Seth Klarman knyga „Margin of safety“

Tomas S.

Šių metų pradžioje minėjau, jog išsikėliau ne vieną tikslą. Vienas iš jų – parašyti po vieną įrašą kiekvieną savaitę, kitas – perskaityti 50 knygų, turinčių, mano manymu, aukštą pridėtinę vertę. Pradėjau nuo vertės investavimo knygų ir vieną iš jų trumpai pristatysiu.

Seth Klarman knyga „Margin of safety“ yra viena iš geriausių investicinių knygų, kurias man teko skaityti. Seth Klarman yra vertės investavimo atstovas ir Baupost investicinės grupės veidas.

Įdomus faktas apie šią knygą yra tas, jog ji buvo parašyta 1991 metais ir nustota leisti (nežinau priežasčių), todėl Amazon ir Ebay svetainėse knygos kopija gali jums kainuoti apie 1000 JAV dolerių. Man pavyko šią knygą rasti internete pdf formatu nemokamai. Pabandykite ir jūs – nepasigailėsite.

Kaip jau minėjau, Seth Klarman yra vertės investavimo atstovas ir gali būti lyginamas su geriausiais šios investicijų teorijos atstovais: Warren Buffet, Howard Marks ir kitais.

Autorius, kaip ir Benjamin Graham, pažymi, jog investicijos vertė priklauso nuo to, kiek jūs už ją mokate. Kaina – pats svarbiausias dalykas. Jeigu investuojate į nuostabią kompaniją, bet už ją permokate, tai jūsų investicija nėra jau tokia gera. Tuo tarpu jeigu investuojate į „silpną“ kompaniją, tačiau jos akcijos yra labai pigios, tai jūsų investicinė grąža gali būti didelė. Tai nereiškia, kad ji bus tokia.

Seth Klarman pabrėžia, jog investavimas nėra lengvas užsiėmimas. Norint būti sėkmingu investuotoju, jums teks tam skirti labai daug laiko, nes tai sunkus darbas. Jis teigia, jog „value investing“ susideda iš trijų dalių:

1.Jūs turite identifikuoti investicijas, kurių kaina rinkoje yra žemesnė nei jų vertė, pasirinkus tam tikrą vertės nustatymo metodiką (Jis pateikia tris jo naudojamas biznio įvertinimo metodikas: NPV arba „discounted cash flow“, kompanijos likvidacijos analizė ir kompanijos rinkos vertė)

2.Svarbu, jog jūs nesilygintumėte kiek uždirbate su kitais investuotojais, o siektumėte savo uždirbio tikslo (Nelyginkine relative performance, o nusistatykite kažkokią absoliučią grąžą, kurią būtų gerai pasiekti, arba kurią pasiekėte šiais metais)

3.Tai konservatyvi investavimo strategija, todėl svarbiau rūpintis tuo kaip neprarasti savo sunkiai uždirbto kapitalo nei kaip jį padidinti

Knygoje taip pat pasakojama, kur investuotojam, kurie sutinka su vertės investavimo idėjomis reikėtų ieškoti šių investicijų. Pirmiausiai, vertės investavimo galimybių galima ieškoti tarp kompanijų, kurios yra ant bankroto ribos. Taip pat galima investuoti į kompanijas, kurios turi sudėtingas kapitalo struktūras ir naudoja neįprastus finansinius instrumentus (Benjamin Graham prieštarauja tokiam investavimui). Abiejais atvejais investuotojas turi galimybę uždirbti, kadangi mažai investuotojų supranta bankroto/likvidacijos procedūras, taip pat nedaugelis supranta sudėtingius finansinius instrumentus. Taip pat verta investuoti į vadinamąjį „risk-arbitrage“. Vienas iš garsiausių šios vertės investavimo atšakos atstovų – John Paulson, kurios ypatingai išgarsėjo per nesenai įvykusią finansų krizę, kaip žmogus iš jos labai gerai pasipelnęs. „Risk-arbitrage“ atstovai investuoja į kompanijas, kurios gali būti nupirktos kitų kompanijų. Šios kompanijos vienu ar kitu būdu yra identifikuojamos, vėliau perkamos jų akcijos ir laukiama, kad didesnė kompanija rinkoje paskelbtų, jog nori įsigyti kitą kompaniją.

Galiausiai, galima investuoti į kompanijas, kurios yra parduodamos didesnės kompanijos. Dažnai didelės kompanijos turi biznio dalių, kurios nėra pelningos, todėl tų kompanijų akcijos gali būti negatyviai įtakotos. Galima, atskirti nepelningas operacijas ir jas parduoti kitai kompanai ar šiaip paleisti akcijas akcijų rinkoje, taip kompanija siekia turėti daugiau naudos. Seth Klarman pavyzdžiais parodo, kaip dažnai iš tokių nepelningų operacijų įsigijimo galima pasipelnyti.

Vienas vertingiausių pasakojimų knygoje, yra pasakojimas apie institucinius investuotojus ir jų investavimą. Instituciniai investuotojai tai didelės draudimo kompanijos, didelės investicinės kompanijos, kurios yra reguliuojamos ir negali investuoti į visus investicinius vienetus. Dažnai šios kompanijos negali investuoti į mažas kompanijas arba į obligacijas, arba gali investuoti tik į S&P 500 kompanias. Seth Klarman teisingai sako, jog šie instituciniai investuotojai yra suinteresuoti ne tuo kaip daugau uždirbti savo klientams, bet kaip uždirbti nemažiau nei kita institucinė kompanija. Be to, reguliacija taip supančioja šiems investuotojams rankas, jog atsiranda galimybių dažnai pasipelnyti iš institucinių investuotojų veiksmų.

Rekomenduoju šią nuostabią knygą perskaityti kiekvienam investuotojui. Tai būtinas skaitinys! Gero skaitymo!

#investavimas #investavimo knygos #Margin of safety #Seth Klarman #value investing

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai