Michael Lewis knyga „Bumerangas“

Tomas S.

Leidykla „Eugrimas“ suteikė man galimybę perskaityti Michael Lewis knygą apie Europoje vykusią finansinę krizę – „Bumerangas“.

Michael Lewis nėra naujokas finansinės literatūros pasaulyje. Knyga, kuri jį išgarsino kaip autorių ir kuri tapo būtinu veikalu perskaityti tiems, kurie nori dirbti ir įsitvirtinti finansinių rinkų sferoje, yra „Liar’s Poker“. Beje, ši knyga puikuojasi ir mano knygų lentynoje, todėl rekomenduoju ją perskaityti kiekvienam, net ir tam, kuris nėra ypatingai sudomintas finansinių rinkų.

Šis autorius yra tikrai įdomus personažas. Jis mokėsi Princeton universistete meno istoriją, vėliau Londone įgijo ekonomikos magistro laipsnį. Beje, jis visai atsitiktinai pradėjo dirbti viename iš to meto garsiausių investicinių bankų – Salomon Brothers. Beje, ir knyga „Liar’s Poker“ yra būtent apie šį banką.

Autorius visai nesenai buvo pakviestas sakyti kalbą Princeton universiteto absolventams, ir šią kalbą galite pasižiūrėti čia.

Apie knygą „Bumerangas“

Knygoje „Bumerangas“ pasakojama apie Islandijos, Graikijos, Airijos, Vokietijos bei Kalifornijos ekonomikas ir jų neseno finansinio kracho priežastis (Išskyrus Vokietiją).

Knygoje detaliai nėra analizuojamos ekonominės/finansinės teorijos, finansiniai instrumentai bei jų sąveika, todėl, nesusipažinusiems su tam tikromis sąvokomis, teks pasieškoti jų paaiškinimo internete, kas vėlgi yra labai sveikas įprotis, norintiems išmokti ir sužinoti daugiau apie ekonomiką bei finansines rinkas.

Knyga yra romano pobūdžio ir skaitosi labai lengvai. Tiems, kurie domisi finansinėmis rinkomis ir skaičiais, ši knyga padeda nupiešti kokie žmonės dalyvauja įvairių sprendimų priėmime, kokios jų nuomonės apie save, apie savo tautą bei kitas tautas.

Michael Lewis parodo, kad kiekviena tauta/šalis turi savitus bruožus ir finansinį krachą prisitraukė skirtingai. Aišku, jog visos minėtos šalys apart Vokietijos, kentėjo nuo pigių pinigų manijos, bet kiekviena į šią pinigų manija žiūrėjo skirtingai.

Tarkim, Islandija per keletą metų tapo finansiniu begemotu. Tokia maža šalis, kur pagrindinis amatas yra žvejyba, per kelerius metus tapo finansininkų rojumi. Žvejai tapo valiutų spekuliuotojais, Islandijos bankininkai pradėjo pirkti nekilnojamąjį turtą visame pasaulyje, futbolo klubus, tarptautines kompanijas. Toks šalies pasikeitimas iš žvejų į finansininkus buvo aiškinamas tuo, kad Islandai yra drąsus, protingi ir nebijanti rizikuoti tauta. Juk žvejyba atviroje jūroje yra labai pavojinga.

Tuo tarpu graikus autorius piešia kaip tinginius ir finansinius manipuliatorius. Ne, jie nėra tokie pat spekuliuotojai kaip islandai, tiesiog jie labai puikiai slėpė šalies esamas skolas, gyveno ne pagal kišenę, kol galiausiai, pasikeitus valdžiai, išaiškėjo, jog daugelis šalies finansinių rodiklių neatitinka tiesos.

Airiai, vėlgi kitokia tauta. Airiai tikėjo, kad po daugelio metų skurdo atėjo laikas, kai airių ekonomika nesustos augus, tokia pati ateitis laukia ir jos nekilnojamojo turto rinkos. Gaila, bet taip neįvyko. Airijoje nebuvo taip, jog bankininkai praturtėjo, kai paskolas pasiėmę žmonės nuskurdo. Airijoje tiek bankai, tiek valdžia, tiek patys gyventojai tikėjo, jog atėjusi ekonominė euforija šalies niekada nebepaliks, todėl patys bankai investavo į Airijos nekilnojamojo turto rinką. Vienas pikantiškas faktas apie Airiją ne iš knygos – viena garsi konsultacinė bendrovė viena iš jau bankrutavusių Airijos bankų buvo pripažinusi pačiu geriausiu pasaulio banku prieš keletą metų nuo finansinė krizės pradžios. Toks teiginys dar kartą parodo, jog ne tik tam tikros šalys užmigo euforijoje, bet ir visas pasaulis nenorėjo suprasti, jog ekonominis augimas, paremtas kredito augimu, nėra tvarus bei amžinas.

Papasakojęs apie šias tris šalis, patekusias į finansinės krizės gniaužtus, Michael Lewis pradeda pasakoti apie šalį, kuri šioje finansų krizėje nenukentėjo – Vokietiją. Atskleidžiama labai įdomių pikantiškų detalių apie tautos bruožus, kaip Vokiečiams patinka žiūrėti į visokius šlykščius dalykus, bet patiems nesusitepti. Tarkim, Vokietijos tautosakoje yra labai daug įvairių detalių apie tuštinimąsi ir t.t. Teko neseniai perskaityti knygą gigantą „The Rise and Fall of The Third Reich“, todėl šios papildomos detalės tik paįvairino Vokietijos ir vokiečių veidą.

Galiausiai knygoje pasakojama apie Kalifornijos ekonomiką bei šnekama su pačiu Arnold Schwarzenegger, kuris yra buvęs Kalifornijos gubernatoriumi.

Knyga labai nuotaikinga, joje daug įdomių pikantiškų detalių. Knygą perskaitę netapsite ekonomikos ar finansų guru, tačiau sužinosite daugiau apie pačias šalis, jų žmones, požiūrį į kitas šalis, darbą bei kaip dažnai šalys priima ne ekonomine logika paremtus sprendimus, bet politškai korektiškus.

#Airija #bumerangas #finansų krizė #Islandija #Michael Lewis #Vokietija

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai