Sumažintas Japonijos skolinimosi reitingas

Tomas S.

FT.com praneša, jog Standard & Poor\’s kreditų reitingų agentūra sumažino Japonijos skolinimosi reitingą. O kas iš to? Ogi nieko. Kodėl? Todėl, jog Japonijos valstybinė skola arba obligacijos yra finansuojamos vietinių gyventojų, net 95% skolos priklauso patiems Japonijos gyventojams, todėl kažkoks skolos vertybinių popierių išpardavimas būtų kaip norėjimas blogo savo valstybei. Įdomiausia, kad turbūt nei vienas analitikas nebūtų nustebęs, jog Japonijos skolinimosi reitingas būtų sumažintas prieš metus ar pusantrų, nes tokia pati situacija jų finansinėje politikoje tęsiasi jau eilę metų.

Japonijoje po 40 ar 50 metų pertraukos paskutiniuose parlamento rinkimuose buvo „nuversta“ liberaldemokratų partija ir išrinkta demokratų partija, kuri ketino pertvarkyti Japonijos bankinę sistemą. Japonijoje Japonijos paštas yra didžiausias bankas, kadangi gyventojai gali dėti indelius būtent pašte. Pašto vadovai investuoja šiuos indėlius į valstybines obligacijas, todėl Japonijos skola yra laikoma pačių Japonijos gyventojų. Partija galvojo šią sistemą pakeisti ir pertvarkyti, bet greitai suprato, kad to padaryti praktiškai neįmanoma, kadangi valstybinė skola yra tokia didelė (daugiau nei du metiniai Japonijos BVP), neatsirastų privačių investuotojų, kurie į šią skolą investuotų už žemas palūkanas. Žinant, jog Japonijoje – ekonominė ir demografinė krizės jau tęsiasi eilę metų, tai privatūs investuotojai reikalautų didelių „haircut“ nuo obligacijų, kas automatiškai įtakotų skolų finansavimo palūkanas, kurios išaugtų ir tik prisidėtų prie ekonomikos smugdymo. Kaip ir problema be išeities, taip tęsis dar eilę metų, nors jau dabar Japonijoje šnekama apie tai, kaip sumažinti biudžeto deficitus ir valstybines skolas, bet tai neatsitiks per vienerius ar net kelerius metus.

P.S. įdomu, ką mąsto kreditų reitingų agentūros apie Italijos valstybinę skolą? Italijos padėtį skaityčiau dar nemalonesne nei Japonų, bet kolkas apie reitingų sumažinimą nekalbama. Gal buvo pasiokyta, neaštrinti padėties eurozonoje, nes politikai eurozonoje jau ketino sukurti savas kreditų reitingų agentūros, kurios įsiterptų į pagrinde trijų didžiųjų kreditų reitingų agentūrų oligopolinę rinką? Stebėsim…

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai