Kas „ištikrųjų“ vyksta Federaliniam Rezervui atliekant akomodatyvią monetarinę politiką?

Tomas S.

Jau turbūt ne kartą tiems, kurie domisi finansų rinkom ir skaito mano blogą, teko girdėti pavadinimą „QE“. Šio proceso apibrėžimą galite rasti mano blogo šioje vietoje. Trumpai, „QE“ tai toks procesas, kai centrinis bankas perka savos valstybės išleidžiamas obligacijas. Trumpalaikės palūkanos krenta ir verslam bei namų ūkiam skolintis darosi pigiau. Kam jis tai daro? Tam, kad padidinti pinigų pasiūlą ekonomikoje ir taip sumažinti ekonomikoje vyraujančias trumpalaikes palūkanas, kurių dėka namų ūkiai ir verslai gali pigiau skolintis ir taip „užsukti“ ekonomikos „varikliuką“.

Jav kaip visiems žinoma jau baigia antrą „QE“ procesą po krizės, kuris finansų rinkose įgavo „QE2“ pavadinimą. Šiuo atveju teoriškai Jav centribis bankas turėtų išpikrti papildomas obligacijų emisijas, taip monetizuodamas skolą ir padidindamas pinigų pasiūlą ekonomikoje. Ar FED tai daro? Taip, jie tą aktyviai daro ir statistika rodo, kad Federalinis Rezervas (FED) yra nupirkęs pakankamai didelę dalį Jav doleriais denominuotos skolos (obligacijų). Kaip šis efektas pasireiškia „emerging markets“ šalims, tai yra, kokį efektą Jav akomodatyvi monetarinė politika turi neturtingųjų šalių ekonomikoms ir ypatingai didžiausiai Jav skolos turėtojai – Kinijai. Kinija ir daugelis kitų šalių naudoja vadinamąjį „dirty float“ arba „managed float“ monetarinę politiką. Lietuva šiuo atveju naudoja „currency board“, o jeigu žiūrėsime iš valiutos keitimo kurso perspektyvos tai „fixed exchange rate“. Lietuvos valiuta yra susieta su euru, todėl ji negali savavališkai nukrypti nuo euro valiutos kurso. Kas yra „managed“ arba „dirty“ float? Tai tokia valiutos valdymo ir monetarinės politikos sistema, kai šalis gali tiek nukrypti nuo kažkokios specifinės valiutos kurso, tiek, taikydamas intervenciją valiutos rinkose, imituoti kažkokios pasirinktos valstybės valiutos kursą. Šiuo atveju Kinija būtent pasirinkusi dolerį kaip valiutą, kurios kursą galima imituoti, tačiau tas imitavimas yra iš anksto apspręstas tam tikro Kinijos toleruotino kurso tarp Jav dolerio ir yuanio.

Taigi, kaip vyksta šis monetarinis „žaidimas“ realybėje tarp Kinijos ir Jav. Pirmiausia, Jav išleisdama naująsias obligacijas, finansuodama savo skolą, pritraukia Federalinio rezervo dėmesį, kuris tas obligacijas neva nuperka. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad pinigų pasiūla ekonomikoje padidėja, taip neigiamai paveikdama trumpalaikes palūkanas ekonomikoje, ir iš „interest parity“ kondicijos, jeigu šalies trumpalaikės palūkanos krenta, tai šalies valiutos vertė nukrenta, jeigu Kinija nepakeičia šalyje vyraujančių trumpalaikių palūkanų. Kinija jų ir nepakeičia, kadangi kopijuoja dolerio vertės svyravymo trajektoriją, todėl Kinija šiuo atveju norėdama išlaikyti tokį pat kursą su doleriu, privalo spausdinti yuanius, Kinijos valiutą, ir atlikti intervenciją pasaulio valiutų rinkoje pirkdama perteklinius dolerius arba šiuo atveju valstybinę Jav skolą. Kinija prispausdinusi yuanių tam, kad nupirkti perteklinius dolerius ir obligacijas, padidina pinigų pasiūlą ekonomikoje ir sumažina vidinėje ekonomikoje esančias trumpalaikes palūkanas. Kinija, reikia nepamiršti, didelę dalį Jav skolos perka už dolerius ne už yuanius, kadangi Kinija eksportuoja į Jav  daugiau nei importuoja, todėl šis užsienio prekybos balanso perteklius padeda Kinijai iškart pirkti Jav obligacijas ir neleisti Kinijos valiutai pabrangti Jav valiutos atžvilgiu. Kitų mažesnių, besivystančių šalių, kurių ekonomikos dabar sparčiai auga, monetarinės transmisijos mechanizmas yra būtent toks, kokį aš pritaikiau Kinijai.

Ką tai reiškia pasaulio ekonomikai? Tai reiškia, kad ne tik Federalinis Rezervas neva spausdina dolerius tam, kad monetizuoti savo skolą, bet ir neturtingosios šalys, kurios palaiko „dirty float“ su doleriu, spausdina savas valiutas tam, kad išpirkti perteklinius doleriais denominuotus aktyvus. Žinant, kad „QE2“ programa baigsis jau greitai, dabartinės akomodacinės monetarinės politikos pabaiga gali turėti efektus ten, kur jų nebuvo tikimąsi, kadangi pinigų spausdinimas perkant Jav denominuotus aktyvus vyko ne tik Jav, bet ir kitoje pusėje Atlanto.

P.S. labai įdomu bus stebėti „QE2“ programos pabaigą 🙂

#centrinis bankas #quantitative easing #trumpalaikės palūkanos #Valiutos kursas

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai