Komentaras

Tomas S.

Delfi.lt praneša VPVI analitikai teigia, kad ne mokslo reformą lėmė, jog vis daugiau studentų renkasi studijas užsienyje. Na su šituo teigininiu sutinku ir aš, nes reforma praktiškai nieko nepakeitė, reiškia tokia ir reforma :). Jau keliuose savo komentaruose rašiau, kas Lietuvoje blogai su mokslo sistema, bet „analitikai“ ir vėl orientuojasi į visai kitus, neesminius dalykus. Labai geras palyginimas berods 49 000 žmonių laikė abitūros egzaminus ir berods tik 36 000 stojo į aukštąsias mokyklas. Ką daro likęs 13 000 žmonių?

Pats mokausi kaip teisingai daryti ekonominius tyrimus, kaip analizuoti esamus rezultatus. Kiekvieną tyrimą galima sukritikuo, tai yra labai paprasta, aišku pačio tyrimo aš neskaičiau, bet pačių tyrėjų paaiškinimai atrodo pakankamai arogantiški. Toks kritimas stojančiųjų į aukštąsias mokyklas tikrai yra tiek statistiškai, tiek ekonomiškai reikšmingas. Reforma buvo įvykdytą labai nesenai, todėl kažkokių esminių „trendų“ išvis negalima daryti, bet kuris rimtas ekonometristas jums tą pasakys, todėl šitos išvados bent man atrodo niekinės. Būtent dabar pasirodo esminiai „trendai“, kurie dar porą metų tęsis.

Ką daro 13 000 jaunų žmonių? Mano spėjimas – emigravo, ne kažkoks stebūklas. Ar jie pasirinks studijuoti vėliau Lietuvoje? Manau, tikrai ne.

Kaip studijų kaina įtakos studentų kiekį Lietuvoje? Seniau universitetinės studijos Lietuvos universitete buvo kaip „free good“. Dabar, kai reikia už jas mokėti, o kokybė nesikeičia, aišku daug daugiau žmonių stos į užsienį, nes už studijas reikia mokėti. Kam mokėti už tą prekę už kurią nereikėjo mokėti? Niekas nepasikeitė, kam mokėti? Kada sugebės universitetai įrodyti už ką reikia mokėti, tada gal ir studijuojančiųjų bus daugiau.

Kokie analitikų pasiūlymai? Jų kaip visada nėra, radom kažkokius duomenis, pritaikėm, gavosi mums reikalingos išvados, miegam ant laurų ir čia ne tik šio testo tyrėjų savybė, bet ir bendras valstybinėse institucijose dirbančių žmonių požiūris. Per tokius tyrimus, mano manymu, reikia daryti toli siekiančias išvadas, o ne pakratyt kažkokių duomenų, kurie tenkina nusistovėjusias pažiūras.

Krizės ateina ne iš karto. Su dabartiniu „analitikų“ požiūriu mes tos krizės atėjimą tik pagreitinsim. Stebina toks žmonių netoliariagiškumas…

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai