Kodėl vėl brangsta žaliavos?

Tomas S.

Paulas Krugmanas dar kartą aplenkė mane :), taip pat norėjau paruošti įrašą apie augančias žaliavų kainas, tačiau už jį geriau turbūt padaryti neįmanoma, todėl tik papildysiu kažkiek :). Krugmanas teisingai įvardina priežastis, kodėl žaliavos brangsta? Todėl, kad jų kiekis yra ribotas, tai fundamentali pasiūlos ir paklausos problema, kuri asocijuojasi su žaliavų kainos pokyčiu. Krizės laikotarpiu turėjome maisto kainų augimą, tai buvo pavadinta maisto krize. Be to, naftos kaina taip pat išaugo iki rekordinių aukštumų. Aišku dalinai kalti ir spekuliantai, kurie nuspėja paklausos ir pasiūlos nesuderinamumus ir juos tik paaštrina, tačiau vien jų nereikia kaltinti. Vienas iš Jav ekonomistų krizės metu pavartojo terminą – „The New Normal“. Manau, kad būtent dabar tą patį terminą galima pritaikyti maisto, o ir žaliavų aukštom kainom. Kodėl? Todėl, kad pasaulio populiacija auga labai greitai. The Economist leidinys „The World in 2011“ teigia, jog šiais metais mūsų planetoje jau bus 7 milijardai gyventojų. Planetos gyventojų kiekis, jie prognozuoja, stabilizuosis ties 10 milijardų žmonių ir tai turėtų būti normalus gyventojų skaičius planetoje. Toks gyventojų skaičiaus augimas aišku turės įtakos žaliavų kainoms, nes žaliavų paklausa turėtų ženkliai išauti, turint omenyje, kad daugiau niekas nepasikeis. O pasikeisti gali tikrai daug.

Man kelia nuostabą kaip žmonės mąsto apie ateitį pasiremdami praeities reiškiniais. Finansiniai, ekonominiai modeliai pažymi, jog praeities reiškiniai tik kartais gali mums padėti nuspėti ateitį, todėl visą praeities informaciją galima naudoti su didelia atsarga. Pavyzdžiui, šiuo metu galima girdėti apie rekordinius oro temperatūros svyravymus, kaip kažkoks reiškinys nebuvo matytas tarkim penkiasdešimt metų ir tiek politikai, tiek žiniasklaida sudaro nuomonę, kad tai kažkas nuostabaus ir neįtikėtino, tačiau, ar tai tikrai neįtikėtina? Ar mes šiuo metu nepatiriame pastovios klimato kaitos? Tarkime, aš UK gyvenu toje pačioje vietoje jau ketvirtus metus, kai tik atvykau, žmonės čia „neturėjo“ sniego jau dvidešimt metų ir pirmus mano gyvenimo metus čia lydėjo besniegė žiema, tačiau pastaruosius trejetą metų sninga stipriai, bet politikai arba valdžia vis bando primesti nuomonę, kad tai tik atsitiktinumas. Mano manymu, tai joks neatsitiktinumas ir šiuo metu turime susitaikyti su stipriai kintančiu klimatu, kuris turės efektą ne tik oro ir žemės transportui, bet taip pat ir ateities žaliavų „derliams“. Daugelis ekonomistų, kurie prognozuoja kitų metų tendencijas nepamini klimato kaitos, kaip labai ypatingos problemos. Jie teigia, kad jeigu viskas išliks taip pat, bus taip ir taip, tačiau ar mes galime teigti, kad viskas bus taip pat? Vien vasaros oro išdaigos Rusijoje ir Pakistane privertė žaliavų rinkas supanikuoti. Kas garantuos, kad tokios pat išdaigos nepasikartos kiekvienais metais? Kaip žinome oro sąlygos turi didelę reikšmę žaliavų išgavimui ir bendram „derliui“, todėl žaliavų kainos turės didelį stimulą siektie naujų aukštumų (štai jums ir viena iš investavimo galimybių).

Aš nenoriu labai išsiplėsti apie mano pasaulio ekonomikos prognozė kitiems metams, kurią aš bandysiu padaryti, juk koks ekonomistas, kuris neturi savo ekonominės prognozės :). Pasakysiu tiek, jog dabartiniai prognozuotojai, mano manymu, nemato kelių esminių problemų, o jų įtaka pasaulio ekonomikai ,jeigu jos realizuotusi, būtų gigantiška :).

P.S. patarimas tiems, kurie investuoja – neinvestuokite į pačias žaliavas, kadangi jų kainos labai varijuoja, o jūs nesugebėsite „užsihedginti“, tačiau maisto produktų kompanijos ir viskas, kas susiję su šia industrija, mano manymu, yra labai puiki investicija į ateitį :).

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai