Pelningiausia investicija I

Tomas S.

Dažnai bloge rašau apie įvairias finansines investavimo strategijas, jų sėkmę bei geriausius “atlikėjus”. Gaila, bet gyvenime ne kiekvienas iš mūsų sugeba turėti pakankamai kapitalo tam, kad galėtų pasinaudoti šiomis investavimo strategijomis. Tačiau investavimas nebūtinai turi būti siejamas su finansinio kapitalo investavimu, tai gali būti žmogiškųjų išteklių, laiko ar žmogiškųjų santykių investavimas. Šiandien pabandysiu pasidalinti savo nuomone apie žmogiškąjį kapitalą.

Žmogiškasis kapitalas

Ši kapitalo rūšis yra svarbiausia kiekvieno iš mūsų gyvenime. Daugelio pasaulio žmonių pragyvenimo šaltinis – jų žmogiškasis kapitalas. Tai jūsų išsilavinimas, įvairaus darbo patirtis ir t.t.

Dažniausiai ekonomistai į šią kapitalo rūšį žiūri per aukštojo išsilavinimo prizmę: lyginamos vidutinės gyvenimo pajamos žmonių su aukštuoju išsilavinimo vs be aukštojo išsilavinimo. Jeigu skirtumas tarp pajamų yra pakankamai didelis ir statistiškai svarbus, tai parodo, jog išsilavinimas turi tam tikrą vertę darbo rinkoje, todėl galima jį įsigyjus uždirbti daugiau.

Mano patarimas taip pat bus standartinis – mokykites ir investuokite į save. Išsilavinimas tai ne tik mokymasis universitete, tai ir papildomas knygų skaitymas, laiko bei finansinių išteklių investavimas į naujus įgudžius ir aišku bandymas gauti aukštąjį išsilavinimą universitete.

Aš žmogus pragmatiškas ir praktiškas, todėl žmogaus pagal diplomų skaičių nevertinu, tačiau daugelis darbdavių diplomus vertina (Lietuvos darbo rinka yra atskiras klausimas), todėl mokantis įdomų ir vertingą dalyką tą diplomą gauti tikrai verta.

Ką mokytis?

Kaip jau ne kartą minėjau, dalykai susiję su skaičiais yra labai vertinami. Matematika, ekonomika, fizika, chemija, programavimo mokslas – visi šie dalykai yra vidutiniškai geriau apmokami nei tarkim kokios meno studijos. Nesupraskite manęs neteisingai, meno studijos taip pat yra vertingos, o jeigu jūs esate vienas iš tų meninkų garsių šalies, o gal net pasaulio mastu, jūsų pajamos tikrai bus didesnis nei vidutinio matematiko ar ekonomisto. Problema ta, jog tik nedaugelis sugeba tapti garsiais menininkais, todėl viltis, jog jūs būsite vienas iš tų laimingųjų – nėra pati protingiausia strategija (tikrai nesiekiu griauti vilčių).

Panaši situacija ir su žmonėmis neturinčiais aukštojo išsilavinimo – tarp jų taip pat atsiranda žmonių, kurie pasiekia daug daugiau nei vidutinis matematkas ar ekonomistas. Steve Jobs, Bill Gates, Mark Zuckerberg – žmonės sukūrę nuostabias kompanijas, kažkada mokėsi universitete, bet jo niekada nebaigė. Įdomu tai, jog tiek Bill Gates, tiek Mark Zuckerberg mokėsi Harvardo universitete ir vėliau jo nebaigė ne dėl to, jog nesugebėjo, bet todėl, jog norėjo skirti daugiau laiko savo verslams. Net ir nebaigę šio universiteto, mes galime įsivaizduoti, jog abu šie daug pasiekę žmonės nėra kvaili, kadangi mokytis Harvard universitete bet ko nepriima.

Taigi visada bus žmonių, kurie neturi aukšto išsilavinimo, bet pasiekia labai daug, tačiau tai daugiau ne taisyklė, bet jos išimtis. Norint suprasti ar ištikrųjų žmonės neturintys aukštojo išsilavinimo pasiekia daugiau reikia į analizę įtraukti visus aukštojo mokslo neturinčius žmones ir tada pasižiūrėti koks procentas iš jų pasiekia daugiau nei tie, kurie turi aukštąjį išsilavinimą.

Tai kaip tas pajamų skirtumas atsiranda?

Visų pirma, investuodami 3-4 metus universitete jūs negaunate finansinių pajamų. Tuo tarpu jūsų kolegos, kurie pasirinko darbo rinką, o ne universiteto suolą, tuo metu dirba ir uždirba tarkime minimalų atlyginimą. Kai jūs baigiate mokslus, jūs bandote susirasti darbą ir tai kartais gali užtrukti, tarkime jūs galite ieškotis darbo dar vienus metus. Tuo metu, jūsų kolegos jau bus sukaupę pajamų už paskutinius 4-5 metus – neblogas startas. Gaila, bet gyvenime svarbus ne tik startas. Gavęs darbą jūsų darbo atlygis bus aukštesnis nei minimalus atlyginimas. Be to, minimalus atlyginimas dažnai stagnuoja eilę metų arba kyla mažesniu nei infliacijos lygiu, tuo tarpu jūsų pajamos turėtų augti dėl ateities paaukštinimų bei metinės infliacijos (dažnai organizacijuose atlyginimai auga kartu su infliacijos lygiu, o dažnai metinis atlygio augimas būna aukštesnis nei infliacijos lygis). Be to, šias pajamas galite investuoti finansų rikose ir priklausomai nuo jūsų investavimo rezultatų atotrūkis tarp jūsų ir jūsų kolegų gali dar labiau išaugti net jeigu gaunate tokią pat grąžą finansų rinkose.

Kaip matote, mokytis ir įgyti aukšąjį išsilavinimą yra tikrai verta. Kur, kokio pobūdžio ir už kokią kainą jį įgyjate yra taip pat būtina įvertinti. Investuokite į savo žmogiškąjį kapitalą!

#aukštasis išsilavinimas #investavimas #mokslas #pajamos #Žmogiškasis kapitalas

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai