Rimtesnė diskusija apie Lietuvos ekonomikos rytojų

Tomas S.

Delfi.lt praneša, apie Lietuvos ekonomistų ir šiaip politikų diskusiją apie Lietuvos ekonomikos rytojų. Mintys geros ir teisingos, tačiau matau žmonių, kurie jau buvo valdžioje, o kažko pakeisti jiems nepavyko, tik nežinia kodėl. Teisingai pastebėta, kad tokių diskusijų reikia tik daugiau, kad reikia šviesti visuomenę ekonominėmis žiniomis, juk ekonomika – mokslas, kuris paliečia kiekvieno iš mūsų gyvenimą. Teko nesenai perskaityti knygą „Red Plenty“ apie planinę SSRS ekonomiką ir jos viziją, tai labai panašu į mūsų šiuo metu propaguojamą rinkos ekonomikos modelį, tik pasekmės komandinės ekonomikos buvo baisios, panašų atvejį turime ir dabar. Aišku, parduotuvės gal ir pilnos, bet ar yra žmonių, kurie tas prekes perka. Prancūzijos prezidentas Sarkozy pasiūlė Prancūzijoje pasiūlė pakeisti BVP rodiklį laimės rodikliu. Kiek žmonės yra laimingi gyvendami toje ar kitoje šalyje. Manau, labai daug racijos yra tame rodiklyje, juk ištikrųjų svarbiausia kaip aš jaučiuosi, kaip aš gyvenu, ar aš patenkintas ar nepatenkintas. Jeigu žmonės dirbs 24 valandas per parą, jie bus sotūs ir BVP galbūt bus aukštas, bet ar jie bus laimingi? Visų pinigų neuždirbsi. Finansų ministerija – didelė buhalterija, kuri balansuoja tik debita su kreditu, o ar yra kokių pasiūlymų kaip ir ką daryti, kokią strategiją pasirinkti? „Ūbagaujam“ užsienyje ieškodami investuotojų, ale jie ims ir išgelbės Lietuvą. Tikrai ne. Reikia strategijos, reikia ekonominį prieaugį reinvestuoti, bet reinvestuoti ten, kur to tikrai reikia, pvz. į išsilavinimą, o ne alkoholio akcizus mažinti.

Beje, žmonės jaučiasi turtingesni, todėl, kad jų nekilnojamojo turto kaina buvo išaugusi nominaliai, o ar realiai jie ištikrųjų buvo tokie turtingi. Teisingai, Paulauskas pasakė, kad skaičiuoti skolą nuo BVP labai slidus dalykas ir tik skaičių žaismas, juk BVP ateities rodiklis, o kaip mes galime nuspėti ateities rodiklius. Viena kompanija Lietuvoje spėjo, jog BVP per 2010 metais išaugs 8% procentais, bet tai neįvyko. Be to, daug žmonių palieka Lietuvą. Trumpuoju laikotarpiu, kai Lietuvoje nėra darbo, tai visai neblogas sprendimas, bet ilguoju laikotarpiu tie žmonės paprasčiausiai nebenorės grįžti ir ką tada darysime? Tada tai ekonomikai kainuos dar brangiau. Tokių, o ir daugelį kitų faktorių mes neskaičiuojam, turbūt todėl, kad balansuojam biudžetus ir bijom kažką keisti. Gerai taip kaip yra.

Labai patiko kritika išreikšta Lietuvos Bankui, kuris visiškai nieko nedaro. Praktiškai butaforinė institucija, kuri nėra atsakinga už nieką.

Lietuvoje kaip buvo, taip ir yra betvarkė jau 2o metų. Pirmiausia reikia pakeisti mūsų sovietinį mąstymą ir pradėti mąstyti vakarietiškai, tada gal kažkokie saulės spinduliai aplankys ir Lietuvą.

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai