Knyga: “Guns, Germs and Steel”

Tomas S.

Kiekvieną savaitę bandau pasidalinti įdomiausiomis nuorodomis, kurias teko perskaityti per paskutinę savaitę. Deja, tokių nuorodų nebuvo, todėl nusprendžiau pasidalinti dar viena nuostabios knygos rekomendacija. Artėja gražiausios žiemos šventės, todėl jeigu patys neskaitot, galite knygą padovanoti artimiesiems.

Autorius Jared Diamond knygoje “Guns, Germs and Steel: A short history of everybody for the last 13000 years” paaiškina ir papasakoja, kodėl vienos šalys yra labiau išsivysčiusios nei kitos, kodėl mes gyvename taip kaip gyvename ir daug daugiau.

Skaitydamas šią knygą pagalvojau, jog tai būtų puikus priedas prie vyresnių klasių istorijos vadovėlių. Istorijos pamokose susipažįsti su daugeliu skirtingų civilizacijų, istorinių veikėjų ir įvykių, tačiau labai retai yra nagrinėjama, kodėl labiausiai išvystytos technologijos atsirado Anglijoje. Taip, ten gyveno vienas ar kitas mokslininkas, bet kodėl tas mokslininkas gimė būtent toje, o ne kitoje šalyje. Ši knyga leidžia jums pradėti mąstyti apie šiuos klausimus.

Dažnai žmonės ilgai negalvoja pasako, jog viena ar kita šalis yra tokia todėl, jog tarkim, žmonių rasė, religija, kultūra skiriasi nuo mūsų. Su rasės argumentu nesutiksiu, o mes žinom, kas pasaulio istorijoje atsitiko, kai šiuo argumentu buvo tikima, bet kultūra bei religija tikrai turi įtakos tautų skirtumams. Klausimas, kodėl viena ar kita kultūra būtent atsirado tam tikroje šalyje ar regione?

Jared Diamond knyga parodo, jog dabartinė pasaulinė santvarka, o tiksliau, kodėl šalys ir jose esantys gyventojai, gyvena vienokį ar kitokį gyvena priklauso nuo to, kur pasaulyje istoriškai buvo derlingiausios žemės, kur buvo geriausias klimatas auginti įvairiausias kultūras, gyvulius ir t.t. Be to, kai tokiuose regionuose yra daug įvairių maisto išteklių, gyvulių ir gyvūnų, tai žmonės gali prisitaikyti prie įvairesnių gyvenimo sąlygų, tarkime bakterijų. Atrodo, jog tai labai aiškūs ir loginiai paaiškinimai, kurie yra visiems žinomi, tačiau, skaitant autorius pateikia labai įdomias istorines detales, kurios jus privers susimastyti ir pakeisti kai kurias turimas žinias.

Nenoriu išduoti visų šios knygos paslapčių, bet skaitant šią knygą man labiau atsivėrė akys, taip turėtų nutikti ir jums.

#istorija #kultūra #regionai #religija #skirtumai

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai