Krizė Euro zonoje įsibėgėja

Tomas S.

Na ką, šnekėjau prieš keletą dienų apie tai, kaip neatsaingi politikų pamąstymai kainuoja kitoms valstybėms didelius pinigus. Šiandien rekordiškai išaugo Ispanijos skolinimosi kaštai, Italija taip pat užkabinta, jau nekalbu apie Portugaliją, Graikiją ir Airiją. Įdomiausia, jog Gegužės menesį paskelbta parama Graikijai nuramino rinkas, tačiau dabartinė parama Airijai rinkos nenuramino. Kodėl? Todėl, kad dabar rinkoje „žaidžiamas“ žaidimas, ar euras išliks? Nuo ko viskas priklauso? Ogi nuo mano minėtos Vokietijos. Vienintelė Euro zonos ekonomika, kuri gali padėti refinansuoti kitų valstybių skolas. Aišku, skolų padengti ji nesugebės, tačiau užtikrintumo Euro zonai tikrai pridės, ko pasekoje rinkos nusiramins. Kolkas A. Merkel trypčioja vietoj ir nežino ką daryt, todėl kitos bloko narės „mėgaujasi“ išaugusiais skolinimosi kaštais.

Kodėl Vokietija neužstoja kitų šalių? Pirmiausia, euro gimime, nebuvo numatyta, kad narės galės tiek prasiskolinti, kad taps nemokios. Vokietija visada atsargiai elgdavosi su savo finansais, todėl jai kažkokių problemų kilti ir neturėjo, bet kaip su italais, kurie didžiuojasi tuo, jog jie nieko neveikimo profesionalai? Kaip su graikais ir prancuzais, kurie megaujasi ankstyvomis pensijomis? To niekas nepaskaičiavo. „Ant popieriaus“ buvo kažkokie skaičiai su einamųjų metų biudžeto deficitais, berods 2% ar 3% deficitas buvo leidžiamas, turbūt 2%, bet eilę „didesnių“ valstybių šių taisyklių nesilaikė ir kol pasaulio ekonomika buvo bume – niekam nebuvo įdomu. Dabar, kai turime labai didelių problemų Euro zonoje, pradedame klausti – kodėl?

Vokietija dabar labai įdomioje kryžkelėje. Vokietijos gyventojai daug dirba, moka mokesčius, kodėl jie turi būti tie „durneliai“, kurie savais pinigais moka skolas už visus likusius lėbautojus? Aš pilnai juos palaikau. Būtent tą patį daro ir investuotojai, jie supranta, kad žmonių kantrybė nėra geležinė, todėl spaudžia kitas valstybės per kapitalo rinkas, kad jos sukeltų dar daugiau problemų Euro zonai. Aš nenustebsiu, jeigu šios savaitės pabaigoje arba kitos pradžioje bus paliesta ir Prancūzija, jeigu aišku Vokietija dar kartą „užmokės“ už likusios Euro zonos puotą. O jeigu Vokietija užmokės, kokį signalą ji perduos lėbautojams. Galima gyventi ne pagal kišenę, juk turim „kvailus“ vokiečius, kurie pasiruošę sumokėti už vakarienę? A. Merkel žino, jog, jeigu Vokietija toliau finansuos šitą skolinimąsi, kituose rinkimuose A. Merkel nebelaimės, todėl labai įdomu, ką pasirinks A. Merkel.

Mano nuomonė, sprendimas yra „no brainer“ – reikia užstoti visą Europą, kadangi Europos sąjunga ir euras yra neatskiriami dalykai. Jeigu euras žlugs, Europos sąjunga kartu su juo. Ar tai tikėtina? Prieš pusę metų sakiau, kad tai absurdas, dabar – tikėtina.

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai