Nuomonė apie bitcoin valiutą

Tomas S.

Pastaruoju metu finansinė media mirga pranešimais apie bitcoin valiutą. Vieni ja žavisi ir investuoja, kiti – į ją žiūri labai atsargiai ir nepasitiki. Aš save priskiriu būtent pastarajai grupei.

Pirmą kartą apie bitcoin išgirdau turbūt prieš keletą metų. Bitcoin tada ypatingai manęs nesudomino, ir tada dar nebuvo pritraukusi tokio žiniasklaidos susidomėjimo.

Nesenai susidūriau su keletu prezentacijų apie tai kaip bitcoin veikia ir kokios šios virtualios valiutos privalumai ir trūkumai. Į pačias prezentacijas nesigilinsiu šiame įraše, nes daug informacijos apie tai galima rasti internete, todėl nesinori kartotis. Šiame įraše išreikšiu savo nuomonę.

Kokie pagrindinė pinigų paskirtis?

  • Pirmiausiai pinigai palengvina transakcijas tarp pirkėjų ir pardavėjų (mainų priemonė)
  • Pinigai taip pat leidžia kaupti kapitalą (vertės priemonė arba „store of value“)
  • Pinigai taip pat atlieka matavimo funkciją (mato funkcija)

Ar bitcoin atlieka panašias funkcijas kaip ir klasikiniai pinigai?

Taip, atlieka. Tačiau, mano manymu, tam, kad atsirastų nauja valiuta, ji turėtų šias funkcijas atlikti geriau nei klasikinės valiutos.

Turbūt didžiausia klasikinių valiutų problema yra ta, kad jų vertė yra priklausoma nuo monetarinės politikos, kurią propoguoja valiutą išleidžianti šalis. Kai kurie investuotojai nepasitiki valstybėmis, todėl teigia, jog jos manipuliuoja savo valiuta. Šis įsitikinimas/teiginys atsiranda dėl to, jog valstybės turi pinigų leidimo monopoliją ir įgyvendindamos savo monetarinę politiką gali padidinti arba sumažinti pinigų pasiūlą ir taip paveikti savos valiutos vertę.

Vėlgi šiais teiginiais apie valiutos vertės manipuliavimą dažniausiai pasiremia „Zeitgeist“ filmų mylėtojai ir pasaulinės konspiracijos ieškotojai. Su konspiracijom galima sutikti ir nesutikti, tai priklauso nuo kiekvieno požiūrio. Aš pats į tai nelabai gilinuosi.

Taip valstybės gali paveikti savo valiutos vertę. Ar jos tai daro specialiai? Na norint pasiekti monetarinių tikslų (sumažinti/padidinti rinkos palūkanas) valstybės turi įtakoti pinigų kiekį, todėl jos jį didina/mažina specialiai. Ar yra dar kažkokių kitų tikslų? Aš nežinau, bet asmeniškai abejoju.

Taigi, nauja valiuta turėtų geriau išlaikyti vertę ir nepriklausyti nuo atskirų valstybių monetarinės politikos.

Bitcoin kaip ir nepriklauso nuo kitų šalių monetarinės politikos, tačiau ar ši valiuta yra stabilesnė vertės atžvilgiu nei klasikinės?

Bitcoin vertės svyravymai rodo, kad virtualios valiutos vertės variacija yra labai aukšta (valiutos vertė gali labai išaugti, bet taip pat ir nukristi). Ji yra aukštesnė nei klasikinių valiutų. Aišku, kolkas ši valiuta nėra labai populiari, tačiau ji tikrai neapsaugo kapitalo vertės geriau nei klasikinės valiutos.

Be to, ši valiuta nėra kontroliuojama/saugoma jokios valstybinės institucijos. Taip, aš ramiau miegu, kai mano pinigai yra įtakojami valstybės, o ne hakerių. Ar egzistuoja kažkoks indėlių draudimas bitcoin valiuta? Taip, indėlių šia valiuta kolkas taip pat nepasidėsi.

Galiausiai, bitcoin kainos svyravymų istorija rodo, kad tai spekuliacinis finansinis instrumentas. Kažkada jau rašiau, kad aukso nelaikau valiutos pakaitalu, ir aukso vertė yra daugiau įtakota psichologinių isitikinimų nei pasiūlos/paklausos svyravymais (Auksas yra naudojamas tiek pramonėje, tiek kaip aksesuaras). Tokia pačią nuomonę esu susidaręs ir bitcoin atveju: naujas finansinis instrumentas, kurio vertė yra paremta psichologija, kuri yra įtakota pasaulinės manipuliacijos motyvais.

Nesenai teko klausyti podcast’o, kur vienas iš tokių „zeitgeisterių“ teigia, jog investuoja savo santaupas į bitcoin valiutą. Neteigiu, kad tai patvirtina mano teiginius, bet šis pavyzdys jų ir nepaneigia.

Savo investiciniame portfelyje vietos bitcoin nematau.

#auksas #Bitcoin #manipuliacija #svyravymai #valiutos #vertė

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai