Prie ko priveda neatsakingi politikų komentarai

Tomas S.

Gaila man airių. Viena iš tų šalių, kuri reagavo į krizę labai greitai, o ir dabar stengiasi iš paskutiniųjų pagerinti savo fiskalinę politiką. Praeitą savaitę, Angela Merkel, eilinį kartą įsiterpia su savo komentarais ne laiku ir ne vietoje. Angela Merkel – Vokietijos kanclerė. Ji pasakė, jog ateityje valstybėms susidurusioms su fiskalinėmis problemomis ir negalinčioms grąžinti skolų nebus padedama, todėl riziką prisiims tie, kurie investavo į tų valstybių obligacijas. Tai normalu ir sveikintina, bet kodėl prašnekti dabar apie tai, kas bus ateityje, žinant, kad bet kokia spekuliacija šia tema, tik padidins skolinimosi kaštus Airijai, Portugalijai ir Graikijai. Apie tai reikia šneketi ir investuotojai supranta, jog praėjus kažkiek laiko po krizės sugrįšime prie „normalių rinkos sąlygų“. Bet jeigu jau padėjom Graikijai, kalbu apie Euro bloko valstybes, tai nemanau, kad kam kils ranka nepadėti ir Airijai. Visos Euro bloko narės tą supranta ir priima tai kaip faktą, apart Vokietijos, kuri vis per sukąstus dantis turi padėti kitoms valstybėms, susidūrusiom su problemomis.

Graikijos atveju, daug Vokietijos bankų yra investavę didelius kiekius pinigų į Graikijos valstybines obligacijas, todėl, jeigu Graikija būtų bankrutavus ir nesumokėjus obligacijų tūrėtojams, Vokietijos bankai būtų kentėję nuo bankinės krizės, kuri vėliau sukeltų didelę žalą Vokietijos ekonomikai, todėl Vokiečiai tokiai aplaidžiai valstybei kaip Graikijai nusprendė padėti.

Airija, mano manymu, pakankamai atsakinga ir viena iš pirmųjų, kuri pradėjo „karpyti“ fiskalinį deficitą. Ji taip pat prisiėmė Anglo Irish banko nuostolius. Kreditų reitingų agentūros mano, jog Anglo Irish banko nekilnojamojo turto portfelis yra nieko nevertas, tačiau tame portfelyje yra pakankamai daug vertingų objektų, kurie dabar kreditų reitingų agentūrų įvertinti 0, todėl prisiėmus Anglo Irish banko nekilnojamojo turto nuostolius Airijos biudžeto deficitas – 33%. Tai labai daug, tačiau kaip ir minėjau Airija to neslepia ir reaguoja į ją supančius įvykius, todėl Vokietijos komentarai tik sukelia problemų „lygioje vietoje“. Panašų „liapsusą“ kažkada buvo pasakęs vienas iš Lietuvos ministrų, taip pabrangindamas Lietuvos skolinimąsi.

Negerai, kai valstybės, kurios stengiasi likviduoti problemas yra baudžiamos neatsakingų politikų. Aišku visur savi interesai ir Vokietijos atveju jie labai aiškūs.

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai