Kodėl neverta klausyti ekspertų?

Tomas S.

2016 metai prasidėjo nesėkmingai investuojantiems pasaulinėse akcijų rinkose. Akademiniai darbai rodo, jog daugelis investuotojų metų pabaigoje parduoda vertybinius popierius, kurie atnešė negatyvią grąžą tam, jog susimažintų savo mokesčius. Vėliau seka “January effect” procesas, kai tie patys ir kiti investuotojai tuos vertybinius popierius superka ir taip matomas vertybinių popierių rinkų augimas metų pradžioje.

Šiuos metus vertybinių popierių rinkos pasitiko negatyviai. Nesieju tai nei su “January effect”, nei su kokiu kitu efektu, nors pasiskaičius finansinę žiniasklaidą, ekspertai jau surado ne vieną ir ne dvi priežastis, kodėl taip nutiko. Visada paprasčiau paaiškinti kodėl kažkas atsitiko poto, kai tai atsitiko.

Šiandienos įrašo tema turėjo būti visai kitokia, tačiau perskaitęs keletą straipsnių ir antraščių negalėjau nepasidalinti savo pastebėjimais apie tai, kas vyko ir vyksta vertybinių popierių rinkose.

Pirmiausia, mane labai stebina kaip tokie bankai, kaip Royal Bank of Scotland arba Morgan Stanley prognozuoja, jog naftos kaina gali pasiekti $10 ar net mažiau nei $1 dolerį. Kur šitie bankai ir kiti ekspertai buvo prieš 15 mėnesių? Naftos kaina per 15 mėnesių nukrito apie 70%. Spėju, jog jų prognozės buvo visai kitokios.

Aš nekaltinu prognozuotojų, toks jau jų darbas, kažkas turi iškelti ranką ir spėti, kas nutiks ateityje. Daugelis sumanių investuotojų ir šiaip žmonių žino, jog ateitį nuspėti yra labai sunku ir turbūt neįmanoma, todėl į ekspertų spėjimus siūlau nekreipti dėmesio. Pats į juos dėmesio nekreipiu.

Ekspertai dažnai naudoja kažkokį modelį, kuris jiems leidžia padaryti tam tikrą spėjimą. Problema ta, jog daugelis ekonometrinių modelių naudoja “mean-reversion” principą – spėjama, jog ateityje rezultatas bus panašus į praeityje matytą vidutinį rezultatą, todėl tokių naftos kritimų negalėjo nuspėti daugelis. Tai paprasčiausiai vienas dėmuo į kurį kuriant ekonometrinį modelį net gali neatsižvelgti, kadangi tokie atvejai atsitinka labai retai ir tam tikru laikotarpiu.

Taigi, norėdami kažką nuspėti, bent jau ekonomistai, naudoja tam tikrus ekonometrinius modelius. Problema ta, jog tam, kad naudoti tuos modelius reikia priimti ne vieną ir ne dvi prielaidas. Dažnai jos taip pat būna skirtingos. Pasidalinu labai geru New York FED straipsniu apie tai, kokie skirtingi būna profesionalių prognozuotojų spėjimai apie pagrindinius ekonominius rodiklius tiek trumpuoju, tiek ilguoju laikotarpiais.

Jeigu dar neįsitikinote, jog ekspertų spėjimai dažnai nėra verti jūsų laiko bei dėmesio, tai siūlau paskaityti knygą “A Term at the FED”, kur buvęs vienas iš JAV Federalinio rezervo vadovų Laurence H. Meyer pasidalina savo darbo patirtimi bei papasakoja kaip daugelis labai sumanių ekonomistų, naudojančių komplikuotus ekonometrinius modelius, susiduria su sunkumais norėdami kažką nuspėti.

Ką tai reiškia investuotojui?

Investuotojas gali būti tikras, jog kaip teigia John Burbank, dažnai rinkoje esanti kaina yra neteisinga, nes rinkos žaidėjai kaip ir jis pats neturi žinių apie tai kas bus ateityje. Šis faktas suteikia vilties kiekvienam iš mūsų, jog rinkose galima uždirbti ir savo laiką investuoti yra verta.

Neklausykite ekspertų, o galvokite savo galva!

Tomas

#ekspertai #January effect #mean reversion #Nafta #prognozės

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai