Mano investicinis portfelis Sausis 2017

Tomas S.

Gruodis buvo dar vienas įdomus ir pamokantis mėnuo. Pamokė jis mane ir investicinio portfelio rizikos valdymo ir privertė susimąstyti apie savo investavimo procesą. Šį mėnesį mano investicinis portfelis užaugo šiek tiek daugiau nei lapkritį, nors vienos iš akcijų vertė nukrito daugiau nei 40% per vieną dieną. Negalvojau, kad taip gali atsitikti ir, kad tai gali atsitikti man, bet apie viską nuo pradžių.

Investicinis portfelis Lapkritis 2016

Kaip jau minėjau savo praeitame įraše, lapkritį pabaigiau investiciniame portfelyje turėdamas 100% kompanijų akcijų. Aukso poziciją likvidavau, nes tai buvo vienintelė portfelio pozicija, kuri man kėlė šiokių tokių abejonių. Donald Trump buvo išrinktas JAV prezidentu ir rinkos nesugriuvo, todėl ir laikyti auksą, mano manymu, nėra verta, bent jau kolkas.

Investicinis portfelis Gruodis 2016

Šiais metais gruodis buvo tas mėnuo, kai aš nusprendžiau ilgiau atostogauti. Pirmą kartą gyvenime nuvykau į Pietryčių Aziją ir tai man paliko neišdildomą įspūdį. Tai turėtų būti man labai naudinga patirties tiek gyvenimo, tiek investavimo prasme. Posakis, jog geriau vieną kartą pamatyti nei dešimt kartų išgirsti tikrai galioja.

Taigi, gruodį pasitikau atostogų nuotaikom, o pats gruodis mane pasitiko taip pat snūduriuodamas. Kol vieną penktadienio popietę, viena iš pozicijų investiciniame portfelyje nukrito daugiau nei 40%. Tai nėra pats maloniausias jausmas, tačiau investuotojui reikia būti pasiruošus staigiems rinkos pokyčiams. Tam pats naudojau ir naudoju vadinamąjį “stop-loss” sandorį, kuris leidžia jums parduoti ar pirkti poziciją, kai vertybinių popierių kainą pasiekia tam tikrą jūsų nustatytą ribą. Šiuo atveju aš “stop-loss” nepasinaudojau, kadangi jau galvoje atostogavau.

Be to, jau minėjau anksčiau, jog esu patenkintas savo portfelio sudėtimi ir tikiuosi portfelio sudėties per daug nekeisti. Kai turėjau didžiulę aukso poziciją prieš Brexit ir po jo, tai ją prižiūrėjau kiekvieną dieną ir naudojau “stop-loss” sandorį. Viena iš “stop-loss” kartą buvo pasiekta ir dalis pozicijos buvo parduota. Visi mes žmonės ir taip jau atsitinka, kad su dideliu atidumu prižiūri pačias didžiausias pozicijas, o mažesnes prižiūri mažiau. Be to, turint nusistatymą, jog akcijų iš investicinio portfelio nepardavinėsi, tikrai nepadeda mažinti investicinio portfelio rizikos. Mano klaida.

Prisipažinsiu, jog vis dar nesu nustatęs “stop-loss” sandorio savo akcijų pozicijoms, nes dirbu ties savo investavimo procesu bei investicinio portfelio rizikos valdymo metodika.

Nors viena iš pozicijų nukrito daugiau nei 40%, investicinis portfelis mėnesį užbaigė geriau nei lapkritį, kas tikrai džiugina ir reiškia, jog portfelis turi diversifikacijos.

Akcijos

Pozicija, kuri nukrito daugiau nei 40% procentų yra kompanija – International Personal Finance. Tai kompanija, kuri teikia trumpalaikes paskolas vartotojams. Pagrindinės rinkos yra Lenkija, Lietuva ir Meksika. Kompanijos akcijos nukrito, nes Lenkija nusprendė sugriežtinti greitųjų kreditų išdavimo tvarką bei jų kainą vartotojui. Tai turėjo labai negatyvų efektą kompanijos akcijų kainai.

Kompanijos analize dabar nesidalinsiu, tai pradėsiu daryti ateityje, bet į ją investavai, kaip į galimybę investuoti į “emerging markets” rinkas. Kadangi, kompanija nedaro verslo Didžiojoje Britanijoje, tai ji pajamas gauna ne Didžiosios Britanijos svarais, o eurais ir kitomis valiutomis. Žinant, jog svaras krenta, ši kompanija yra neblogas (iš mano dabartinės patirties blogas) užsienio valiutos kurso rizikos mažinimo įrankis. Kompanija pakankamai agresyviai auga Meksikoje ir jos kaina buvo neaukšta palyginus su uždirbamomis pajamomis, todėl į kompaniją investavau.

Kai kompanijos akcijų vertė nukrito daugiau nei 40%, nusprendžiau, kad tai yra gera galimybė investuoti į kompaniją daugiau, nes netikiu, jog Lenkijos apribojimai stipriai sumažins pelningumą. Be to, kompanija diversifikuoja veiklą ir Lenkija nėra rinka, kurioje International Personal Finance plečiasi, tai jie daro Meksikoje, kur įstatymai yra palankesni. Nusprendžiau daugiau nei per pus sumažinti savo pigių avialinijų EasyJet poziciją ir tą kapitalą investuoti į International Personal Finance. Kolkas šis sprendimas neatsipirko, tačiau žiūrėsime, kaip seksis toliau.

Obligacijos

Obligacijų neturiu ir artimiausiu laiku neplanuoju turėti, ypatingai laikotarpiu, kai JAV planuoja didinti trumpalaikių palūkanų normą.

Auksas

Į auksą šiuo metu nesu investavęs, kadangi nemanau, jog artimiausiu metu rinkose gali atsitikti kažkas blogo. Vienintelis dalykas, kuris mane šiuo metu neramina, tai Europos Sąjungos žlugimas. Keliaujant po Europą pastebi, kokios skirtingos yra šalys ir jų darbo etikos, todėl man vis dažniau kyla klausimas, ar šiaurinės narės norės mokėti už pietines.

Grynieji pinigai

Grynųjų pinigų investiciniame portfelyje šiuo metu turiu labai mažai, tačiau pačių grynų pinigų turiu. Šiuo metu nenoriu didinti savo turimo kapitalo rizikos, todėl bandau kaupti grynuosius tam, jog turėčiau galimybę nusipirkti daugiau vertybinių popierių, jeigu jų ar investicinio portfelio kompanijų kainos, staiga nukristų.

Pabaigai

Savo rinkų prognozėmis 2017 metams pabandysiu pasidalinti kitame įraše. Kolkas rinkose juodų debesų nesimato, bet kaip parodo mano pavyzdys, kartais jūsų portfelio ar pozicijos vertė gali nukristi daugiau nei 40%. Ką tokiu atveju esate suplanavę daryti jūs?

#akcijos #auksas #Didžiosios Britanijos svaras #investicinis portfelis #obligacijos #palūkanų norma #rizikos valdymas #valiuta

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai