Knyga „The Intelligent Investor“

Tomas S.

Kaip jau minėjau praėjusiame įraše, šiais metais užsibrėžiau perskaityti 50 vertingų knygų. Pirmąją jau pavyko įveikti. Nors skaitau ją antrą kartą (pirmąjį kartą perskaičiau tada, kai tik pradėjau savo pažintį su ekonomika ir investicijom), bet pasirinkimu, ją vėl perskaityti, tikrai nesigailiu. Tai geriausia ir populiariausia vertės investavimo knyga.

Benjamin Graham knyga „The Intelligent Investor“ yra pradžiamokslis tiems, kurie nori susipažinti su vertės investavimu. Tai investavimo rūšis, paremta fundamentalia analize: investuotojas surenka su kompanija susijusią informaciją, finansinius rodiklius ir bando nustatyti kompanijos vertę, pasiremdamas savo pasirinktu finansiniu modeliu. Jeigu investuotojo nustatyta kompanijos vertė < rinkos vertė, investuotojas investuoja į kompaniją, kitu atveju investuojama nėra.

Nesigilinsiu į kovą tarp skirtingų investavimo stilių (fundamentali vs techninė, fundamentali vs „trend following“ ir t.t.), nes kaip ir teigiama“The Intelligent Investor“ knygoje bei kaip teigia garsūs skirtingų investavimo stilių atstovai – pats investuotojas turi pasirinkti investavimo stilių tokį, koks jam atrodo patogus ir priimtinas.

Šią knygą rekomenduočiau perskaityti visų stilių atstovams, nes ji ne tik apie vertės investavimą, bet ir apie paprastą „common sense“.

Knygoje labai teisingai teigiama, jog investuotojai turi valdyti riziką, o ne pasiremti ateities prognozėmis. Vertės investavimo atstovai riziką valdo, pasiremdami „Margin of safety“ konceptu, kuris teigia, jog prieš pirkdami investicinius vienetus mokėkite kuo galima mažiau nei jūsų nustatyti investicinio vieneto kaina. Kuo šis skirtumas didesnis, tuo jūsų kaip investuotojo „Margin of safety“ didesnis.

Be to, Benjamin Graham investuotojus skirsto į dvi dalis: tuos, kurie neturi nei noro nei laiko savo investicinio portfelio analizei ir tuos, kurie nori ir gali praleisti daugiau laiko prie savo investicinio portfelio. Pirmiesiems Benjamin Graham rekomenduoja investuoti į akcijų/obligacijų ir kitų vertybinių popierių indeksus, prižiūrėti savo prekiavimo kaštus bei mokesčius. Šie investuotojai uždirbs vidutinį rinkos uždarbį. Kitai grupei yra patariama analizuoti ir bandyti atrasti investavimo situacijas, kuriose investuotojai gali rasti pozityvų „Margin of safety“.

Būtent šiame leidinyje po kiekvieno paragrafo seka (2000 metų <) komentaras apie tai, kaip Benjamin Graham propoguojami investavimo principai veikia arba būtų veikią šiuo metu. Parodoma, kaip akcijų rinkos neadekvačiai vertino internetines ir technologijų kompanijas 2000 metais, ir kaip buvo nuvertintos „senosios ekonomikos kompanijos“. Skaitant nustembi, kaip paprasti žmonės ir patyrę analitikai pasiduoda visuotinei psichozei ir nebesugeba realiai įvertinti tuometinės situacijos ir kompanijų verčių.

Reziumuojant, ši knyga apie loginį mąstymą, ir kaip tą loginį mąstymą pritaikyti investavimui. Be to, kaip didžausią riziką, Benjamin Graham vertina patį investuotoją ir jo psichologiją. Investuojant ne tik svarbu jūsų gebėjimas analizuoti ir rasti vertingas kompanijas, bet ir jūsų gebėjimas susikoncentruoti, nepasiduoti bandos instinkui bei laikytis savo plano. Be to, labai svarbu minimizuoti savo investavimo išlaidas (stengtis pirkti/parduoti kuo galima rečiau).

Rekomenduoju šią knygą visiems, ir turbūt ateityje perskaitysiu ją ir trečią kartą.

#Benjamin Graham #fundamentali analize #Intelligent Investor #investavimas #Margin of safety #value investing

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai