Kaip vertinti WikiLeaks?

Tomas S.

Nežinau, ar Lietuvoje daug ažiotažo sukėlė WikiLeaks atskleistos „paslaptys“, bet pasaulyje labai daug atgarsių. Na aš turiu labai tvirtą nuomonę šiuo klausimu – WikiLeaks būtinas dabartinei visuomenei. Šaltojo karo metais turbūt vyravo dvi priešingos idealogijos – kapitalizmas ir komunizmas. Na kapitalizmas nugalėjo ir mums vakarų žiniasklaida primeta nuomonę, kad kapitalizmas yra geriausia santvarka. Nesivelsiu į diskusiją, ar kapitalizmas geriausia ar blogiausia santvarka, tačiau turime būti budrūs ir visada ieškoti geresnių alternatyvų. Praeitos savaitės The Economist numeryje yra pakankamai išsami Kinijos analizė ir jos „grėsmę“ dabartinei santvarkai ir pasaulio gerovei. Neva Kinija, kuri stipriai ginkluojasi ir auga ekonomiškai, gali imti ir pradėti kariauti su vakarų pasauliu. Kaip gerai tame straipsnyje parašyta, jog abi šalys turi branduolinį ginklą, todėl kažkokio karo ir nebūtų, užtektų tik kelių paspaudimų ir viskas būtų baigta. Su tuo sutinku ir aš. Nežinau, ar Lietuvoje rodė Nobelio taikos premijos įteikimą Osle, kuriame nugalėtojas nedalyvavo, nes yra įkalintas Kinijos kalėjime. Kinija įspėjo, jog šalys, kurios dalyvaus šio žmogaus pagerbime gali turėti nemalonumų, turbūt ekonominių :). Na ir aišku visas vakarų pasaulis, šalių lyderiai pasmerkė Kiniją. Pasmerkiu Kiniją ir aš, nes šiais laikais, kai žmonija yra tikrai stipriai pažengusi žmogaus teisių gerbime, laisvas žodis turi būti gerbiamas ir kiekvienas turi teisę pasisakyti, nors man ar kitiems tas nepatiktų. Juokingiausia, kad pasmerkiam už tokį poelgį Kinus ir jų komunistinę sistemą, bet patys tuo pačiu metu medžiojam Wikileaks įkūrėją. Teko girdėti, jog kažkas pasiūlė WikiLeaks įkūrėjui skirti kitų metų Nobelio taikos premiją. Dėl premijos nežinau, bet, jeigu jau pasmerkiam Kiniją už žmogaus teisių negerbimą, tai turėtume nesmerkti WikiLeaks įkūrėjo, o tuo labiau jo medžioti. Be to, teko matyti anekdotinių Jav politikų pasisakymų, kurie siūlė ponui Assange pritaikyti mirties bausmę. Absurdas! Ne šiaip sau pradėjau savo įrašą nuo skirtingų pasaulio santvarkų. Keista, kad būtent kapitalizmo atstovai pasmerkia WikiLeaks. Aš pasakysiu taip, kas jie tokie, kad nusprestų, kas yra gerai ir kas yra blogai? Realiai vyksta žmonių smegenų plovimas, kad komunizmas yra labai blogai (nesiginčiju) ir kapitalizmas yra labai gerai (nesutikčiau), todėl pasmerkiam komunizmą ir dievinam kapitalizmą, bet tuo pačiu metu pabandom prispausti žodžio laisvę. Juk taip gerai sėdėti puikiuose postuose, juodinti kitas santvarkas ir šalis, o pačiam už tai neatsakyti, juk to „gerosios“ santvarkos narys.

Man tiesiog paglostė širdį WikiLeaks atradimai. Jie patvirtino daugelį mano hipotezių, tačiau, kai visa informacija užslaptinta, galima meluoti ir neraudonuoti. Vakarų pasaulio vadovai to nesitikėjo, kad atsiras kažkas, kas tuos jų juodus darbelius atskleis. Juk taip paprasta nuteisti kitus ir jaustis geresniais negu ištikrųjų esame. Viena ranka smerkiami Kinijos žmogaus teisių politiką, kita ranka patys stengiamės suimti ir „užtildyti“ laisvo žodžio pasekėjus vakarų pasaulyje. Sakysit, kaip Jav jau išsireiškė, kad atskelista informacija labai padės teroristams. Na nereikia mąstyti, kad tie vadinamieji teroristai, sugebėję užgrobti lėktuvus ir įsirėžią į keletą dangoraižių, ir taip tos informacijos nežino. Čia labai panašu, kaip ankstesnieji ekonomistai manė, jog ekonominiai agentai yra „botai“, kuriuos galima lengvai kontroliuoti, jie savo veiksmų ir elgesio nekeis. Tokį pat juokingą pasiaiškinimą pateikė ir Jav. Tame pačiame The Economist numeryje taip pat yra ilga WikiLeaks analizė. The Economist garsėja kaip leidinys, kuris pasisako už žmogaus teisių gerbimą ir dažnai turi labai tvirtą savo nuomonę tokiais esminiais klausimais. Pasigedau kažkokio stipresnio WikiLeaks užstojimo is The Economist. Keista, kai viename straipsnyje papeikiame Kiniją, o kitame to pat nepadarome ir vakarų pasaulio atžvilgiu. Kiekvienas galim turėti skirtinga nuomonę apie WikiLeaks, tačiau, jeigu jau vertinam vieną situaciją pagal vienas taisykles, tai ir kitą turime vertinti pagal tas pačias taisyklės, o ne užmerkti akis.

Šiaip kilo tokia idėja, jog toks portalas Lietuvoje, kuris viešintų informaciją apie mūsų „intelektualiuosius“ seimūnus, o ir kitus pareigūnus, turėtų susilaukti sėkmės. Mes juk taip mėgstame paskalas. Pačiam teko ne kartą lankytis WikiLeaks, tai jie paskalų nepublikuoja, tik oficialius dokumentus. Būtų labai malonu, jeigu ir Lietuvoje atsirastų žmonių, kurie nori kažkiek pakeisti Lietuvą. Ar WikiLeaks gali kažką pakeisti? Manau, kad gali ir labai daug. Dabar ir vakarų pasaulio atstovų machinacijos gali būti paviešintos, todėl žmonės, kurie bent kažkiek save gerbia pagalvos, ar verta priimti vienokius ar kitokius sprendimus.

P.S. kaip kažkada rašė The Economist apie Britaniją ir Britanijos ekonomiką: „O kam tai įdomu, kai 98% tautos per televizorių žiūri tik muzikinius šou“. Tą patį galima pasakyti ir apie Lietuvą. Kai niekam neįdomu, o norime, kad viskas būtų tik geriau, ką daryti???

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai