Mellon: An American Life

Tomas S.

Savo įraše apie John D. Rockefeller Sr. biografiją minėjau, jog ši knyga yra viena iš 20 geriausių knygų, kurias rekomenduoja Charlie Munger, Warrent Buffett verslo partneris. Ne išimtis ir David Cannadine knyga – “Mellon: An American Life”.

Andrew W. Mellon buvo vienas iš turtingiausių XIX amžiaus pabaigos, XX amžiaus JAV žmonių. Jis gyveno tuo pačiu metu kaip ir kiti to meto JAV verslo/industrijos magnatai – John D. Rockefeller Sr. ar Andrew Carnegie (šią biografiją taip pat esu įsigyjęs, ir ji yra viena iš 20 Charlie Munger rekomenduotinų knygų).

Andrew Mellon yra dar vienas neeilinis, o galbūt eilinis JAV verslo magnatas, kadangi tarp jo ir John D. Rockefeller Sr. yra nemažai panašumų. Abu jie – labai taupūs, prabangos nesiekiantys ir nemėgstantys žmonės, kurie savo gyvenime surado savo didžiausią meilę – verslą ir jo puoselėjimą.

Abu šie žmonės sugebėjo susikrauti pasakiškus turtus, nors tai ir nebuvo jų pagrindinis tikslas, tačiau kai esi žmogus, kuris pasineri į tai ką darai 200% ir tai tampa tavo gyvenimu, kažko kito turbūt būtų ir sunku tikėtis.

Andrew W. Mellon užaugo pakankamai pasiturinčioje šeimoje, todėl jam kaip ir neturėjo būti kažkokio stimulo stengtis susikrauti didžiulį kapitalą. Andrew tėvas nelabai vertino aukštąjį išsilavinimą, todėl savo sūnus stengėsi mokyti verslo bei leisti laiką užsiimant “produktyviais” užsiėmimais, tokiais kaip drbti jo valdomose versluose. Turbūt to pasekoje ir Andrew surado savyje tą verslo gyslelę, ir jam tikrai neblogai sekėsi.

Andrew W. Mellon tėvas buvo nekilnojamojo turto spekuliuotojas vėliau įkūręs nedidelį banką. Tame banke darbą pradėjo ir pats Andrew. Vėliau jis perėmė banko kontrolę į savo rankas ir sukūrė didžiulį komercinį ir investicinį banką Pitsburgh mieste (tai dabartinio BNY Mellon investicinio banko pradininkė).

Taigi, Andrew W. Mellon savo karjerą pradėjo kaip bankininkas, tačiau vėliau jis pradėjo diversifikuoti savo verslo interesus. Įkūrė aliuminio monopolininkę Alcoa, naftos kompaniją – Gulf Oil, bei plieno kompaniją – Union Steel. Jis buvo vienas iš tų žmonių, kuris suprato verslo diversifikacijos vertę bei taikė ją praktikoje. Tuo tarpu tokie žmonės kaip John D. Rockefeller Sr. koncentravosi tik vienoje industrijoje – naftos industrijoje.

Andrew W. Mellon buvo ne tik puikus verslininkas, bet vėliau tapo ir JAV iždo sekretoriumi. Kadangi Andrew priklausė JAV republikonų partijai ir pats buvo verslininkas, tai jo politinės pažiūros buvo palankios verslams, o ne paprastiems darbininkams. Jis buvo vienas iš tų, kuris tikėjo, jog šalies biudžetas turi būti subalansuotas, o valstybės vaidmuo ekonomikoje – minimalus. Būtent jam vadovaujant JAV iždui, JAV ekonomika 1920 – 1928 išgyveno ekonominį bumą. Turbūt visiems žinoma, jog vėliau sekė 1929-1933 metų didžioji ekonominė depresija, o Andrew W. Mellon visdar vadovavo JAV iždui, todėl jo kaip iždo vadovo rezultatai – dviprasmiški, nors dėl didžiosios krizės Andrew W. Mellon kaltinti tikrai negalima.

Kaip jau minėjau, tai žmogus, kuris nemėgo prabangos, tačiau metams bėgant tapo vienu didžiausių meno kolekcininkų. Įdomu, jog būtent Andrew W. Mellon nusipirko iš Sovietų Sąjungos Sank Peterburgo Ermitažo meno muziejaus ne vieną garsų paveikslą. Tuo metu, sovietų vadovybė paslapčia bandė parduotį dalį Ermitažo paveikslų kolekcijos vakaramas, norėdami gauti užsienio valiutos. Amerikiečiai tuo tarpu buvo labai nustebę, jog sovietai pardavinėja meną, kadangi tokiu būdu valiutos daug neuždirbsi, kai tuo tarpu Sovietų Sąjunga buvo turtinga natūraliais žemės resursais, ir juos parduodant būtų galima daug daugiau tos valiutos uždirbti.

Taigi sukaupęs didžiūlę meno kolekciją, Andrew W. Mellon vėliau ją atidavė valstybei ir Washington mieste, JAV sostinėje, įkūrė National Gallery of Art muziejų. Prisipažinsiu, jog šiais metais ketinu vykti į Washington’ą, todėl bandysiu aplankyti ir šią galeriją.

Man ši knyga tikrai patiko. Jeigu reikėtų rinktis tarp John D. Rockefeller Sr. ir šios biografijos, pasirinkčiau John D. Rockefeller Sr. biografiją, bet ne todėl, jog ji geriau parašyta, o todėl, jog John D. Rockefeller Sr. man kaip žmogus paliko didžiulį įspudį. Manau, jog tiems, kurie nori sužinoti kaip JAV tapo pasaulio ekonomikos lydere, šias biografijas perskaityti būtina. Kaip minėjau anksčiau, dar viena gera rekomenduotina knyga – plieno magnato Andrew Carnegie biografija. Visi šie verslo magnatai gyveno panašiu metu. Andrew Carnegie ir Andrew W. Mellon savo verslus sukūrė Pitsburgh mieste, John D. Rockefeller Sr. – Cleveland mieste. Visai netoli vienas kito.

 

#biografija #Carnegie #diversifikacija #industrija #krizė #magnatas #Mellon #Rockefeller

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai