Knyga: “What I learned losing a million dollars”

Tomas S.

Noriu pasidalinti dar viena knyga, kurią reikėtų perskaityti kiekvienam investuotojui ar norinčiam pradėti investuoti. Ši knyga yra vienintelė knyga, kurią rekomenduoja vienas iš geriausiai riziką suprantančių žmonių – Nassim Nicholas Taleb. Esu perskaitęs paskutines tris jo knygas (daugiau nei tūkstantis puslapių), kurias rekomenduoju perskaityti kiekvienam, ir kuriose nerekomenduojama nei viena kita investavimo knyga apart šios. Tai man pasako labai daug. Nassim Nicholas Taleb esu paminėjęs ne viename savo įraše (čia ir čia). Bet šis įrašas ne apie jį.

Dažnai prieš skaitydamas knygą įvertinu ar ji bus techninė (pvz. Naujos formulės, statistiniai metodai) ar grožinės literatūros pobūdžio, kur galvos daug sukti nereikia, norint suprasti ir įvertinti naujus metodus, bet galima susipažinti su naujais mąstymo būdais ar įdėjomis. Ši knyga yra būtent pastarojo pobūdžio.

Kaip jau ne kartą minėjau savo bloge, laiko valdymas ir efektyvumas man yra labia svarbūs, todėl stengiuosi kiek galima daugiau optimizuoti savo laiko panaudojimą. Šiuo atveju aš knygos neskaičiau, kadangi ji grožinės literatūros pobūdžio, o nusipirkau audio versiją, kadangi nebeturėjau ko klausyti pakeliui į darbą. Manau, audio versija suteikia papildomo prieskonio šiai knygai.

Pati knyga yra sudaryta iš dviejų dalių. Pirmoje knygos dalyje pasakojama apie autoriaus,

Jim Paul, ankstyvą sėkmę ateities sandorių rinkoje. Kaip jis, neįdėdamas daug pastangų, visą gyvenimą perprasdavo “žaidimo taisykles”: kaip išlaikyti egzaminus universitete nepersistengiant mokitnis, kaip gauti paaukštinimą karo tarnyboje ar tapti geriausiu pardavėju. Pastarąjį užsiėmimą jis sumaišė su tapimu geru investuotoju. Perpratęs taisykles, Jim Paul turėdavo tam tikrą planą kaip pasiekti savo tikslų. Jis nenukrypdavo nuo savo plano, ir jam sekėsi tikrai neblogai: tapo vienu iš geriausių pardavėjų medienos ateities sandorių rinkoje (jis galvojo, kad jis tapo labai geru investuotoju), tapo vienu iš direktorių Čikagos ateities sandorių rinkoje (CME).

Viskas sekėsi puikiai, todėl natūraliai Jim Paul asocijavo savo sėkmę su tuo, jog jis paprasčiausiai geresnis nei visi kiti. Taip sekėsi jam pakankamai ilgą laiką, kol atėjo trijų mėnesių laikotarpis, kai jis ateties sandorių rinkoje prarado daugiau nei milijoną dolerių bei viską, ką buvo pasiekęs.

Ši netektis ir nesekmė privertė Jim Paul pradėti domėtis, kas ištikrųjų įvyko jo gyvenime. Perskaitęs daugybė finansų literatūros jis suprato, jog finansų rinkose uždirbti galima įvairiais būdais: pasinaudojant tiek technine, tiek fundamentalia analizė, “Trend Following” metodais, statistine analize paremtais metodais ir t.t. Tai, kaip ir neleidžia investuotojui surasti pačio geriausio būdo kaip uždirbti rinkose, tačiau tai leidžia susidaryti prielaidą, jog norint uždirbti finansų rinkose nėra svarbiausia kokia analize ar signalais jūs pasiremiate investuodami. Jim Paul suprato, jog tai kas skiria gerus investuotojus nuo blogų yra kokiais būdais jie patiria nuostolius ir jų požiūris į nuostolius.

Antroji knygos dalis būtent ir šneka apie tai kaip nepatirti nuostolių. Svarbiausia – jūsų psichologinis pasiruošimas ir tai, kaip jūs žiūrite į investavimą. Ar į investavimą jūs žiūrite kaip į verslą, kuriame galite užsidirbti pinigų? Ar paprasčiausiai jums patinka rinkos dinamika, kuri jums sukelia tam tikras emocijas, kurių jus negaunate kitais būdais? Ar jus personalizuojate sėkmes ir nesėkmes finansų rinkose, o ar tiek į sėkmę ar nesėkmė žiūrite kaip į normalaus verslo eigą?

Tikrai įdomi knyga, ypatingai tiems, kurie tik pradeda savo kelionę finansų rinkose. Kaip jau ne kartą sakiau, kiekvienas iš knygos pasiims tiek, kiek leis jo dabartinės žinios ar patirtis, nes paprasčiausiai kartais tu nesupranti dalykų tol, kol jų pats nepatiri ar neįgauni papildomų žinių.

P.S. mano minėtos Nassim Nicholas Taleb knygos:

  1. Fooled by Randomness: A Hidden Role in Life and in the Financial Markets
  2. The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable
  3. Antifragile: Things that Gain from Disorder
#investavimo knygos #milijonas #Nassim Nicholas Taleb #nuostoliai #sėkmė

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai