The World in 2011

Tomas S.

Teko šią savaitę perskaityti kiekvienais metais išleidžiamą The Economist leidinį – The World in 2011. Leidinyje rašoma apie ateities įvykius ir jų prognozės. Šių metų leidinys nepatiko. Labai viskas paviršutiniška ir nieko naujo nesužinojau, todėl, jeigu skaitote mano blogą, nešvaistykit pinigų veltui, nes daug informacijos rasite čia.

Kas patiko? Na turbūt ne paslaptis, kad Jav ir Didžiojoje Britanijoje vis daugiau laikraščių, kurie turi interneto svetaines, apmokęstina turinį internete. Man kilo klausimas, ar Lietuvoje toks modelis būtų priimtinas? Manau, kad ne, nes daugelis portalų tik kopijuoja užsienio naujienas ir nekuria kažkokio originalaus turinio. Gal jūs turite kitą nuomonę? Ar verta apmokęstinti naujienas internete? Manau, tokie portalai kaip WSJ.com ar FT.com tikrai turi teisę tai daryti, kadangi naujienos būna išsamios, daugelyje portalų komentatoriai savo sričių profesionalai. Kaip pavyzdys, berods WSJ.com vienos iš sričių atstovė, nepasakysiu apie ką ji rašė, bet žinau, kad dabar ji dirba New York centriniame banke. Kuriamas originalus turinys, todėl ir apmokęstinti verta, nes tie, kurie skaito, tikrai skaitys toliau, nepaisant apmokęstinimo. Girdėjau, kad The Times apmokęstino turinį ir po apmokęstinimo lankytojų srautas sumažėjo 90%, tai tikrai stiprus lankomumo kritimas, tačiau portalo ir laikraščio atstovai patenkinti tais 10%, kurie moka ir toliau lankosi. Aš ir pats dabar gaunu FT.com nemokamai, tačiau, kai reikės mokėt, tikrai mokėsiu, nes turinys tikrai vertingas.

Kita labai įdomi tema – vadinamieji „baby boomers“ „išeina“ į pensiją, tai yra žmonės gimę po Antrojo Pasaulinio karo „išeina“ į pensiją. Jų į pensiją išeis daug, kadangi po karo, kaip vienas mano dėstytojas juokavo, viskas buvo sugriauta, todėl žmonės neturėjo ką daryti, tik daugintis:). Be to vėliau atsirado kontraceptinės priemonės, abortai, kurie naujagymių skaičių vėliau sumažino, tačiau susidarė pakankamai didelė praraja tarp gimusių po karo ir gimusių apie 1970 metus. Ar tai svarbu? Labai, kadangi tie, kurie gimė po karo išeina į pensiją, jų išeina daug, tačiau tų, kurie turi jiems uždirbti pensijas yra daug mažiau. Aišku tie žmonės, kurie išeina jau patys yra uzsidirbę pensijas, nesupraskite manęs klaidingai, tačiau tie jų uždirbti resursai jau išleisti, todėl jų pensijas mokės būsimos kartos. Tarkim Jav sprendimas mokėti pensijas žmonėms sulaukusiem tam tikro amžiaus buvo priimtas apie 1950 metai (tiksliai nepasakysiu),  pensijos buvo mokamos tik žmonėm, sulaukusiem 65 metų, kai vidutiniškai žmonės pragyvendavo iki 63 metų. Dabar turime praktiškai tokią pat sistemą, tik žmonės pragyvena dažnai daugiau nei 80 metų. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad žmonės ateityje į pensiją turės išeiti vėliau. Įdomu bus tai stebėti, kadangi, kai Prancūzijoje buvo padidintas nuo 60 iki 62 metų buvo pakankamai daug riaušių. Mano spėjimas – optimalus pensijinis amžius 70-72 metai, aišku priklausomai nuo šalies. Žiūrėsim…

P.S. viena iš ateities krizių būtent susijusi su pensijiniais mokėjimais, pasistengsiu apie tai papasakoti vėliau.

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai