Titan: The Life of John D. Rockefeller, Sr.

Tomas S.

Kaip jau minėjau savo paskutiniame įraše, šiais metais planuoju perskaityti 75 knygas. Metus pradėjau su Charlie Munger, kuris yra Warren Buffet verslo partneris, rekomendacija. Viename iš blogų sužinojau 20 knygų, kurias jis rekomenduoja perskaityti kiekvienam. John D. Rockefeller, Sr biografija yra viena iš šių knygų.

John D. Rockefeller, Sr vienu metu tapo turtingiausiu 20 amžiaus žmogumi. Šį žmogų galima vadinti naftos verslo/industrijos pradininku. Praktiškai visos didžiausios JAV naftos perdirbimo kompanijos, tokios kaip Chevron, Exxon ir t.t., kilo iš John D. Rockefeller naftos imperijos – Standard Oil.

Prieš pradėjęs skaityti John D. Rockefeller, Sr biografiją, apie jį žinojau nedaug. Žinojau, kad tai labai turtingas žmogus, susijęs su naftos verslu, bet ties tuo mano žinios ir pasibaigė.

Apie John D. Rockefeller yra parašyto kelios biografijos, bet būtent šita biografija stengiasi į jo gyvenimą žiūrėti visapusiškai. Knygos autorius Ron Chernow panaudoja daug šaltinių ir skirtingas John D. Rockefeller gyvenimo interpretacijas tam, kad atskleistų herojaus tiek negatyvius, tiek pozytivius pasiekimus.

Kažkodėl galvojau, jog John D. Rockefeller kilo iš turtingos šeimos, tačiau jis ištikrųjų buvo nepasiturintis vaikas, nors jo tėvas, keliaujantis daktaras apsimetėlis, ir sugebėdavo grįžęs pakankamai neblogai aprūpinti savo šeimą.

Be to, galvojau, jog John D. Rockefeller turėjo turėti kažkokį inžinerinį išsilavinimą tam, jog taptų naftos verslo pradininku, tačiau John D. Rockefeller savo karjerą pradėjo kaip buhalteris maisto produktų tiekimo kompanijoje.

Taigi, žmogus, kuris buvo neturtingas, nelabai artimas inžinerijai, sugebėjo sukurti didžiausią JAV naftos industrijoje naftos perdirbimo, gavybos ir tiekimo monopoliją. Kaip jam tai pavyko?

Atrodo, jog žmonės gyvenę tik besivystančio šių laikų kapitalizmo metais, turėjo galvoti apie tai, kaip uždirbti daugiau ir išgyventi. Tai darė ir John D. Rockefeller, Sr, tačiau jis taip pat nuo pat vaikystės buvo labai religingas žmogus, kuris net ir neturėdamas didelių pajamų kaip vaikas, dalį tų pajamų aukodavo bažnyčiai.

Tapęs vienu iš turtingiausių pasaulio žmogumi, jis taip pat tapo ir didžiausiu pasaulio filantropu, įkūrusiu Čikagos universitetą, kuris yra vienas iš top 10 pasaulio universitetų, rėmė ir kūrė medicinos institutus, kuriuose vėliau dirbo ne vienas medicinos Nobelio premijos laureatas. Taip pat John D. Rockefeller, Sr, pasisakė už greitesnę juodaodžių integraciją į JAV visuomenę, todėl daug laiko ir lėšų skyrė remdamas jų išsilavinimą.

Biografijų daug neskaitau, tačiau tai yra geriausia biografija, o ir viena geriausių knygų, kurią esu skaitęs. Autorius Ron Chernow sugeba išlaikyti puikų balansą tarp pasakojimo apie John D. Rockefeller charakterį, šeimą bei tuo metu vykstančius ekonominius procesus. Įdomu, jog toks religingas žmogus siekdamas savo kompanijos tikslų pasiremdavo ir neteisėtais būdais tam, jog nukonkuruotų savo oponentus. Įdomu, jog šis religinas ir niekada alkoholio neragavęs žmogus, savo sėkmę aiškino tuo, jog pats Dievas nori, kad jam pasisektų. John D. Rockefeller, Sr, tikrai nebuvo išprotejęs, paprasčiausiai jam reikėjo kažkaip paaiškinti savo nestandartinius operavimo metodus, kai žiniasklaida jį nuolatos linčiuodavo.

Galiausiai, ši knyga tiktų kiekvienam, kuris nori sužinoti kaip kūrėsi Amerikos/pasaulio kapitalizmas ir kokios žmogiškosios savybės būtų padėjusios jums tapti sėkmingu. Nenoriu perpasakoti visos knygos, todėl rekomanduoju šią knygą kaip vieną iš geriausių, kurią galite perskaityti.

 

#John D. Rockefeller #Nafta #Standard Oil

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai