Patarimas

Tomas S.

Įsivaizduoju kaip sunku yra šiais laikais, kai tiek daug informacijos pasiekia mūsų galvas, atsirinkti tai, kas yra svarbu. Atsimenu, kai tik pradėjau domėtis ekonomika, nebuvau įpratęs naudotis internetu, o ir informacijos Lietuvoje daug nebuvo, apart kelių interneto portalų ir žinių. Dažniausiai nežinodavai nuo ko pradėti ir tekdavo skaityti viską kas papuola. Skaitai daug, viskas maišėsi, painiojosi, todėl sugalvojau parašyti lengvą planelį, kaip įgauti kuo daugiau žinių per trumpesnį laiką. Seniau internete skaitydamas naujienas praleisdavau pakankamai daug laiko. Dabar dažniausiai perskaitau max 5 straipsnius per dieną ir esu pakankamai informuotas.

Taigi, planelis:

1. Stenkitės lankytis ir ieškoti naujienų užsienio portaluose, kadangi naujienos būna „šviežiausios“ o ir žurnalistai labiau patyrę, todėl naujienos bus pateiktos suprantamiau.

2. Jeigu kažko nesuprantate būtinai paieškokite apie tai informacijos internete. Kuo greičiau išsiugdysite tokį įprotį tuo greičiau pradėsite suprasti daugiau dalykų.

3. Mano pagrindinis skaitinys – The Economist, tai savaitraštis, kurį visada stengiuosi perskaityti dar neprasidėjus naujai darbo savaitei. Šiame savaitraštyje galima rasti visus pagrindinius savaitės įvykius, o ir ateities tendencijas, todėl perskaičius kartą savaitėje, vėliau savaitės bėgyje nereikia skaityti daug naujienų. Aišku, jeigu neturite galimybės skaityti The Economist, tada reikės daugiau skaityti internete, kadangi tą pačią informaciją rasite internete, skirtinguose portaluose.

4. Jeigu ieškote informacijos internete, išsirinkite vieną žinių portalą, tarkim aš skaitau kiekvieną dieną ft.com. Rimti žinių portalai rašo tą patį, todėl išsirinkite tą, kuris jums priimtiniausias. WSJ.com – labai geras. Pasižiūrėkite mano blogo skyrelyje „Až skaitau“, ten yra ir geri žinių portalai, ir geri blogai.

5. Stenkitės skaityti knygas. Tarkim, aš visada išsirenku tam tikrą ekonomikos šaką, periodą, reiškinį apie kurį norėčiau sužinoti daugiau, tada ieškau literatūros, kuri gerai nušviestų man reikalingą temą. Geras startinis taškas tam, kad pradėti suprasti esamą ir būsima situacijas – Didžioji Depresija. Susiraskite literatūros ar straipsnių, kurie būtų apie Didžiąją Depresiją 1929-1933. Tai gali būti jūsų atskaitos taškas, vėliau skaitykite apie vėlesnius ekonominius periodus. Dažniausiai knyguose apžvelgiama, kas vyko ir anksčiau, todėl skaitydami sužinosite daug to, ko nesitikėjot sužinoti.

6. Patarimas – jeigu knygą skaito labai daug žmonių, ji yra labai populiari, dažniausiai tai būna prastos analizės knyga. Teko ne kartą su tuo susidurti. Kodėl? Todėl, kad daug žmonių nėra profesionalai ar neturi pakankamai žinių, kad suprasti ekonominius ir finansinius reiškinius, todėl jie perka tokias knygas, kurias lengva suprasti. Tos knygos, kurias lengva suprasti dažniausiai būna ne tos knygos, kurias jūs norėtumėte skaityti. Jeigu perskaitėte knygą kaip romaną – nieko neišmokote. Man tenka sugrįžti prie knygos tam tikrų dalių po keletą kartų, kad ištikrųjų suprasti kas ir kaip vyksta. Nesakau, kad reikia nusipirkti knygų, kur labai daug matematikos ir teorijų įrodymų – tai sausa ir kai kam neįdomu. Rinkitės knygas, kurias rašo Jav ar Didžiosios Britanijos akademikai – jos dažniausiai yra įdomios ir informatyvios. Mano bloge yra neblogų knygų sąrašiukas, jeigu yra galimybė jas paskaityti – puiku.

7. Knygos – tai dar ne viskas. Knygos yra geras įrankis susipažinti su informacija. Kad su informacija „dirbti“ ar daryti rimtesnę analizę dažniausiai reikia remtis akademiniais darbais. Pavyzdys, dabar darau keletą darbų, nei vienas darbas nėra paremtas knygomis, tai vis akademiniai darbai. Nežinau, ar Lietuvoje studentai tur priėjimą prie akadiminių darbų, tačiau tiems, kurie nori daryti rimtas analizes privaloma skaityti akademinius darbus.

8. Svarbiausia – jūsų noras. Jeigu labai norite suprasti ir žinoti, tikrai tai padarysite. Aišku ne iš karto, nepergyvenkite, viskas ateis su laiku. Pradėkite remtis šitais principais ir pakankamai greitai turėtumėte pamatyti pasistūmėjimą.

P.S. svarbiausia ne kiek skaitai, o ką skaitai. Sėkmės!

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai