Kinijos ekonominė politika pradeda keistis?

Tomas S.

Ft.com praneša, jog valstybinės Kinijos bendrovės turės mokėti didesnius dividendus į valstybės biudžetą. Be to, vakar tas pats FT.com pranešė, jog Pekino valdžia pakels minimalią algą Pekine 21%. Kodėl? Todėl, kad Kinijoje metinė infliacija siekia jau beveik 10%. Minėtieji veiksmai parodo, jog Kinija pradeda rebalansuoti savo ekonomiką nuo kapitalo intensyvios ekonomikos į labiau vidinį vartojimą suinteresuotą ekonomiką. Aišku, tai vyks pamažu, bet dabartinis žingsnis suteikia vilties, jog pasaulio ekonomikai tai turėtų būti neblogas signalas. Turint 10% metinę infliaciją nėra labai  protingas žingsnis didinti vidinį vartojimą, kas taip yra infliacinė politika, tačiau, jeigu realios žmonių pajamos neišaugs, šiuo atveju 21% – 10%=11% realus pajamų augimas, žmonės gali būti labai nepatenkinti esama valdžia, nes maisto ir kitų būtinųjų prekių kainos tik augs ir „užims“ didesnę pajamų dalį. Kinija – komunistinė valstybė, o partijos vadovai labai bijo sukilimų, todėl stengiasi dirbtinai kontroliuoti maisto kainas ir Kinijos piliečių gyvenimą, bet, jeigu žmonės nebeturės ką valgyti, o tai atsitiktų tuo atveju, jeigu infliaciją ir toliau augtų, o žmonių pajamos „stovėtų“ vietoje, tada žmonėms būtų didesnis ankstinas sukilti.

Iš ekonominės pusės man labai įdomus bus stebėti, kaip Kinija bandys sukontroliuoti infliaciją, kai jie yra „uždarę“ užsienio kapitalo rinkas, tai yra investuotojai negali laisvai investuoti į investicinius vienetus denominuotus yuanio. To pasekoje, Kinijos valiutos kursas nėra nustatomos rinkos (rinka, o ir daugelis ekonomistų prognozuoja didelį yuanio vertės pakilimą), Kinijos centrinis bankas pats kontroliuoja valiutos kursą, kadangi rinkos jėgos jo nenustato. Modelis su aukšta infliacija, didinamu vartojimu ir „uždarom“ kapitalo rinkom yra paprasčiausiai netvarus. Aš prognozuoju, kad jau kitais metais, jeigu nebus stebuklingo pasaulio ekonomikos kracho, kas tikrai galima, žinant eurozonos įsiskolinimus, tada Kinija privalės atlaisvinti savo kapitalo rinkas, o ir yuanio kursas išaugs kitų valiutų atžvilgiu. Viena iš priemonių kontroliuoti infliaciją yra – valiutos kurso pakėlimas, šis veiksmas „sugeria“ infliaciją, nes importuojamos prekės ir paslaugos tampa pigesnėm. Daugelis, kurie domisi ekonomiką, žino, kad Kinija nebėra pigiausios darbo jėgos šalis. Jos kaimynės – Vietnamas, Kambodža turi mažesnius gamybos kaštus. Daugelį produktų arba sudedamųjų dalių yra surenkama ir gaminama būtent tuose šalyse, Kinija jas importuoja, vėliau surenka į prekes ir eksportuoja į vakarus ar kur kitur. Yuanio kurso pakėlimas sąlyginai sumažins importo kainas, o ir turėtų padėti sukontroliuoti dabartinę infliaciją. Didesnis pinigų spausdinimas neturėtų padėti, kadangi tai privestų prie hyperinfliacijos. Tai būtų „baisus“ fenomenas, kadangi nežinau nei vienos šalies, kuri tūrėtų daugiau nei milijardą gyventojų ir kentėtų nuo hyperinfliacijos. Valdžia tikrai pasikeistų, o ir baisesnių pasekmių tai galėtų tūrėti 🙂

P.S. tie, kas turite galimybę, investuokite į yuaniu denominuotus investicinius vienetus. Keletas kompanijų gavo leidimą išleisti obligacijas denominuotas yuaniais ir kelios Pietryčių Azijos šalys išleido obligacijų emisijas denominuotas yuaniais. Kodėl investuoti? Todėl, kad galutinėme rezultate gausite tokią pat nominalę išmoką, bet valiutos kursas bus išaugęs, todėl pelningesnė investicija.

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai