Karas ir jūsų investicinis portfelis

Tomas S.

Savo įraše apie prognozes bei investavimą minėjau, jog nuspėti kaip ir kokios rinkos kis yra labai sudėtinga tiek trumpuoju, tiek ilguoju laikotarpiais. Ilguoju laikotarpiu, manoma, jog rinkos turėtų paklusti fundamentaliai informacijai, todėl teoriškai kapitalo rinkų pokyčius galima geriau nuspėti ilguoju laikotarpiu. Bet šiame įraše šnekėsime ne apie tai. Šiame įraše norėčiau pašnekėti apie galimą karą tarp Rusijos ir vakarų, ir kaip mes, investuotoja, “paprasti” žmonės esame jam pasiruošę.

Ar karas galimas?

Aš esu vienas iš tų žmonių, kuris tiki racionalumu bei tuo, jog rytojus bus labai panašus kaip ir šiandien. Tokie žmonės kaip aš, kurių turbūt yra dauguma, susiduria su sunkumais bandydami nuspėti kardinalius pokyčius ekonomikos, politikos ar kitose sferose. Mes pasiremiame logišku mąstymu, todėl dažnai pakankamai tiksliai nuspėjame tokius dalykus kaip: esu garantuotas, jog rytoj pakils saule, nuėjęs prie bankomato galėsiu išsitraukti šiektiek pinigų ir t.t. (Dėl paskutinio teiginio nesu visai tikras).

Taigi, turbūt suprantate, jog karo tikimybė, mano manymu, yra tikrai labai maža. Tam turiu ir savo loginį, paprastą paaiškinimą: Jėgos, kurios valdo šį pasaulį gyvena visai neblogai, todėl griauti šį status quo būtų labai neracionalu. Nebent, toms jėgoms kiltų kažkoks pavojus, ko aš šiuo metu nematau. Tai nereiškia, jog kiekvienas iš mūsų neturėtų galvoti, ką daryti, jeigu tas karas vis dėlto įvyktų.

Galimi būdai kontroliuoti savo investicinio portfelio riziką

Kaip jau minėjau savo ankstesniuose straipsniuose (čia, čia ir čia) pasaulio analitikai labai puikiai nuspėjo kas atsitiks su naftos kaina, Šveicarijos franku ar Rusijos rubliu po to, kai su jais kažkas jau atsitiko. Nedaug analitikų, aš nežinau nei vieno, kurie gali pasigirti, jog nuspėjo nors vieno iš šių įvykių eigą. Šia spėjimo “galia” negaliu pasigirti ir aš, todėl karo pradžios spėjimo čia jums nepateiksiu.

Taigi, neturėdami spėjimo galios, turime pasiremti rizikos kontrolės mums suteikiamomis galimybėmis. Pabandysiu pasidalinti savo pamąstymais kaip į karą bei investicijas žiūriu aš.

Nekilnojamasis turtas

Apsidrauskite! Karo metu nežinia kas gali atsitikti jums ar jūsų turtui, todėl kaip rizikos kontroliavimo būdą naudokite draudimą. Apsidrausti nėra brangu, o ir draudikai dar nebus sureagavę į augančią karo riziką (Mano prielaida). Problema tik ta, jog prasidėjus karui daugelio iš draudikų nebeliktų nuo per didelių nuostolių, todėl nebebūtų kam padengti jūsų draudimo poliuso. Galbūt valstybę? Indėlininkus valstybė saugo iki tam tikros indėlių ribos, galbūt panašus scenarijos laukia ir apsidraudusių. Tada vėl iškyla klausimas – kuo jums gali padėti karo nuniokota valstybė?

Valiutos rizika

Turbūt vienas iš pirmųjų dalykų kuris nukenčia prasidėjus karui – valiuta. (Apie valiutos riziką esu šnekėjęs čia.) Problema ta, jog vieną rytą atsikėlę, galime pamatyti, jog mūsų santaupos yra bevertės, kadangi šalie valiutos kursas nukrito.

Kaip nuo to apsisaugoti?

Reikia bandyti laikyti tam tikrą dalį savo investicinio portfelio auksu (dažnai auksas išlaiko savo vertę pasauliui atsidūrus ekonominėje ar politinėje krizėje), o galbūt net ir bitcoin valiutos pavidalu. Apie bitcoin turiu savo nuomonę, tačiau pats bitcoin valiutos veikimo mechanizmas neturėtų priklausyti nuo karo, todėl tai atrodo kaip saugesnė alternatyva “popierinėms” valiutoms.

Kapitalo rinkos

Na jeigu tikėsime, jog “popierinės” valiutos nukenčia, esant karui, o taip rodo ir istorija, tai tokios pat pasekmes pajus ir kapitalo rinkos. Kai kurie sektoriai, tokie kaip su karo industrija susiję sektoriai, turėtų nekristi tiek, kiek kiti, tačiau rinkų lauktų nekokie laikai. Tokiu atveju, reikia “shortinti” rinkas pasinaudojant “short-selling” ar įsigyjant “put” opcionus. Paprastam žmogui tai turbūt neprieinama ir svarbiausia nerekomenduojama!, tačiau labiau patyrusiems investuotojams, tai yra viena iš galimų alternatyvų.

Pabaigai, tikrai nenorėčiau, jog pasaulis nukentėtų nuo dar vieno karo, tačiau tokios galimybės atmesi negalime. Kiekvienas iš mūsų tūrėti sukti galvą ir paklausti ką daryčiau aš su savo turtu bei investicijomis, jeigu tas karas ištikrųjų įvyktų. Tam tikrų rizikos kontroliavimo priemonių tikrai yra, tačiau jos labai limituotos, o ir pavykūs apsidrausti iškyla grėsmė, kad kita transakcijos pusė gali nebeegzistuoti. Sudėtingi dalykai, bet apie jos verta pagalvoti!

Tomas

#auksas #Bitcoin #draudimas #investavimas #investicinis portfelis #kapitalo rinkos #Karas #Nekilnojamas turtas #Rizika #short selling #valiuta

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai