Knyga – “Antifragile”

Tomas S.

Šiandien noriu pristatyti vieną geriausių šiais metai skaitytų knygų – “Antifragile”. Ją parašė Nassim Nicholas Taleb – turbūt vienas iš geriausiai riziką suprantančių žmonių pasaulyje. Šneku ne tik apie riziką finansų rinkose, bet riziką su kuria susiduria kiekvienas.

Apie Nassim Nicholas Taleb ir jo kitas knygas esu rašęs savo įrašuose apie riziką (čia ir čia). Jo senesnės knygos – “The Black Swan: The Impact of the Highly improbable” bei “Fooled by Randomness: The Hidden Role of Chance in Life and in the Markets” būtina perskaityti kiekvienam investuotojai bei geriau pasauly norinčiam pažinti žmogui.

Autorius šiuo metu dirba yra nusipelnęs rizikos valdymo profesorius New York universitete. Jis taip pat yra buvęs profesionalus trader’is, kuris specializavosi opcionų valdyme, todėl galime tikrai sutikti, jog šis žmogus išmano ne tik teorinę, bet ir praktinę rizikos pusę.

Šioje knygoje, kaip ir savo praeitose knygose, autorius bando žmonėms įkalti, jog rizikos paskaičiuoti neįmanoma, nes rizika tai ne kortų ir ne kazino žaidimai, kur tikimybę laimėti galima paskaičiuoti, todėl įmanoma paskaičiuoti ir riziką. Įprasti investuotojų rizikos matai (standartinis grąžos nuokrypis, “value at risk” ir kiti metodai) nėra tinkami, nes jie dažnai naudojami pasiremiant normalios statistinės distribucijos prielaidomis. Problema su normalia statistine distribucija yra ta, jog ji neleidžia mums suteikti teisingą tikimybę labai neįprastom/didelėm rizikom arba mažiau nuspėjamiems įvykiams. Benoit Mandelbrot teigia, kad investuotojams reikėtų naudoti metodus iš fraktalinės matematikos tam, jog jie galėtų geriau nuspėti sudėtingus įvykius, nes fraktalinė distribucija tokiems įvykiams suteikia didesnę tikimybę. Tai nereiškia, jog ši tikimybė yra tikslesnė (kaip rodo praktika, ji yra tikrai tikslesnė), bet jos didesnis dydis priverčia rizikos valdytojus į tokius įvykius žiūrėti rimčiau.

Nassim Nicholas Taleb nesiūlo jums naudoti kažkokių sudėtingų statistinių metodų tam, jog paskaičiuoti riziką. Jis jums net nesiūlo tos rizikos skaičiuoti. Jo centrinė minti yra tokia: pasaulyje yra dalykų, kurie nemėgsta variacijos, yra dalykų, kurie yra atsparūs variacijai ir yra dalykų, kurie mėgsta variacija. Paprasčiausiai šiuos konceptus būtų paaiškinti pavyzdžiu.

Tarkime, esate vidutinis žmogus, turintis aukštąjį išsilavinimą, pastovų darbą/pajamas. Jums dažnai kyla klausimas – ar vertėtų įsigyti būstą? Nusprendžiate įsigyti būstą. Kaip dažnai gyvenime būna planavote įsigyti kažką paprasto ir nebrangaus, kad bėdai nutikus galėtumėte susidoroti su savo įsipareigojimais, bet įsigijote savo svajonių būstą, kuris per menesį jums kainuoja tiek, jog mėnesio gale su visomis išlaidomis nieko nesugebate susitauputi. Jūsų paskola 25 metams. Taigi šiuo atveju jūs nemėgstate variacijos ar kažkokio nestabilumo. Kodėl? Todėl, jog pasiimdami paskolą 25 metams ir negalėdmas susitaupyti papildomo kapitalo, jūs kaip ir darote prielaidą, jog sekančius 25 metus jokių pasikeitimų jūsų gyvenime nebus. Ar jų tikrai nebūna?

Jeigu vis dėlto nusprendėte nusipirkti kažką nebrangaus ir paprasto, atsitikus finansinei nelaimei jūs esate atsparus variacijai, kadangi su įsipareigojimais galite susitvarkyti geriau nei pirmuoju atveju.

Jeigu tuo tarpu nenusipirkote būsto ir jį nuomojatės, jūs turbūt mėgstate variaciją. Netekus darbo – jūs galite išsikraustyti, emigruoti ir t.t. su labai nedideliais kaštais. Galbūt kaip tik, atsiras naujas darbo pasiūlymas svetur, o jūs galėsite juo laisvai pasinaudoti, kadangi neturite jokių įsipareigojimų, todėl teigčiau, jog jūsų atveju blogiausia kas gali nutikti – padidėti nuoma, todėl jūs turbūt mėgstate variaciją ir iš jos galėtumėte turėti naudos.

Tai tik pavyzdys, su juo galite nesutikti, bet manau, jog esmė pakankamai aiški. Autorius savo knygoje pristato daug pavyzdžių kaip šis principas veikia įvairiausiose srityse.

Man labai įstrigo dar keletas autoriaus minčių, kurios mano manymo yra labai galingos.

Pirma, istorijoje visada buvo įvykių, kurių niekada nebuvo nutikę prieš tai, todėl tas įvykis visada buvo vadinamas nenuspėjamu. Turbūt tokių pavyzdžių matome ir šiais laikais? Ką tai reiškia? Man tai reiškia, jog kai kažkas sako, kad vienas ar kitas dalykas nenutiks, nes toks dalykas niekada dar nebuvo nutikęs, jis turbūt kažkada viena ar kita forma nutiks.

Antra, autorius teigia, jog gyvenime, o ir daugelyje sričių svarbu žinoti ko nedaryti, o ne ką daryti. Dažnai mažiau yra geriau nei daugiau. Pagalvokite apie tai ir kaip šį konceptą galite pritaikyti savo gyvenime.

Nassim Nicholas Taleb ir jo knygos yra privalomos ant kiekvienam sumaniam žmogui.

 

#Nassim Nicholas Taleb #Rizika #rizikos valdymas

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai