Paul Tudor Jones apie pajamų nelygybę

Tomas S.

 

Šiandien pasidalinsiu Ted talk su vienu garsiausių pasaulyje makro trader’ių. Įdomu, jog žmogus, kuris susikrovė savo kapitalą naudodamasis laisvosios rinkos bei kapitalizmo privalumais pradėjo šnekėti apie įsivyraujančią pajamų nelygybę pasaulyje.

Paul Tudor Jones yra vienas iš tų žmonių iš kurių bent jau aš tokio pastebėjimo nesitikėjau. Jeigu norite apie Paul Tudor Jones sužinoti daugiau siūlyčiau perskaityti Jack Schwager knygą “Market Wizards, beje viena geriausių knygų apie traderius, arba pažiūrėtį dokumentinį filmą apie šį traderį.

Taigi, Paul Tudor Jones pastebi, jog pasaulyje sparčiai auga pajamų nelygybė tarp turtingiausių ir visų kitų (Apie tai jau esu šnekėjęs čia) bei nepakankamą verslo dėmesį šiai problemai. Kažkokių įdomių sprendimų Paul Tudor Jones nepasiūlo, tačiau pats faktas, jog žmogus, kuris tikrai supranta ir yra gerai uždirbęs iš laisvosios rinkos bei kapitalizmo sistemos, suteikia optimizmo, jog ši opi problema bus vienaip ar kitaip sprendžiama.

Dažniausiai tokios problemos yra sprendžiamos didesne socialine parama neturtingiesiems, tačiau, mano manymu, tai tikrai nėra pats geriausias sprendimo būdas. Visų pirma, daugiau paramos negarantuoja geresnių rezultatų. Tarkime, Lietuva nuolatos investuoja į švietimo sistemą, tačiau tos investicijos yra naudojamos ne mokslo kokybės gerinimui, o mokyklų/universitetų atnaujinimui, kas mano manymu, tikrai nėra pats svarbiausias prioritetas. Tai tas pats kaip duoti neturtingam lėšų, kad jis ilguoju laikotarpiu pasigerintu savo gyvenimą, tačiau jis geriau nusiperka naujesnius ir gražesnius sportinius batelius. Šiuo atveju tinka berods Japonų patarlė, jog žmogui reikia duoti ne žuvį, bet išmokyti žmogų žvejoti. Pasiremiant šia patarle, neįsivaizduoju kaip pajamų nelygybė būtų galima išspręsti be kryptingų investicijų į žmogiškąjį kapitalą.

Investicijos į žmogiškąjį kapitalą neatsiperka ir neduoda rezultatų per vieną naktį. Tai daugiau ilgalaikis sprendimas. Ir tai nereiškia, jog mes turime skatinti žmones siekti aukštojo mokslo (tai tikrai yra gerai), tai reiškia, jog mes turime jau mokykloje ugdyti kritinį mąstymą tam, jog jauni žmonės sugebėtų patys nuspręsti ar jiems vertą studijuoti. Be to, tarkime Lietuvoje reikia atsisakyti faktų įsiminimo ir atkartojimo politikos ir pradėti faktus naudoti tam, jog būtų galima išspręsti problemas. Šiuolaikinėje darbo rinkoje žmonės sprendžia problemas pasinaudodami begale įvairių informacinių šaltinių, todėl svarbu žmonės mokytis kritinio mąstymo, o ne faktų.

Kas prasidėjo kaip Paul Tudor Jones video apie pajamų nelygybę, baigėsi mano nuomone apie žmogiškojo kapitalo svarbą mūsų gyvenime. Taip jau kartais atsitinka…

Gero žiūrėjimo,

Tomas

#pajamų neligybė #Paul Tudor Jones #Ted Talk #Žmogiškasis kapitalas

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai