Knyga: Berkshire Hathaway Letters to Shareholders

Tomas S.

Šiais metais taip jau išėjo, jog perskaičiau keletą knygų apie Warren Buffett ir jo partnerį Charlie Munger, kurie yra kompanijos Berkshire Hathaway vadovai. Warren Buffett – kompanijos vadovas, Charlie Munger – jo patarėjas.

Knygoje “Berkshire Hathaway Letters to Shareholders” yra pristatomi Warren Buffett laiškai savo investuotojams nuo 1965 iki 2014 metų. Nepasakosiu apie Warren Buffett, nes tikiuosi, jog šio blogo skaitytojai apie jį žino. Jeigu nežino, tai savo žinias apie investavimą turite pradėti nuo susipažinimo su Warren Buffett mąstymu bei investavimo metodika.

Warren Buffett šioje knygoje pasakoja, laiškų investuotojams pavidalu, kaip ir kodėl jis kiekvienais metais perka ar parduoda viena ar kitą kompaniją, kaip sekasi jo valdomoms kompanijoms, kokie faktoriai lemia vienos ar kitos kompanijos/industrijos pelningumą, savo požiūrį į investavimą ir t.t. Jeigu jums bent kiek įdomu sužinoti apie verslą bei investavimą, šią knygą perskaityti yra būtina.

Warren Buffett žodžių į vatą nevynioja ir paaiškina kaip iš kompanijos valdančios tekstilės gamyklą/gamyklas sukūrė vieną iš didžiausių (turbūt didžiausią pasaulyje) konglomeratą, kuriame yra verslų tiek draudimo, tiek šokolado pardavimo industrijose.

Pačios knygos/laiškų neatpasakosiu, bet pasidalinsiu keletu įžvalgu, kurių pasisėmiau šioje knygoje.

Pirmiausia, tik įsigyjęs Berkshire Hathaway kompaniją, Warren Buffett tikėjo, jog gali šią kompaniją padaryti sėkminga, tęsdamas šios kompanijos esamą darbą – tekstilės gamyba. Jis investavo į naujus įrenginius, netgi nusipirko kitas gamyklas, tačiau laikui bėgant suprato, jog, kad ir kiek jis investuotų į merdinčią industriją, sėkmės joje pasiekti jis nesugebės, todėl ėmė ir atsisakė šios verslo šakos. Kaip jis pats sako: “Jeigu pasamdysite geriausią vadovą vadovauti kompanijai merdinčioje industrijoje, tai nugalėtoju taps merdinti industrija”. Labai daug kompanijų, kurios būtent operuoja tokiose industrijose, kur konkuruojama tik kaina ir nėra produktų diferenciacijos, galvoja, jog investuodamos daugiau į infrastruktūrą bei konkurencingumą sugebės toje industrijoje uždirbti didesnį pelną. Kaip suprato Warren Buffett, kartais geriau realiai įvertinti padėtį, suprasti kokie veiksniai lemia industrijos pelningumą ir tada nuspręsti, ar negeriau uždirbtą kapitalą panaudoti kitur. Aišku, šiuo atveju jis buvo atsakingas už savo bei savo investuotojų kapitalą, todėl jis privalėjo sukti galvą. Dažnai kompanijų vadovai, kurie nėra tos kompanijos akcininkai, yra suinteresuoti toliau tęsti, kad ir nepelningą veiklą tam, jog galėtų gauti savo uždarbį.

Antra, Warren Buffett ypatingai akcentuoja kaip kompanijų vadovai valdo kompanijos resursus. Kaip mano pats Warren Buffett, tai yra viena iš dviejų svarbiausių vadovo pareigų, turbūt pati svarbiausia. Dažnai manoma, jog geras vadovas yra tas vadovas, kuris apie industriją žino viską, žino kaip efektyviai organizuoti darbą ir t.t. Taip, tai yra svarbu, bet taip pat labai svarbu kaip tas pats vadovas naudoja kompanijos išteklius. Tu gali būtį pats geriausias darbo organizuotojas, taip sumažindamas kompanijos gamybos kaštus, tačiau jeigu tu šį prieaugį iššvaistai permokėdamas už naujas kompanijas, tai tu kaip vadovas tikrai nesi pats geriausias.

Pasidalinu tik keletu pastebėjimų, tačiau knygoje/laiškuose galite rasti labai daug naudingos informacijos ne tik apie verslą ar investavimą, bet ir apie gyvenimą.

#Berkshire #Charlie Munger #investavimas #kapitalo alokacija #kompanijos #vadovai #Warren Buffett

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai