelis investuotojų žino kaip teoriškai tūrėtų veikti ekonomika, tačiau interpretuoja tą teoriją ir investuoja skirtingai.

Geras to pavyzdys – Ray Dalio, didžiausio pasaulyje investicinio fondo Bridgewater Associates vadovo, ir Larry Summers, Harvardo universiteto akademinio ekonomisto ir buvusio JAV iždo vadovo, diskusija apie tai kaip veikia ekonomika.

Tai ilgas pokalbis (1h 20 min), bet norintiems praplėsti savo ekonomines bei investavimo žinias, tikrai rekomenduoju pasižiūrėti.

Nebandysiu perpasakoti viso pokalbio, tačiau man labiausiai įstrigo kaip Ray Dalio požiūris į tai kaip veikia “ekonominė mašina” skiriasi nuo akademinės ekonomikos. Aišku, Ray Dalio nesako, jog akademinė ekonominė teorija yra neteisinga, jis paprasčiausiai pritaiko ekonominę teoriją praktikoje ir stengiasi ją interpretuoti taip, jog ji taptų naudinga priiminant investicinius sprendimus bei analizuojant pasaulio ekonomiką.

Pats didžiausias skirtumas tarp Ray Dalio požiūrio į ekonomiką ir akademinės ekonomikos yra požiūris į ekonominę pusiausvyrą (equilibrium). Ekonominė pusiausvyra yra tokia ekonomikos/rinkos būsena, kai ekonomikoje yra pakankamai pirkėjų ir pardavėjų, kurie savanoriškai sutinka pirkti/parduoti tam tikrą prekę ar paslaugą už tam tikrą kainą, kuri garantuoja, jog ekonomikoje tuo metu nėra prekės/paslaugos stygiaus ar pertekliaus.

Taigi, akademinėje ekonomikoje ekonominė pusiausvyra atsiranda ir vyrauja trijuose rinkose:

1. Prekių ir paslaugų rinka (mano minėtasis pavyzdys apie ekonominę pusiausvyrą)

2. Pinigų rinka: ekonomikoje yra pakankama pinigų paklausa ir pasiūla

3. Darbo rinka: ekonomije yra pakankama darbuotojų pasiūla ir paklausa

Kai kiekviena iš šių rinkų yra subalansuota (iš ekonomikos mokslo mes žinome, jog jeigu bent dvi rinkos yra subalansuotos, tai trečia rinka bus subalansuota/pusiausvyroje taip pat).

Ray Dalio pritaiko šį ekonomikos pusiausvyros modelį savo investavimo teorijai bei finansų rinkoms. Jo ekonominės pusiausvyros yra tokios:

1. Šalies skolos augimo greitis turi būti lygus šalies ekonomikos augimo greičiui. Labai paprastas principas – tam, jog šalies ekonomika būtų pusiausvyroje, ekonomika turi uždirbti pakankamai tam, jog galėtų padengti savo skolinimosi kaštus. Paprastai tariant, vartok tiek, kiek pats uždirbi

2. Ekonomikos užimtumas ir produktyvumas turėtų būti tam tikrame vidutiniame lygyje. Tarkime, žinome, jog esant ekonominiam bumui, ekonomikos dažniausiai auga greičiau nei “normalus” ekonomikos augimo greitis. Esant krizei, ekonomika auga lėčiau nei “normalus” ekonomikos augimo greitis. Tam, jog ekonomika būtų pusiausvyroje, ji turėtų augti tam tikru “naturaliu” ekonomikos pajėgumo greičiu

3. Finansų rinkose tūrėtų būti tam tikra loginė sąsaja tarp skirtingų investicinių instrumentų. Tarkime žinant, jog grynieji pinigai nėra rizikingi, jų grąžą turėtų būti mažesnė nei obligacijų, o obligacijų mažesnė nei akcijų. Skirtumas tarp šių investicinių vienetų tūrėtų būti pastovus.

Ray Dalio idėjos tikrai turi daug logikos, ką patvirtina ir jo kaip investuotojo pasiekimai.

Bridgewater Associates turi išleidę ne vieną įdomų mokslinį popierių, kuriuos galite nemokamai parsisiųsti iš jų internetinio puslapio. Be to, pats Ray Dalio yra išleidęs savo daugiau nei 100 puslapių savęs tobulinimo ir jo vadovavimo filosofijos bukletą, kuri taip pat galite nemokamai parsisiųsti. Ne vienas įdomus ir daug pasiekęs žmogus yra jį perskaitęs ir rekomenduoja perskaityti kiekvienam.

Gero ir naudingo žiūrėjimo!

Tomas

#ekonomika #ekonomikos mokslas #ekonominė pusiausvyra #investiciniai instrumentai #Ray Dalio

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai