Užsienio valiutos rizika investiciniame portfelyje

Tomas S.

Jeigu paskaitysite finansinę literatūra ar paklausite žymių pasaulio investuotojų, ar verta drausti investicinį portfelį nuo valiutos rizikos, tai jie dažnai patars nekreipti dėmesio į tai, kokia valiuta investuojate ar su kokiomis valiutos rizikomis susiduria kompanijos į kurias investuojate. Aišku, jeigu jus dominanti kompanija didelę pajamų dalį gauna iš egzotiškesnių šalių, kurių valiutos yra mažiau stabilios, tai valiutos rizikos kontroliavimas turi būti didelis galvos skausmas tiek kompanijai, tiek jums. Apie tai kaip vidutinis gyventojas turi galvoti apie valiutos riziką jau esu rašęs kitame įraše. Principai abiem atvejais išlieka tie patys, tačiau teigčiau, jog investicinio portfelio perspektyvoje “mažam” investuotojai valiutos riziką kontroliuoti yra sudėtingiau bei brangiau, bet yra galimybių ją sumažinti apie investavimą galvojant šiektiek subtiliau.

Taigi, ar verta klausyti investuotojų patarimų ir nekreipti dėmesio į valiutos riziką? Aš esu vienas iš tų žmonių, kuriam svarbiau kontroliuoti kiek kapitalo aš galiu prarasti nei tai, kiek galiu uždirbti, todėl į valiutos riziką dėmesį kreipiu ir kitiems patariu. Tik klausimas, ar “mažam” investuotojui tai yra praktiška ir pasiekiama.

Visų pirma yra svarbu žinoti, koks yra jūsų investicinis horizontas (kiek ilgai jūs planuojate/galite laikyti savo kapitalą vienuose ar kituose vertybiniuose popieriuose) ir į kokius vertybinius popierius jūs investuojate. Jeigu jūs esate trumpalaikis investuotojas, tai valiutos rizika jums yra labai svarbi. Spalio 6-7 dienom Anglijos svaro kursas nukrito pakankamai daug, kas turėjo įtakos dideliam kompanijų Easyjet bei Sports Direct akcijų kurso kritimui. Taigi, jeigu esate trumpalaikis investuotojas, tokie pokyčiai valiutų rinkose gali turėti didelę įtaką jūsų investiciniams rezultatams. Be to, jeigu investuojate ne į akcijas, o tarkim į žaliavas ar pačią valiutą, tai valiutos rizika yra taip pat didesnė. Jeigu turite ilgą investicinį horizontą ir investuojate į kompanijų akcijas, tai mano manymu, valiutos rizika neturės labai didelės įtakos jūsų investiciniams rezultatams, kadangi kompanijos turi pakankamai daug laiko prisitaikyti prie naujų “žaidimo” sąlygų, todėl trumpalaikiai svyravimai valiutų rinkose nėra tokie svarbūs. Reziumuojant, valiutos rizikos svarba priklauso nuo to į kokius vertybinius popierius investuojate ir kokiam laikotarpiui.

Kitas klausimas, ar “mažam” investuotojui yra praktiška sukti galvą apie valiutos riziką. Jeigu investuojate į tam tikrų šalių investicinius fondus, o ne į pavienes akcijas, tai dažnai tie fondai gali būti jums siūlomi tiek su valiutos rizikos draudimu, tiek be jo. Už draudimą reikia mokėti, todėl investicinis akcijų fondas su valiutos rizikos draudimu bus brangesnis už fondą be draudimo. Įvertinkite kainų skirtumus, pagalvokite apie mano jau minėtus faktorius (investavimo laiką bei vertybinių popierių rūšį) ir nuspręskite, ar verta drausti valiutos riziką.

Kitas, galbūt pigesnis būdas kontroliuoti valiutos riziką, bet reikalaujantis daugiau laiko ir pastangų, yra valdyti riziką viso investicinio portfelio atžvilgiu. Kaip tai pasiekti? Jeigu turite keletą skirtingų akcijų, vertybinių popierių savo investiciniame portfelyje, tai pradėkite galvoti kokios valiutos turi įtakos kompanijoms jūsų investiciniame portfelyje. Manau, jog vidutiniam investuotojui tolygus valiutos rizikos paskirstymas yra vienas iš būdų kaip valdyti tą riziką. Tarkim, jeigu portfelyje turite kompanijas, kurioms įtaką turi Anglijos svaras, JAV doleris ir euras, tada labai paprasta taisyklė, jog kiekvienos valiutos alokacija jūsų portfelyje sudaro trečdalį investicinio portfelio vertės, nėra blogas sprendimas. Šią taisyklę galite padaryti dar „protingesne“, jeigu į alokaciją įtrauksite ir valiutą, kuria gaunate pajamas. Jeigu ji yra viena iš mano minėtų valiutų, tai savo investiciniame portfelyje galite turėti dar mažesnę alokaciją tai valiutai. Dar geriau jeigu pajamas gaunate skirtinga valiuta. Tokiu atveju jūs įgaunate dar didesnę valiutos diversifikaciją.

Aš pats apie valiutos riziką galvoju daug, ypatingai dabar, kai rinkose Anglijos svaro kursas nėra stabilus. Valiutos riziką bandau kontroliuoti pasiremdamas paskutiniuoju pavyzdžiu – galvoju kokios valiutos įtakoja vienos ar kitos kompanijos veiklą. Nesistengiu prognozuoti valiutos kursų kitimų ateityje, mano manymu, geriau kontroliuoti tai, ką jūs galite įtakoti, tai yra kainą kurią esate pasiruošęs mokėti už tam tikrus vertybinius popierius ir su jais asocijuojama valiutos riziką. Paminėjau tik keletą būdų, kaip kontroliuoti užsienio valiutos riziką, tačiau, mano manymu, tai yra prieinamiausi būdai vidutiniam investuotojui.

#diversifikacija #euras #investicinis portfelis #Jav doleris #Rizika #svaras #užsienio valiuta #valiutos diversifikacija #valiutos rizika #vertybiniai popieriai

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai