Valiutos rizika

Tomas S.

Per paskutinius keletą mėnesių finansų pasaulyje atsitiko įvykiai, kuriuos nuspėti ir numatyti yra labai sunku, o tiksliau neįmanoma: didelis naftos kainos kritimas pasaulio rinkose, Rusijos rublio kritimas (kuris yra asocijuojamas su naftos kainos kritimu) bei Šveicarijos franko kurso augimas dėl Centrinio banko sprendimo neberiboti Šveicarijos franko kurso.

Taigi atsitiko daug įvykių, kurių niekas nenumatė. Aišku didžiausius pokyčius pajuto finansų rinkos žaidėjai, tačiau šie rinkoje vykstantys pokyčiai palies ir vidutinį Lietuvos ar kitų šalių gyventoją.

Kaip matome, du iš trijų pokyčių yra susiję su pakankamai ekstremaliu valiutos kurso kritimu. Ne vienas leidinys jau rašė/rašo kaip Rublio smukimas paveiks Lietuvos ekonomiką ir vidutinį žmogų. Šis įrašas ne apie tai.

Kaip jau minėjau, turbūt niekas šių įvykių nenumatė, todėl jiems atsitikus tenka tik reaguoti be išankstinio plano. Manau, jog tokių įvykių numatyti neįmanoma, tačiau galima turėti pakankamai logišką būda kaip vidutiniam gyventojai minimizuoti valiutos riziką.

Vidutinis Lietuvos gyventojas turbūt neturi didelio akcijų, obligacijų portfelio, kurį reikia saugoti nuo valiutos rizikos. Tuo užsiima didesni investuotojai, kurie turiu resursus bei laiką kaip minimizuoti investicinio portfelio valiutos riziką. Jeigu vidutinis gyventojas tokio portfelio neturi, nereiškia, jog jis neturėtų žinoti kada ir kaip jis susiduria su valiutos riziką bei kaip ją kontroliuoti.

Fundamentali taisyklė norint valdyti valiutos riziką – skolinkitės valiuta, kuria gaunate pajamas.

Kaip jau minėjau, jūs neturite būti didelis investuotojas tam, jog savo gyvenime susidurtumėte sus valiutos riziką. Daugelis žmonių, norėdami įsigyti būsta skolinasi iš banko. Bankai dažnai skolintis siūlo/gali keliomis valiutomis (Lietuvoje įvedus eurą bankai nebesiūlis skolintis litais/eurais ir tai manau išeis į naudą vidutiniam žmogui – mažiau pasiūlymų, mažiau galvos sukimo) Žmonės akcentuoja palūkanas, kurias reikės mokėti bankui. Esant skirtingom valiutom, tos palūkanos taip pat yra skirtingos, o akys dažnai krypsta į mažesnes palūkanos. Svarbu suvokti, jog mažesnės/didesnės palūkanos neateina iš niekur. Jos parodo tam tikros valiutos riziką, kuri turi kainą, ir tai kaina yra įskaičiuota į jums siūlomą palūkanų normą. Žinant šitą informaciją, sprendimas kokias palūkanas pasirinkti nebėra toks paprastas. Jeigu nesate investuotojas, kuris turi informaciją/resursus tam, jog galėtų spekuliuoti valiutos rizika, paprastam žmogui vertėtų skolintis ta valiuta, kuria jis šiuo metu gauna ir gaus pajamas. Jeigu uždirbate eurais – skolinkitės eurais, jeigu svarais – skolinkitės svarais. Taip praktiškai eliminuojate valiutos riziką ir nusiperkate sau ramybę. Paprasta taisyklė, kurios žmonės vengia laikytis

Nuo valiutos rizikos kenčia ir kompanijos. Taip kompanijos yra didesnės bei turi daugiau resursų tam, jog galėtų valdyti valiutos riziką, bet tai dažniausiai daro tik labai didelės kompanijos, nes valiutos riziką valdyti finansų rinkose nėra paprasta bei pigu, todėl mažosiom kompanijom to padaryti taip pat nepavyksta.

Įsivaizduokite scenarijų, kai jūs esate vidutinis Lietuvos pilietis, nusprendėte pasiskolinti iš banko svarais, nes mažesnės palūkanos, o dirbate kompanijoje, kuri užsiima prekyba su Rusija. Atrodo investicinio portfelio jūs neturite, alga mokama laiku, palūkanos už būsta mažesnės nei eurais, todėl vaikštau pasišvilpaudamas.

Po keletos mėnesių Rusijos rublio kursas pradeda kristi. Kompanija, kurioje dirbate, nėra didelė, ir apmokėjimus iš Rusijos gauna rubliais. Valiutos rizika nėra kontroliuojama, nes kompanijai tai per brangu. Taigi, įvykus tokiam scenarijui, švilpauti nustojate, nes jūs pats save įklampinote į ne vieną, o į dvi skirtingas valiutos rizikas.

Kaip jau minėjau, nuspėti tokius dalykus yra sunku, tačiau savęs kartais paklausti, kas blogiausia, kas galėtų nutikti šioje situacijoje – verta. Atrodo, jog investicinio portfelio neturite ir spekuliacijomis, manote, jog neužsiimate, tačiau atrodo tokiuose “buitiniuose” sandoriuose turite priimti ne vieną sprendimą susijusį su valiutos riziką.

Prisiimkite rizikas, kurias suprantate, o jeigu nesuprantate, tada naudokites taisykle, jog skolintis reikia valiuta, kurią uždirbate.

#euras #investicinis portfelis #Rizika #svaras #Šveicarijos frankas #valiuta

Skaityti toliau

Skaitytojų komentarai