Naujametinės rezoliucijos

Tomas S.

Ar prieš didžiąsias žiemos šventes pasižadėjote kažką pakeisti savo gyvenime, prisiversti daryti kažką naujo ateinančiais metais? Šis periodas yra periodas, kai naujametinės rezoliucijos arba yra įvykdomos, arba jų nesilaikoma.

Daugeliui žmonių kaip ir man naujieji metai tampa atskaitos tašku, kai įvertini praėjusius metus ir užsibrėži naujus tikslus ateinantiems metams. Šiame įraše pasidalinsiu savo 2013 tikslais ir kaip man juos pavyko vykdyti, bei naujais iššūkiais 2014 metams.

Turbūt dižiausia pamoka, kurią gavau 2013 metais – rezultatas nebėra toks svarbus, jeigu sugebi pasisemti iš kelionės tikslui pasiekti kiek galima daugiau. Kaip iš kelionės pasisemiu kiek galima daugiau? Ne tik vykdau tam tikrus mažesnius darbus tikslui pasiekti, bet ir stengiuosi sustoti, pagalvoti ar pradinis planas iš tiesų yra teisingas, galbūt galima įdiegti kažkokias korekcijas ir t.t. Dažnai savo gyvenime nusistatydavau kažkokius tikslus ir juos pradėdavau vykdyti nelabai galvodamas apie pradinio plano/metodo efektyvumą. Pradėjus metodus/veiksmus analizuoti detaliau prasideda tobulėjimas, kuris padeda ateities situacijose.

21 amžiaus žmogus nuolat kažkur bėga/skuba: startuoji su pirmadienio rytiniu žadintuvo skambučiu ir finišuoji penktadienio vakare ant sofos, ir neturi jėgų analizuoti ką ir kaip darei visą savaitę – svarbu ji baigės. Panašioje situacijoje atsidūriau ir aš – po savaitės nebėra nei noro nei laiko analizuoti ir tobulėti, noris tik pailsėti. Tam, jog kažkiek išssijudinčiau 2013 metais užsibrėžiau tokius tikslus:

  • Pagaliau įveikti maratoną
  • Skirti daugiau laiko knygų skaitymui, o ne laikraščių/žinių portalų
  • Pradėti studijuoti CFA

Kaip man sekės?

Visai neblogai: maratonas įveiktas (Pasirinkau Vilniaus maratoną, kuris tikrai nebuvo lengvas), perskaičiau daug daugiau knygų nei 2012 metais ir beje daugelis jų nesusijusios tiesiogiai su ekonomika ir finansais (Pasistengsiu pasidalinti įdomesnėm knygom ir jų rinkiniais ateities įrašuose), CFA pirmojo etapo egzaminui pasiruošiau ir jį laikiau (laukiu rezultatų).

Taigi įvertinčiau metus visai neblogai. Geriausia yra ne pats rezultatas, bet prisivertimas ir sugebėjimas išsivaduoti iš rutinos. Atsiradus naujiems tikslams tenka penktadienio pasisedėjimą ant sofos pakeisti vakariniu bėgimu parke, po kurio grįžus namo, nebesi toks pavargęs, o toliau gali tęsti kažką, kas tave domina. Dažniausiai tai būdavo pasisėdėjimas prie CFA knygų. Taigi, iš rutinos ir 9-5 darbo savaitės pradedi išpešti daugiau produktyvaus laiko, su kuriuo ateina ir nauji pasiekimai.

Taigi, 2013 metais ypatingai susidomėjau personaliniu produktyvumu, savo darbo efektyvumu kiekvieną dieną, gera savijauta. Dažnas galvoja, jog tam, jog daugiau pasiekti reikia daugiau dirbti. Iš savo patirties pasakysiu, kad tai tik dalinė tiesa. Labai svarbu kaip jūs dirbate (efektyvumas). Be to, šiuolaikinėje visuomenėje ilgos darbo valandos laikomos normaliu dalyku, ir tie, kurie jas dirba, tuo didžiuojasi. Nežinau kaip jūs, bet iš savo patirties pasakysiu, jog tikrai produktyvių ir „stiprių“ valandų manyje yra apie 4-5 per dieną. Nelaikau elektroninio pašto skaitymo, susirinkimų – produktyviomis valandomis. Produktyvios valandos man, tai kai galiu sugalvoti naują analizės būdą ir jį atlikti, atrasti naujų įdėjų ir ties jomis padirbėti – apibendrintai – kažką sukurti ar pritaikyti, ko nedariau seniau. Ilgesnes darbo valandos (tenka man jų taip pat) vieną dieną, reiškia, jog kitą dieną produktyvių valandų skaičius sumažėja – kitą.

Mano pagrindinis pasiekimas 2013 metais ne valandų/darbo kiekis yra svarbiausia, o kaip efektyviai jūs tas valandas išnaudojate. Be to, pradėjau savęs daugiau klausti ne tik ką daryti, bet ir ko nedaryti?

Perskaičiau ne vieną ir ne dvi „self-help“ knygas per paskutiniuosius metus ir jomis pasidalinsiu, nes kai kurie produktyvumo, efektyvumo ir darbo metodai tikrai veikia.

2014 metais išsikėliau tokius tikslus:

  • Toliau studijuoti CFA
  • Perskaityti bent 50 knygų (Bent po vieną knygą per savaitę)
  • Aktyviai sportuoti (Kažkokio tikslo neturiu, bet apie jo išsikėlimą tikrai galvoju)

Kaip matote tiek naujais, tiek praėjusiais metais išsikeliu po 3 tikslus. Tai nereiškia, jog neturiu jokių kitų tikslų, tikrai turiu, bet pasirenku tris svarbiausius ir jeigu tektų rinktis tarp to ką daryti, svarbiausi tikslai imtų viršų.

Vėlgi, aš taip tikslus nustatinėti pradėjau pats, pasisėmęs patirties iš savo gyvenimo. Prisimenu, kai norėdavau nuveikti daug dalykų ir užsibrėždavau daug tikslų, dažnai nepavykdavo pasiekti nei vieno. Vėlgi, efektyvumas yra labai svarbu. Patys iš savo kasdienio gyvenimo žinome, jog kai per darbo dieną reikia padaryti daug skirtingų darbų, dažnai gerai arba iki norimo minimalaus standarto nepavyksta padaryti nei vieno. Visada geriau turėti vieną ar du svarbius darbus dienoje, kuriems skirsime pakankamai laiko ir dėmesio tam, jog pasiektume norimą darbo atlikimo standartą. Apie tokį tikslų pasirinkimą šneka ir daugelis „self-help“ knygų. Beje, tos pačios knygos šneka ir apie tai, jog norint pasiekti ar atlikti kažką didelio (projektas, kuris užtrus puse metų) reikia tai suskaidyti i mažesnes dalis. Tarkime, aš praeitais metais norėjau perskaityti daugiau knygų. Daugiau knygų nėra kažkoks konkretus skaičius. Jeigu jūs neperskaitėte nei vienos knygos 2013 metais, tai perskaitę vieną knygą 2014 metais, jūs būsite perskaitę daugiau knygų! Padarykime šį tikslą dar konkretesnių – perskaityti 50 knygų, turinčių didžiausią ilgalaikę vertę jūsų gyvenimui (Tai ištkrųjų yra mano tikslas). Niekas nežino, kurios knygos ar veiksmai turės didžiausią vertę, bet pasiremdami tik savo nuomone ir patirtimi galite nuspręsti, ką skaityti ir ką daryti, jog turėčiau didžiausią ilgalaikę vertę ateityje. Ir vėlgi, netgi prastai pasirinkę arba supratę, jog kažkas jūsų gyvenime pasikeitė, galite pasinaudoti plano permąstymu,nauja analize ir naujais prioritetais.

Kalbu pasiremdamas savo patirtimi ir tai ką teko ne tik skaityti, bet ir pritaikyti. Kaip ir minėjau, pastebėjau, jog savo gyvenime dažnai skubu, darau daug, bet nesustoju ir nepagalvoju kaip tai darau ir ar verta tai daryti.

Nenoriu per daug išsiplėsti, nes naujos patirties tikrai daug ir turbūt daug paprasčiau, jeigu pastebėjimus, kuriuos išsakiau šiame įraše, aptarčiau ateities įrašuose detaliau.

Sėkmės su tikslų vykdymu šiais metais! Nepersistenkite! Sustokite ir pagalvokite!

Įdedu tikrai vertą dėmesio video apie tai, kaip reikėtų pradėti gyventi šiais metais, arba kaip tai stengsiuosi daryti aš.

 

#CFA #efektyvumas #Naujametinės rezoliucijos #produktyvumas #self-help #tikslai

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai