Nuomonė apie bitcoin valiutą

Tomas S.

Pastaruoju metu finansinė media mirga pranešimais apie bitcoin valiutą. Vieni ja žavisi ir investuoja, kiti – į ją žiūri labai atsargiai ir nepasitiki. Aš save priskiriu būtent pastarajai grupei.

Pirmą kartą apie bitcoin išgirdau turbūt prieš keletą metų. Bitcoin tada ypatingai manęs nesudomino, ir tada dar nebuvo pritraukusi tokio žiniasklaidos susidomėjimo.

Nesenai susidūriau su keletu prezentacijų apie tai kaip bitcoin veikia ir kokios šios virtualios valiutos privalumai ir trūkumai. Į pačias prezentacijas nesigilinsiu šiame įraše, nes daug informacijos apie tai galima rasti internete, todėl nesinori kartotis. Šiame įraše išreikšiu savo nuomonę.

Kokie pagrindinė pinigų paskirtis?

 • Pirmiausiai pinigai palengvina transakcijas tarp pirkėjų ir pardavėjų (mainų priemonė)
 • Pinigai taip pat leidžia kaupti kapitalą (vertės priemonė arba „store of value“)
 • Pinigai taip pat atlieka matavimo funkciją (mato funkcija)

Ar bitcoin atlieka panašias funkcijas kaip ir klasikiniai pinigai?

Taip, atlieka. Tačiau, mano manymu, tam, kad atsirastų nauja valiuta, ji turėtų šias funkcijas atlikti geriau nei klasikinės valiutos.

Turbūt didžiausia klasikinių valiutų problema yra ta, kad jų vertė yra priklausoma nuo monetarinės politikos, kurią propoguoja valiutą išleidžianti šalis. Kai kurie investuotojai nepasitiki valstybėmis, todėl teigia, jog jos manipuliuoja savo valiuta. Šis įsitikinimas/teiginys atsiranda dėl to, jog valstybės turi pinigų leidimo monopoliją ir įgyvendindamos savo monetarinę politiką gali padidinti arba sumažinti pinigų pasiūlą ir taip paveikti savos valiutos vertę.

Vėlgi šiais teiginiais apie valiutos vertės manipuliavimą dažniausiai pasiremia „Zeitgeist“ filmų mylėtojai ir pasaulinės konspiracijos ieškotojai. Su konspiracijom galima sutikti ir nesutikti, tai priklauso nuo kiekvieno požiūrio. Aš pats į tai nelabai gilinuosi.

Taip valstybės gali paveikti savo valiutos vertę. Ar jos tai daro specialiai? Na norint pasiekti monetarinių tikslų (sumažinti/padidinti rinkos palūkanas) valstybės turi įtakoti pinigų kiekį, todėl jos jį didina/mažina specialiai. Ar yra dar kažkokių kitų tikslų? Aš nežinau, bet asmeniškai abejoju.

Taigi, nauja valiuta turėtų geriau išlaikyti vertę ir nepriklausyti nuo atskirų valstybių monetarinės politikos.

Bitcoin kaip ir nepriklauso nuo kitų šalių monetarinės politikos, tačiau ar ši valiuta yra stabilesnė vertės atžvilgiu nei klasikinės?

Bitcoin vertės svyravymai rodo, kad virtualios valiutos vertės variacija yra labai aukšta (valiutos vertė gali labai išaugti, bet taip pat ir nukristi). Ji yra aukštesnė nei klasikinių valiutų. Aišku, kolkas ši valiuta nėra labai populiari, tačiau ji tikrai neapsaugo kapitalo vertės geriau nei klasikinės valiutos.

Be to, ši valiuta nėra kontroliuojama/saugoma jokios valstybinės institucijos. Taip, aš ramiau miegu, kai mano pinigai yra įtakojami valstybės, o ne hakerių. Ar egzistuoja kažkoks indėlių draudimas bitcoin valiuta? Taip, indėlių šia valiuta kolkas taip pat nepasidėsi.

Galiausiai, bitcoin kainos svyravymų istorija rodo, kad tai spekuliacinis finansinis instrumentas. Kažkada jau rašiau, kad aukso nelaikau valiutos pakaitalu, ir aukso vertė yra daugiau įtakota psichologinių isitikinimų nei pasiūlos/paklausos svyravymais (Auksas yra naudojamas tiek pramonėje, tiek kaip aksesuaras). Tokia pačią nuomonę esu susidaręs ir bitcoin atveju: naujas finansinis instrumentas, kurio vertė yra paremta psichologija, kuri yra įtakota pasaulinės manipuliacijos motyvais.

Nesenai teko klausyti podcast’o, kur vienas iš tokių „zeitgeisterių“ teigia, jog investuoja savo santaupas į bitcoin valiutą. Neteigiu, kad tai patvirtina mano teiginius, bet šis pavyzdys jų ir nepaneigia.

Savo investiciniame portfelyje vietos bitcoin nematau.

#auksas #Bitcoin #manipuliacija #svyravymai #valiutos #vertė

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai

 • Ignas

  Na visu pirma turetum gailetis kad 2014 metais vietos tavo investiviciame portfelyje Bitcoinui nebuvo, nes butum smarkiai pasidines kapitala. Siame straipsnyje parodei kad nelabai supratai aplamai kas tas bitcoins yra, kadangi esi uzauges pagal sena kirpima, vis dar pasitiki valdzia ir manai kad jie apsaugos tavo pinigus. Jie jau parode kaip jie tai moka.

  Toks pasakymas kad bitcoinsus valdo hackeriai, tai yra labiau nei juokingas. Is cia galima daryti isvada kad neturi zalio suprato apie sia valiuta. Na bet nera ko taves taip stipriai kritikuoti, nes tik mazoji dalis zmoniu suprato sios valiutos potenciala ir del to smarkiai praturtejo, bet jei ir dabar dar savo nuomones nesi pateikes, tada galeciau tave pavadinti – visisku neismaneliu. Faktas kad yra dvi grupes zmoniu: vieni palaiko, kiti ne bitcoinsus, taciau nepalaiko tik tie kurie turi interesu kad esama pinigu sistema liktu (turbut supranti apie ka as). Tie kurie palaiko, supranta kokia nauda gali ji atnesti, o tie kas neturi nuomones sia tema, tai tiesiog nesidomejo ir jiems neidomu. Jau dabar bitcoins yra pripazinta oficiali valuuta Kinijoje, Japonijoje ir dar eile saliu kurios ruosiasi ta padaryti. Ekspertai/ekonomistai jau dabar drasiai teigia kad bitcoin birza yra pati „sveikiausia“ birza pasaulyje. Sio men 11 diena turi paaisketi ar SEC patvirtins bitcoins, jei ne – ne beda yra parusota dar ne viena paraiska ir sbveiko proto zmogus supranta kad ji kazada tikrai bus patvirtinta. Faktas, kad jai truksta reguliacijos, todel protingos salys jau dabar ruosia teisinius pagrindus siai valiutai. Tikiuosi Lietuva aplenks tas salis kurios miega, ir zengs inovacini zingsni.

  Taip, si valiuta pasizymi ne maza variacija, taciau jei tikrai seki akciju birzas tai tikrai galetum padaryti isvadas kad yra zymiai labiau kintanciu akciju nei si valiuta. Beje, iki sios dienos valiuta irode, kad gali atlaikyti iskilusisias problemas, bet drastisku kainu kritimu.

  Taip i sia valiuta labai daug zmoniu ziuri spekuliaciniais tikslais, bet pardoryk man kurioje sriti spekuliaciju maziau? Forex? tik nereikia, akcijos? irgi… Aplamai jeigu butu uzdraustos spekuliacijos, tai tokie dalykai kaip akciju birzos prarastu prasme ir ekonomika sugriuto, bet visa esme yra stabilumas, o bitcoins siuo metu yra tik kiausinio stadijoje ir jau dabar spejo irodyti savo stipria pozicija.

  Jei tu tikrai manai, kad tik zeiggeist parodo, kaip yra valdoma pasauline monetarine politika,vadinasi mazai skaitai kas tikrai turi verte o daug skaitai kas tik pudrina smegenis. Juk cia jau nepaslaptis kad Amerika printina dolerius jau senai be jokiu dideliu skrupulu ir kisa rytams atsiskaitant uz nafta ir ttp… Vis bando ta uzburta rata sukti ir sukti bet jis stoja, stoja nes visiems atsibodo, stoja nes kisa koja miliziskos skolos, kuriu atiduoti nebeimanoma… kas bus kai sustos? Nieks nezino, bet speju tokie investiciniai elemtai kaip bitcoins tikrai isgyvens aukso amziu, kaip ir taurieji metalai ir nt turtas (bet tik tuomet, kai labai tikslingai pasirinktas)…