Krizė VI

Tomas S.

Na tęsiam toliau mūsų pasakojimą apie krizę. Centrinio banko veiklą aptariau, Federalinio Rezervo taip pat, Fannie ir Freddie išnagrinėjom nuodugniau, susipažinom su Jav nekilnojamojo turto rinka. Lieka susipažinti artimiau su privačiuoju sektorium. Kokie didžiausi žaidėjai dominavo rinkose prieš krizę? Tai – investiciniai bankai. Kuo skiriasi paprastas bankas nuo investicinio banko? Na paprastas bankas priima indėlininkų pinigus, poto juos skolina, čia papraščiausias paaiškinimas. Ką daro investicinis bankas? Kai kurie investiciniai bankai, taip pat užsiima ir tuo, kuo užsiima paprasti bankai, tai yra priima indėlius ir vėliau juos skolina. Be to, investiciniai bankai taip pat pataria saviems klientams, kur investuoti savo pinigus, patys investuoja savo kapitalą. Be to, jie yra broker-dealeriai, pataria kompanijos, kai jos nori įsigyti kitą kompaniją arba dvi kompanijos nori susijungti, taip pat, padeda kompanijoms išleisti skolos vertybinius popierius kapitalo rinkose, padeda išleisti akcijas, padeda apdrausti riziką ir dar daugiau kitų operacijų. Tai yra tokie megabankai. Jų pavyzdžiai – Goldman Sachs, Morgan Stanley, JP Morgan, Bear Stearns, Lehman Brothers, Barclays, Royal Bank of Scotland, Deutsche Bank ir kiti. Jų paslaugom naudojasi ir valstybės, taip pat Lietuva, kuri išleidžia euro-bondus.

1933 metais, po Didžiosios Depresijos, buvo išleistas Glass-Steagall aktas, kuris neleido bankams tapti tokiais begemotais, kokie jie dabar yra, tai yra, bankas, kuris tarkim užsiima paprastom bankinėm operacijom – priima indėlius ir skolina, negalėjo taip pat vykdyti investicinių bankų funkcijų. Todėl buvo lyg ir dvi atskiros nišos – paprasta bankininkystė bei investicinė. Investicine bankininkyste dažniausiai užsiiminėjo maži boutique bankai. Vėliau, 1980 metais išėjo aktai, kurie skatino dereguliacija finansiniame sektoriuje ir padėjo pamatus begemotų atsiradimui arba kitaip „too big to fail“ bendrovėm. 1999 metais tokių begemotų atsiradimas buvo oficialiai įteisintas. Buvo manoma, kad kompanijos tokio dydžio, turėdamos tiek įvairios patirties, gali atlikti atskirus darbus daug efektyviau ir pigiau, todėl leista tiems dinozaurams plėstis. Ir ištikrųjų vakarų pasaulyje paprastos bankinės paslaugos yra dažniausiai nemokamos, ne kaip Lietuvoje.

Kokia jų įtaka krizei? Vienareikšmiškai-labai didelė. Ar jie vieninteliai kalti? Tikrai ne. Pirmiausia, po 1980 metų prasidėjo finansinės sistemos plėtimasis, tobulėjimas, atsirado daug naujų produktų, kurie leido dar lengviau veikti finansinei rinkai. Kokia finansinės rinkos paskirtis ekonomikoj? Tai efektyviausiai perduoti finansinius resursus tiems, kurie gali juos efektyviausiai išnaudoti, paimant juos iš tų, kurie nežino, ką su tais resursais daryti. Su inovacijom finansinėje sferoje prasidėjo ir ekonomikų augimas. Finansų rinka yra vadinama ekonomikos smegenimis. Berods investicinis bankas Solomon Brothers išplėtojo securitization – investicinių vienetų, padengtų paskolomis, gamybą. Jie išreklamavo šiuos investicinius vienetus investuotojam ir taip pritraukė dideles sumas pinigų į šią rinką. Be to, vėliau atsirado bankomatai, kurie taip pat prisidėjo prie finansinės rinkos augimo, o ir ekonomikų augimo. Viskas buvo lyg ir neblogai devintajame dešimtmetyje. Spekuliacija buvo visada, tačiau, finansinės rinkos veikė puikiai.

Labai svarbu suprasti, kaip Wall Street investicinių bankų darbuotojai yra vertinami už jų pasiekimus. Ar svarbu, jog tarkim darbuotojas per mėnesį pritraukė tris naujus „nerizikingus“ klientus, kurie gavo nekilnojamojo turto paskolas ir tikrai jas sugebės padengti? Ar svarbu, jog kitas darbuotojas pritraukė dvidešimt naujų klientų, kurie gavo nekilnojamojo turto paskolas ir nežinia, ar jie bus mokūs? Antras variantas yra teisingas, būtent antrasis darbuotojas sugebėjo bankui atnešti daugiau pinigų, todėl šis darbuotojas bankui yra daug svarbesnis. Realiai mąstant, tai klientų mokumas tūrėtų būti vienas iš svarbiausių kriterijų, bet apie tai vėliau. Wall Street menedžeriai kiekvieną dieną jaučia spaudimą iš investuotojų dėl kapitalo grąžos. Kiekvienas nori uždirbti daugiau, uzdirbsi daugiau, tapsi rinkos „guru“ – todėl galėsi prašyti didesnių komisinių iš savo klientų. Pagrindinis vertinimo kriterijus – kiek pinigų tu uždirbi. Jeigu vienas bankas ar fondas išranda kažkokią galimybę pasipelnyti, tuoj kiti puls imituoti ką daro tas fondas, nes jų klientai gali iškart pereiti į fondą, kuris garantuoja didesnę grąžą. Ten pakankamai žiaurus pasaulis. Šiandien tu Dieveas, rytoj tu niekas.

Pradėkim savo analizę nuo 2003 metų, kai ekonomikos atsigavinėjo po krizės, Federalinis Rezervas stipriai karpė palūkanų normas, prezidentas Bushas sumažino mokesčius ir ekonomikos vėl įsibėgėjo. Kaip minėjau anksčiau, nekilnojamojo turto bumas buvo sukeltas politikų, kurie priėmė įstatymus, skatinančius nekilnojamojo turto įsigyjimą. Tiksliai dabar nepasakysiu, kuriais metais, bet tarkim tais pačiais 2003 metais (kažkaip atrodo gal 2001m, bet tai esmės nekeičia) vėl buvo priimti įstatymai, jog ir patys neturtingiausi namų ūkiai turėtų galimybes įsigyti nekilnojamą turtą. Viskas lyg ir neblogai, teisingai, jeigu ekonomika atsigauna, reikia dalintis vaisiais ir su neturtingaisiais, tačiau tai buvo vienas iš blogiausių politikų sprendimų. Atsirado tokios vadinamosios „Ninja“ paskolos, kurios reiškė, jog paskolos prašantis žmogus, neturi nei pajamų, nei jokio užstato. Realiai mąstant tokie piliečiai neturėtų gauti paskolų, juk jie nemokūs. Tačiau valstybei viską subsidijuojant, nekilnojamojo turto kainom augant, kodėl neskolinti tiems, kurie negali išsimokėti, juk paskolinus dabar vieną sumą, net ir skolininkui nesugebėjus grąžinti kelių inašų būsto kaina jau bus pakilus, todėl perimant būstą automatiškai uždirbamas pelnas. Viskas veikė dažniausiai šiektiek kitaip. Pirmiausia, tie vadinami subprime (didžiausią riziką turintys bankrutuoti) skolininkai turėdavo pajamų padengti paskolos palūkanom, kai namo kaina išaugdavo, jie paprasčiausiai paskolą persitvarkydavo, kad susimažinti įmokas, nes namo vertė pakilo. Be to, tie, neturintys pajamų, taip pat naudodavo savo bustą kaip bankomatą, paprasčiausiai užstatydavo jį kitam arba netgi tam pačiam bankui ir imdavo paskolas įvairiem daiktam, kadangi būsto kainos augo, todėl automatiškai skolininkas uždirbdavo, todėl bankai jiems ir toliau skolindavo pinigus, tais skolintais pinigais perkamos mašinos, perkama buitinė technika bei grąžinamos nekilnojamojo turto paskolos. Įsivaizduojat koks burbulas išpučiamas? Tokių paskolų vis daugėjo, kadangi bumas nekilnojamojo turto rinkoje prasidėjo devintajame dešimtmetyje, tai daug mokių klientų jau turėjo paskolas, todėl, kad tą bumą pratęsti reikėjo daugiau rizikingų klientų. Paskolų rizikos kontrolė vis blogėjo. Paskolos darėsi vis rizikingesnės. Dar vienas paaiškinimas, kodėl paskolų kokybė blogėjo, tai, jog paskolos teikiantys bankai ir institucijos nebuvo suinteresuotos jų tikrinti, kadangi, kuo daugiau paskolų yra išduodama, tuo daugiau darbuotojas gauna „bonusų“ metų pabaigoje. Kaip ir minėjau svarbiausia finansinėje rinkoje buvo kiek žmogus atneša naudos savo kompanijai pinigine vertė. Rizika ypatingai prieš pat krizę buvo niekam neįdomi, nes būsto kainos augo. Be to, teko skaityti ne vieną straipsnį apie tai, kaip didžiausių pasaulio bankų darbuotojai, atsakingi už riziką, buvo atleidžiami todėl, jog jų įsikišimas mažino teikiamų paskolų kiekį, automatiškai ir banko pelną.

Tai tiek šiandien, rytoj bus dar įdomiau :). Laukite tęsinio…

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai